Gündem Reyhanlı katliamının emrini veren Memet Gezer tutuklandı

Reyhanlı katliamının emrini veren Memet Gezer tutuklandı

Reyhanlı saldırısının talimatını verdiği belirtilen, ABD'den Türkiye'ye getirilen Memet Gezer, "kasten öldürme" ve "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma" suçlarından tutuklandı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Reyhanlı katliamının emrini veren Memet Gezer tutuklandı
Memet Gezer

Emniyetteki işlemleri tamamlanan şüpheli Gezer, sağlık kontrolünün ardından yoğun güvenlik önlemleri altında adliyeye getirildi.

  • Soruşturmayı yürüten savcıya ifade veren Gezer, daha sonra Reyhanlı saldırısı davasını karara bağlayan Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesine çıkarıldı. Hakkında çıkarılan tutuklamaya yönelik yakalama kararı yüzüne okunan Gezer, "kasten öldürme" ve "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma" suçlarından tutuklandı.

YUSUF NAZİK TALİMATI GEZER'DEN ALDIĞINI İTİRAF ETMİŞTİ

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde belediye binası yanı ile PTT binası önünde 2013'te gerçekleşen iki ayrı patlamada, 53 kişi yaşamını yitirmiş, 912 konut, 891 iş yeri ve 148 araç zarar görmüştü.

Reyhanlı saldırısı davasında mahkum edilen sanık Yusuf Nazik savunmasında, saldırının talimatını Gezer'den aldığını itiraf etmişti.

Gezer hakkında "uyuşturucu ve uyarıcı madde ticareti yapma ve sağlama" suçundan kırmızı bültenle uluslararası düzeyde, "silahlı terör örgütüne üye olma" ve "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma" gibi 17 suçtan ise ulusal düzeyde arama kararı bulunuyordu.

Şüpheli Memet Gezer, 30 Haziran'da Türkiye'ye getirilmişti.

Reyhanlı saldırısının talimatını verdiği iddia edilen Memet Gezer Türkiye'ye getirildi
GÜNDEM
Reyhanlı saldırısının talimatını verdiği iddia edilen Memet Gezer Türkiye'ye getirildi

Reyhanlı katliamının emrini veren Memet Gezer 9 yıl sonra Türkiye'de
GÜNDEM
Reyhanlı katliamının emrini veren Memet Gezer 9 yıl sonra Türkiye'de

Reyhanlı katliamında elleri havada fotoğrafıyla hafızlara kazınan Zahide Kuday'ın acısı hala taze: O ani hiç unutamıyorum
FOTOĞRAF 15
Title
Reyhanlı Belediyesi yanında 11 Mayıs 2013'teki patlamada hayatını kaybeden 63 yaşındaki berber Mustafa Kuday'ın ailesinin acısı, 8 yıldır tazeliğini koruyor. Kocası Mustafa Kuday'ı kaybeden 6 çocuk ve 14 torun sahibi Zahide Kuday, saldırı günü yaşadıklarını unutamıyor.
Title
Çocukları ve torunlarıyla yaşama tutunan Kuday, eşini kaybettiği patlama bölgesinde ellerini havaya açmış haliyle saldırının acısını yansıtan sembol haline gelen fotoğrafının çekildiği anın acısını halen yüreğinde hissediyor. Zahide Kuday, yaşadığı acının tarifinin olmadığını söyledi.
Title
Acılarının 8 yıldır sönmediğini belirten Kuday, eşinin patlamadan yaklaşık bir saat önce kendilerinden helallik alarak evden ayrıldığını anlattı.
Title
Kuday, saldırıyı gerçekleştirenleri lanetleyerek, O gün balkonda oturuyordum ve şiddetli patlama ile sarsıldık, her taraf birden karanlık oldu. Eşimin iş yerine yürüyerek vardığımda her yer mahşer yeri gibi olmuştu. Gördüğümde eşimin iş yerinden alevler yükseliyordu, onu çok aradım ama bulamadım. Çok acılar yaşadık ve içimizdeki bu feryadımız bir gün olsun dinmiyor. Bir daha böyle acılar ülkemizde yaşanmasın, askerimiz ve polisimizin ayaklarına taş değmesin inşallah. diye konuştu.
Title
Patlama yerinde gördüğü manzara karşısında ne yapacağını bilemediğini anlatan Kuday, şöyle devam etti: Ya Allah diyerek ellerimi havaya kaldırdım, eşimin cansız bedenini toprak altında gördüm ve her tarafı kan içindeydi, o anı hiç unutamıyorum. İş yerinin önünde dev bir çukur oluştu ve ikinci patlamayla insanlar ne tarafa kaçacağını şaşırmış haldeydi, sanki kıyamet kopmuş gibiydi. Bir daha hiçbir anne bu acıyı yaşamasın. Reyhanlı'daki patlamalar bizim babamızı aldı. O günden bu yana yaşadıklarımızın bir telafisi yok. Devletimize ve milletimize yanımızda durduğu ve failleri yakaladığı için teşekkür ederiz. Rabbim bizim gibi patlamada yaşamını yitirenlerin ailelerine ve yakınlarına sabırlar versin. İnşallah bir daha böylesine büyük acılar yaşanmaz.
Title
Kızı Makbule Kuday da her 11 Mayıs'ta acılarının tekrar canlandığını ifade ederek, Babam, Anneler Günü dolayısıyla hediye almak istediğini söyledi. Babamla çarşıda anneme hediye almak için buluşacaktık ancak hain terör saldırısı buna engel oldu. Şiddetli bir patlama meydana geldi ve maalesef anneme yapacağımız bu sürprizimiz gerçekleşmedi. dedi.
Title
Makbule Kuday, o gün babasının vedalaşır gibi evden ayrıldığını belirterek, şunları kaydetti: Evden ayrılırken el sallayarak ayrılmıştı. Hemen babam için endişelendim, patlamanın etkisiyle herkes bir tarafa kaçışıyordu. PTT binasının oradan çıkmak istediğimizde bizi engellediler, eğer geçmiş olsaydık biz de bugün hayatta olmayacaktık. Eve ulaştığımızda annemin yüzü kanlar içindeydi. O dehşetin etkisiyle annemin dili tutulmuştu, bizim yaşadığımıza inanamadı.
Title
Babamı hastaneye götürdüğümüzde yolda bizimle konuşuyordu ve iyi olduğunu söylüyordu. Sırtına cam kırıkları isabet etmişti. 15 gün kaldığı yoğun bakımda iç kanama nedeniyle hayatını kaybetti. O bizim için ölmedi ve hiçbir zaman yanımızdaki yeri kaybolmayacaktır. Devletimiz her zaman yanımızda oldu. Cumhurbaşkanımıza da çok teşekkür ediyoruz, Allah ona güç kuvvet versin.
Title
Reyhanlı Belediyesi yanı ile PTT binası önünde 8 yıl önce gerçekleşen iki ayrı patlamada 53 kişi yaşamını yitirmiş, 912 konut, 891 iş yeri ve 148 araç zarar görmüştü.
Title
Yaşanan acı olayın ardından ilçe merkezindeki patlama yaşanan yerde 11 Mayıs Şehitleri Anıtı yapılarak, yaşamını yitirenlerin isimleri 2 park, 5 okul ve 50 cadde ile sokağa verilmişti.
Title
Title
Title
Title
Title
Reyhanlı katliamında elleri havada fotoğrafıyla hafızlara kazınan Zahide Kuday'ın acısı hala taze: O ani hiç unutamıyorum
Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde, 11 Mayıs 2013'te 53 kişinin yaşamını yitirdiği terör saldırısında hayatını kaybeden 63 yaşındaki Mustafa Kuday'ın ailesinin acısı tazeliğini koruyor. Eşini kaybettiği patlama bölgesinde ellerini havaya açmış hali fotoğraflanan ve yaşanan acının sembolü haline gelen Zahide Kuday, "Ya Allah diyerek ellerimi havaya kaldırdım, eşimin cansız bedenini toprak altında gördüm ve her tarafı kan içindeydi, o anı hiç unutamıyorum" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.