Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Gündem PKKya milyarlık kenevir darbesi
Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00

PKK’ya milyarlık kenevir darbesi

Diyarbakır’da yaklaşık 7 bin askerin katıldığı müşterek operasyonun ilk 3 gününde yüzlerce arazide tespit edilen 6 milyon 438 bin kök Hint keneviri söküldükten sonra imha edildi. Diyarbakır Valiliği imha edilen kenevirlerin piyasa değerinin 1.5 milyar lira olduğunu açıkladı. Uydu ve insansız hava aracı görüntüleri ile 2 milyon 700 bin kök kenevir ekili arazi daha tespit edildi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Diyarbakır'ın Lice ilçesi ve civarında terör örgütü PKK'ya yönelik düzenlenen operasyonda, ekili arazilerde tespit edilen 6 milyon 438 bin kök Hint keneviri imha edildi. Diyarbakır 7'nci Kolordu Komutanlığı'nın sevk ve idaresinde 24 taburun katılımıyla Lice ve civar bölgelerde icra edilen “Bayrak-14 Şehit Jandarma Teğmen Abdülselam Özatak Müşterek Özel Birlik Operasyonu" sürüyor.

PARA TARLALARI KURUTULACAK

Dağlık ve ormanlık alanda, aralarında üst düzey örgüt yöneticilerinin de bulunduğu değerlendirilen teröristlerin etkisiz hale getirilmesi, örgütün finans kaynağı kenevir ekim alanlarının imhası ile sığınak ve depoların tahrip edilmesi amacıyla başlatılan operasyon başarıyla devam ediyor. Operasyonlarla terör örgütü PKK'nın en büyük finans kaynağının kurutulması hedefleniyor.

3 GÜNDE 6 MİLYON KÖK HİNT KENEVİRİ

Operasyonun ilk 3 gününde yüzlerce arazide tespit edilen 6 milyon 438 bin kök Hint keneviri, güvenlik güçlerince söküldükten sonra imha edildi. Bu kök kenevirlerle 120 ton esrar elde edilebileceği belirtildi. İmha çalışmaları devam ederken, diğer yandan da uyuşturucu ekili yeni arazilerin tespiti yapılıyor. Uyuşturucuların imhası ve tespit çalışmalarına korucular da destek veriyor. Bu kapsamda, yeni tespit edilen arazilerde yaklaşık 2 milyon 700 bin kök Hint keneviri ile toprağa gömülmüş 373 kilogram toz esrar bulundu.

PKK'nın finans kaynağına dev operasyon!
OYNAT 01:38
PKK'nın finans kaynağına dev operasyon!
Diyarbakır'ın Lice ilçesi ve civarında terör örgütü PKK'ya yönelik düzenlenen operasyonda, ekili arazilerde tespit edilen 6 milyon 438 bin kök Hint keneviri imha edildi.


TEHDİT İLE NÖBET TUTTURMUŞLAR

Operasyon bölgesindeki uygulamalarda 6 bin 210 araç ve 15 bin 595 kişinin incelendiği, gözaltına alınan 59 zanlıdan 3'ünün “uyuşturucu ticareti yapmak ve yer temini sağlamak" suçlarından tutuklandığı belirtildi. Ayrıca, bölgede tespit edilen çok sayıda sığınak ve el yapımı patlayıcı imha edilirken, aralarında lav silahının da yer aldığı çok sayıda silah ve mühimmat ile örgütsel doküman ele geçirildi. Teröristlerin sivil vatandaşların yanı sıra çobanları da tehdit ederek suça zorladığı belirtildi.

120 ton kubar esrar

Operasyonlarla ele geçirilen hint kenevirlerinin piyasa değerinin 1 milyar 530 milyon 679 lira olduğu belirlendi. Diyarbakır Valiliği de, örgüte ait sözde mezarlıklar çevresindeki köylerin kırsalında, piyasa değeri 1 milyar 530 milyon 679 bin lira olan ve 120 ton kubar esrar elde edilecek 6 milyon 14 bin 486 kök kenevir bitkisinin bulunduğu açıkladı. Açıklamada, “Yaklaşık olarak 270 dönüm araziye ekili ve bakımları yapılmış vaziyette hasat yapıldığı zaman yaklaşık, 120 ton kubar esrar elde edilebilecek ve piyasaya sürüldüğünde yaklaşık 1 milyar 530 milyon 679 bin lira maddi çıkar sağlanabilecek olan yaklaşık 6 milyon 14 bin 486 kök uyuşturucu madde yapımında kullanılan kenevir bitkisi ele geçirilmiştir" denildi.


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.