Gündem Sabrımızın son safhası

Sabrımızın son safhası

Başkan Erdoğan, ABD’nin ekonomik saldırısının amacına hizmet eden Merkez Bankası’nın faiz kararını sert bir şekilde eleştirerek, “Faiz arttırımını, üstelik oldukça yüksek bir oranla gerçekleştirdi. Şu an şahsen benim sabır safhamdır ve bu sabır bir yere kadar. Çünkü biz sömürü manivelalarına eyvallah edemeyiz” dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası’nın faiz artırma kararına çok sert çıktı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası’nın faiz artırma kararına çok sert çıktı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde düzenlenen AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu. Erdoğan’ın konuşmasının ana gündeminde Merkez Bankası’nın faiz kararı vardı. Kararı çok sert bir dille eleştiren Cumhurbaşkanı, sabrın sonuna geldiklerini dile getirdi. Doların ağustos ayında 7 lira seviyelerine çıkmasını "ekonomik suikast girişimi" olarak değerlendiren Erdoğan özetle şunları söyledi:

EKONOMİK SUİKAST GİRİŞİMİNİN DELİLİ

Açık konuşmak gerekirse yıl başında 3,8 olan, mart başında yine bu durumu koruyan, nisan başında yaklaşık 4, mayıs başında 4,12 olan, haziranda seçimlerin ertesi günü 4,6'yı bulan döviz kurunun yükselişini buraya kadar anlayabilirdik. Temmuz ayı boyunca da aynı seviyelerde seyreden dövizin ağustosta bir anda 7 lira seviyesine kadar yükselmesi başlı başına bir ekonomik suikast girişiminin delilidir. Öyle ya ağustos ayında bu ülkede ne siyasi istikrarsızlık yaşandı, ne harp oldu, ne afete maruz kalındı, ne başka herhangi bir fevkaladelik görüldü. Amerikan yönetiminin ülkemizin egemenlik haklarına açıkça saygısızlık olan taleplerine cevap vermedik diye böyle bir sonucun ortaya çıkması, meselenin tamamen siyasi olduğuna işaret ediyor. Her şeyden önce şunun bilinmesi lazım, Türkiye bir hukuk devletidir, bir kabile devleti değildir. Türkiye'nin yaşadığı bu hadise dünyada artık hiçbir ülkenin siyasi ve ekonomik güvenliğinin kalmadığının ifadesidir.

İŞ, EKONOMİ SINIRLARINI AŞTI

İş, ekonomi sınırlarını aştı ve Türkiye'nin topyekun cezalandırılması boyutuna ulaştı. Ekonomi yönetimimiz başta olmak üzere tüm kurumlarımızla elimizdeki araçları kullanarak bu saldırıyı belirli bir noktada durdurduk. Maruz kaldığımız saldırının manivelası kur gibi görülse de asıl darbeyi enflasyon ve faiz olarak alıyoruz. Faizi yöneticiler belirler, enflasyonu yönetici belirlemez.

REKLAM

SÖMÜRÜYE EYVALLAH DEMEYİZ

Çünkü biz sömürü manivelalarına eyvallah edemeyiz. Merkez Bankası defalarca enflasyonu herkes açıklamıştır ama enflasyon Merkez Bankası'nın açıkladığı gibi gerçekleşmemiştir. Bakıyorsunuz yıl sonunda revize ediyor. Madem biliyorsun bu işi... Faiz tutuyor da enflasyon neden tutmuyor.

HADİ BUYUR BAĞIMSIZLIK

Son olarak Merkez Bankası sürekli gündeme getirilen faiz artırımını, üstelik oldukça yüksek bir oranla gerçekleştirdi. Diyor ya 'Bağımsızlık', haydi buyur bağımsızlık. Şimdi bakalım bağımsızlığın neticesini göreceğiz. Şu an şahsen benim sabır safhamdır ve bu sabır bir yere kadar. Çünkü biz sömürü manivelalarına eyvallah edemeyiz. Sadece bir kur manivelasıyla bir ülke terbiye edilemez.”

  • Dövizle kiraya son
  • Cumhurbaşkanı uzun zamandır gündemde olan dövizle kira ile ilgili açıklamalarda da bulundu. Erdoğan, “Gelişmeleri takip ediyoruz, bekleyip göreceğiz. Pek çok tedbiri de hayata geçirdik. Menkul alım satım ve kiralamada tüm işlemlerde ödeme yükümlülüklerinin kendi paramızla yapılmasını zorunlu hale getirdik. Artık Türk Lirası. Kim ki döviz talep ediyor, ilgili merciye şikayet ediliyor. Gereği ne ise yaparız. Uzun süredir şikayet konusu olan döviz ile kira konusunu ortadan kaldırdık. Sen elektriği suyu döviz ile mi ödüyorsun. 25 kuruşa simit yok” dedi.

Stokçular bedel ödeyecek

Bazı kesimlerin vatandaşların kafasını bulandırmak için yalan haberler servis ettiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı, “Bu ara bol miktarda stokçu çıktı. Bunlara gereken cevabı baskınlar yapmak suretiyle vereceğiz. Bedeli ödetilecek. Okul kitaplarının basılamadığından sağlık hizmetlerinin aksatılacağına yönelik yalan haberler üretiliyor. Bu ülkede çözülemeyecek bir sorun yok. Bu dönemler fırsatçılık, stokçuluk yapıp kendi ülkesine ve milletine ihanet edenler yanında imkanları sonuna kadar zorlayıp üretime, yatırıma, istihdama devam edenleri de tespit ettiğimiz dönemlerdir. Bu dönemler ülkenin ve milletin ali çıkarlarını şahsi siyasi ve ekonomik çıkarlarının üzerinde tutanların diğerlerinden ayrıştığı günlerdir. Bunları şimdi gayet iyi tanıyoruz. Türkiye çok yakında bu dalgayı aşacak ama fırsatçılık yapanları da fedakarlık yapanları da unutmayacak” ifadelerini kullandı.

REKLAM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından AK Parti Siyaset Akademisi'nde başarılı olan kursiyerlere plaket verdi. Ankara İl Teşkilatından Seda Altundağ, ödülünü almaya 40 günlük bebeği ile geldi.

Yerel seçimde ittifak mümkün

Cumhurbaşkanı, yerel seçimlerde ittifak için yeşil ışık yaktı. 24 Haziran seçimlerde MHP ile ittifak yapıldığına dikkat çeken Erdoğan, Cumhur İttifakı'ndaki dayanışmanın yerel seçimlerde de gerçekleştirilebileceğine vurgu yaptı. Erdoğan şunları kaydetti: “24 Haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanlığı'nda ve Meclis'te MHP ile ittifak yapmıştık. Mahalli idareler seçimlerinde böyle bir imkan olur mu bakacağız. Eğer böyle bir imkanı karşılıklı olarak hakikaten ortaya koyabilirsek biz birlikte bunu da değerlendiririz. Çünkü Cumhur İttifakı'ndaki dayanışmamız ne ise yerel seçimlerde de bu ittifakı gerçekleştirme imkanımız olabilir. Arkadaşlarımız ön görüşmeleri yapar ardından liderler olarak konuşuruz. Bu olursa iki parti de mahalli iaderelerde gücünü artırabilir. Her şeyi milletimizin gözü önünde konuşacağız. Seçimleri iş bilmez muhalefet partisinden kurtarma olarak görüyoruz. Terör örgütüyle birlikte aday olmaya yeltenenler bizden demokratik bir yaklaşımı bekleyemezler. Biz kayyumlarla ne gibi hizmetler yaptık bunu vatandaşlarımız biliyor. Biz size bu paraları kanal aç diye vermiyoruz. Bu seçim çok daha farklı olacak. “

Zam üstüne zam yapıyorlar

“İhracat ve ithalatla işi olmayan hiç kimsenin dövizle işi olmamalıdır. Vatandaşlarıma sesleniyorum, paramıza, paranıza güvenin.” çağrısında bulunan Erdoğan, “Buradan hemen gazı alan bastırıp gidiyor. Önüne gelen bakıyorsun zam üstüne zam yapıyor, zam üstüne zam yapıyor. Faizle ilişkisi olsun olmasın ama fırsatı yakalıyor ya oradan giriyor. Onun için tabii burada özellikle de Hazine ve Maliye Bakanlığımızın tüm birimleriyle bu kontrol mekanizmalarını çok iyi çalıştırması lazım. İlgili bakanlıklarımızın bunu çok iyi çalıştırması lazım, bu suistimalleri yapanlara da gereken dersleri vermemiz lazım. Gelişmeleri takip ediyoruz. Bekleyip göreceğiz.” diye konuştu.

REKLAM

İdlib buluşması

İdlib ile ilgili diplomasi trafiği yoğunlaşıyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İdlib’deki saldırıları durdurmak için Türkiye’nin İran ve Rusya başta olmak üzere temaslarını sürdüreceğini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Pazartesi günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşeceğini söyledi. Resmi ziyaret için gittiği Pakistan’da mevkidaşı ile basın toplantısı düzenleyen Çavuşoğlu, Suriye rejiminin muhaliflerin son kalesi olarak nitelendirilen İdlib’e olası bir operasyonu ile ilgili olarak Türkiye’nin saldırıları durdurmak için ikili düzeyde İran ve Rusya ile üçlü düzeyde Tahran zirvesinde çaba sarf ettiğini ve diplomatik temaslarını devam ettiğini söyledi. Çavuşoğlu, Suriye’de terör örgütleriyle mücadele konusunda herkesle işbirliğine hazır olduklarını söyleyerek “Önümüzdeki günlerde İran ve Rusya ile de görüşmelerimizi sürdüreceğiz. Zaten Pazartesi günü Cumhurbaşkanımız Erdoğan Putin ile bir görüşme daha gerçekleştirecek. BM’de de bu konudaki çabalarımızı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

  • Erdoğan Azerbaycan yolcusu
  • Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Azerbaycan'da Bakü'nün kurtuluşunun 100. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenecek törenlere katılacak.

Her duruma hazırız
GÜNDEM
Her duruma hazırız

Hainlere rahat yok
GÜNDEM
Hainlere rahat yok

Amerika için
karar zamanı
GÜNDEM
Amerika için karar zamanı

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.