|

Roma dönemine ait heykeller ele geçirildi

İstanbul Bağcılar'da tarihi eser kaçaklığı yapıldığı yönünde bir ihbarı değerlendiren polis ekipleri operasyon düzenledi. Operasyonda Roma dönemine ait olduğu belirlenen 1 adet minyatür insan kafası figürlü heykel ile 2 adet kartal figürlü heykel ele geçirildi.

Yeni Şafak
12:29 - 16/02/2015 Pazartesi
Güncelleme: 10:30 - 16/02/2015 Pazartesi
DHA

İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekipleri 31 Ocak'ta İnönü Mahallesi'nde bulunan bir araçta ki şahısların tarihi eser kaçakçılığı yapıldığı ihbarını değerlendirdi. Polis ekipleri, M.Ç.(31) ve Y.Ç.(33)'nin bulunduğu aracı durdurarak inceleme yaptı. Araçta yapılan aramada, 1 adet minyatür insan kafası figürlü heykel ile 2 adet kartal figürlü heykel ele geçirildi.


Polis, şüpheli M.Ç. ve Y.Ç.'yi gözaltına aldı. Ekipler, şüpheli M.Ç. ve Y.Ç.'nin ifadelerini aldıktan sonra mahkemeye sevk etti. Şüphelilerin, sevk edildikleri mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı öğrenildi.


Mahkeme heykellerin gerçekliğinin belirlenmesi için eksper talep etti. İnceleme sonucunda gelen ekspertiz raporlarında heykellerin Roma dönemine ait oldukları belirlendi.

 
#bağcılar
#tarihi eser
#operasyon
#roma dönemi heykeli
9 yıl önce