Gündem Rekor oyla yeniden başkan

Rekor oyla yeniden başkan

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, tek aday olarak girdiği seçimde 363 oy alarak yeniden başkan seçildi. Yaş haddinden emekli olacağı 23 Mart 2020’ye kadar başkanlık görevini sürdürecek olan Cirit, en yüksek oyla seçilen başkan olarak tarihe geçti.

Osman Özgan Yeni Şafak
İsmail Rüştü Cirit
İsmail Rüştü Cirit

10 Şubat 2015’te Yargıtay Başkanlığı’na seçilen Cirit’in, 4 yıllık görev süresi sona ermesi nedeniyle dün Yargıtay’da seçim heyecanı yaşandı. Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca yapılan seçimlere Cirit, tek aday olarak girdi.

363 OYLA YENİDEN BAŞKAN

Yargıtay’da şu anda 400 üye bulunuyor. Başkan seçilmek için bu üyelerin salt çoğunluğu yani 201’inin oyunun alınması gerekiyor. 400 Yargıtay üyesinin 387’sinin katıldığı seçimde Cirit, 363 oyla yeniden seçildi. Katılımın yüksek olduğu seçimde Cirit’in aldığı oyun, Yargıtay tarihindeki seçimlerin en yüksek oy oranı olduğu belirtildi.

YARGIYA GÜVENİ YÜKSELTECEĞİZ

  • Cirit, tekrar Yargıtay Birinci Başkanlığına seçilmesinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Cirit, şunları kaydetti: “Görevde bulunduğumuz 4 yılda birçok olumlu işler yaptık. Oldukça zor günler geçirdik. Türk halkının yargıya duyduğu güven endeksini daha yukarılara çekeceğiz. Özellikle FETÖ üyelerinin yargıda sağladıkları üstünlükten sonra, 2007-2013 yılları arasında yargıya güven endeksi yerlere düşmüştü ancak son yapılan araştırmalarda yeniden yükseklere doğru çıktığı görülüyor. Yargıya güveni daha da yükseklere çıkaracağız. Halkımızın güvenine layık olacağız.” Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yargıtay Başkanlığına tekrar seçilen Cirit’e telgraf gönderdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, telgrafta Cirit’i tebrik ederek, kendisine başarı dileklerini iletti.

Önce inkar sonra itiraf
GÜNDEM
Önce inkar sonra itiraf
Sınır hastanelerinde alarm: Güvenlik üst seviyede
Gündem

Sınır hastanelerinde alarm: Güvenlik üst seviyede

Barış Pınarı Harekatı'nda dün şehit düşen ve yaralanan askerlerimizin hastaneye sevk edilirken çekilen fotoğrafları dün PKK'ya ait haber kaynakları tarafından paylaşıldı. Askerlerimizin rütbelerine dahi yer verilen bilgiler, "Hastane çevrelerinde PKK gözcüleri mi dolaşıyor?" sorusunu da beraberinde getirdi. yenisafak.com'a bilgi veren güvenlik kaynakları, hastanelerdeki tedbirlerin üst seviyeye çıkarıldığını söyledi.
Şentop'tan HDP'li milletvekiline kınama: Bu ülkenin milletvekillerinin ortak menfaat için mücadele etmesi gerekir
Gündem

Şentop'tan HDP'li milletvekiline kınama: Bu ülkenin milletvekillerinin ortak menfaat için mücadele etmesi gerekir

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Belgrad'da gerçekleştirilen Parlamentolar Arası Birlik (PAB) 141. Genel Kurul toplantılarında HDP'li milletvekilinin Fransa öncülüğünde Türkiye'yi kınama amaçlı hazırlanan acil gündem maddesine destek vermesine ilişkin, "HDP'li bir milletvekili Fransa'nın önerisine destek verdi. Türkiye'nin önerisinin de karşısında yer aldı. Bundan büyük bir üzüntü duyduğumu ifade edeyim. Türkiye içerisinde siyasi tartışmaları yapabiliriz. Ama Türkiye'nin dışında bu ülkenin milletvekili, milleti temsil eden milletvekillerinin bu milletin ortak menfaati için milletin ortak kararı için mücadele etmesi gerekir. Malumunuz Anayasa'ya göre milletvekilleri kendisini seçenleri değil milletin tamamını temsil ederler. Bu anlayış ve şuurla hareket etmeleri gerekir. Ben o arkadaşımızı burada kınıyorum." dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 22 Ekim'de Rusya'ya gidecek
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan 22 Ekim'de Rusya'ya gidecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu'na 22 Ekim'de günübirlik ziyaret gerçekleştirecek.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.