Gündem Romanyada ilk Maarif Okulu

Romanya’da ilk Maarif Okulu

Türk eğitiminin yurt dışındaki sesi olan Maarif Vakfı, AB ülkelerinden Romanya’da ilk okulunu açtı. 2018’in Haziran ayında çalışmalarına başlanan okul, 9 Eylül’de eğitime açıldı.

Yasemin Asan Yeni Şafak
Romanya'daki Maarif Okulu
Romanya'daki Maarif Okulu

Anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise 1.sınıfı seviyelerinde eğitim veren okulun resmi açılışı da dün gerçekleştirildi. Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün ve beraberindeki heyet, Romanya Kültür Bakanı ve Eğitim Bakanı Vekili Valer Dantel Breaz’i ziyaret etti.

AB ÜYESİ BİR ÜLKEDE AÇTIĞIMIZ İLK RESMİ OKUL

Prof. Akgün, “Romanya hükümeti ile Dışişleri Bakanlığımızın desteğiyle çalıştık ve güzel bir okul binası aldık. Hem Türk hem Romen vatandaşları burada yaşayan üçüncü ülkelerin özellikle Müslüman azınlıkları var. Onların çok rağbet ettiği bir okul haline geldi. Romanya ve Türkiye arasındaki çok güçlü, tarihi, ekonomik, siyasi ilişkilerimiz var. Eğitim alanındaki iş birliği ile ilişkileri daha nitelikli hale getirmek, derinleştirmek istiyoruz. Bize bu anlamda destek de veriyorlar. Romanya’daki okul AB üyesi olan bir ülkede açtığımız ilk resmi okulumuzdur” dedi. Dünya genelinde Maarif Vakfı’nın halen 295 okulu bulunuyor. Romanya’da eğitime başlanan 500 öğrenci kapasiteli okul, ülkenin en modern eğitim tesislerinden birisi olma özelliğini taşıyor. Bina içinde ve dışında spor alanları, fizik, kimya, biyoloji, bilgisayar laboratuvarları, kodlama, akıl oyunları ve robotik, görsel sanatlar, müzik atölyeleri bulunuyor.

Türkiye'den Kazakistan'a dini eğitim desteği
DÜNYA
Türkiye'den Kazakistan'a dini eğitim desteği
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yabancı gazetecileri kabul etti: ABD sözünü tutmazsa harekat sürer, YPG’nin çekilmesinin sorumluluğu ABD’de
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yabancı gazetecileri kabul etti: ABD sözünü tutmazsa harekat sürer, YPG’nin çekilmesinin sorumluluğu ABD’de

Yabancı Mensupları kabulünde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "

PYD’nin bıraktığı 750 DEAŞ’lının 195’i yakalandı. Amerika 120 saatlik sürenin sona erdiği salı akşamına kadar bize verdiği sözleri tutabilirse güvenli bölge konusu çözülmüş olacaktır ama bu söz bilaistisna yerine getirilmemiş olursa 120'nci saatin sona erdiği dakika, Barış Pınarı Harekatımız kaldığı yerden çok daha kararlı bir şekilde devam edecektir. Şu anda tabii daha henüz terör örgütleri çıkmış değil. 120 saati bunun için belirledik" dedi. Trump'ın mektubu ile ilgili açıklamada bulunan Erdoğan, "Elbette bizler bunu unutmadık. Unutmamız doğru değil ama bizim karşılıklı olan sevgi, saygımız da bunları sürekli gündemde tutmaya müsaade etmiyor. Bu konuyu bugünkü meselemiz ve önceliğimiz olarak da görmüyoruz. Vakti saati geldiğinde bu konuyla ilgili olarak gerekenin yapılacağının da bilinmesini istiyoruz" ifadesini kullandı.

Sarı kız olarak bilinen örümceği cam fanusta besliyor: Her gün et veriyoruz
Gündem

Sarı kız olarak bilinen örümceği cam fanusta besliyor: Her gün et veriyoruz

Antalya'nın Kemer ilçesinde, bir işletmeye ait inşaat alanında, 'Sarı Ömer' ve 'Sarı kız' adlarıyla bilinen, zehirli ve et yiyen örümcek bulundu. Cam fanusa konulan örümceğe işletme sahibi İsmail Embiyaoğlu, 'Hüsamettin' adını verdi. Embiyaoğlu, "Bir kadın geldi, görünce bıraktı kaçtı, o da korktu. 'Böyle bir hayvanı ben hiç görmedim' dedi. Daha sonra bunu Facebook'tan paylaştık. 'Sarı kız' gibi isimlerle paylaşımın altına yorumlar geldi. En çok Güneydoğu'da gözüktüğü ve çok zehirli olduğu söylendi. Her gün et veriyoruz" ifadelerini kullandı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump telefonda görüştü
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump telefonda görüştü. Görüşmeye ilişkin Twitter hesabından açıklama yapan ABD Başkanı, Erdoğan'ın dün attığı bir tweeti alıntılayarak 'Terörizmi yenin' ifadesini kullandı. Trump'ın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan da Twitter hesabından görüşmeye dair açıklama yaptı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.