|

Sağanak ve fırtına 10 can aldı

Türkiye genelinde etkili olan fırtına, sel ve aşırı yağışlardan dolayı 10 kişi hayatını kaybetti. Zonguldak Karadeniz Ereğli’de 3, aynı bölgede batan ‘Kafkametler’ adlı gemide 1, Batman'da 4, Diyarbakır'da ise 2 can kaybı yaşandı. Batan geminin 11 personelini arama çalışmaları sürüyor.

04:00 - 21/11/2023 Salı
Güncelleme: 01:46 - 21/11/2023 Salı
Yeni Şafak
Arşiv.

Zonguldak’ta batan geminin mürettebatı aranıyor. Karadeniz Ereğli’de sürüklenerek mendireğe çarpıp batan “Kafkametler” adlı kuru yük gemisinin 12 kişilik Türk mürettebatının bulunması için dün sabah havadan, denizden ve karadan arama kurtarma çalışması başlatıldı. Sahil Güvenlik, Kıyı Emniyeti, AFAD ekipleri, dalgıçlar, jandarma ve polis ekiplerinin katıldığı çalışmalara 1 helikopter, 1 uçak ve 2 bot eşlik etti. Çalışmalar neticesinde gemide aşçılık yaptığı öğrenilen Metin Usta’nın cansız bedenine ulaşıldı. Aranan kayıp 11 mürettebatın isimleri şöyle: Kaptan Cemal Turan, 2’nci Kaptan Hıfzı Tarhan, Telsiz Zabiti Berke Çamurtaş, Başmühendis Veli Özel, 2’nci Makinist Göksel Özel, Güverte Ustası Tamer Özer, Usta Gemiciler İsmail Kaptan ile Satılmış Uslu, Gemici Mustafa Nacar, Usta makinist Cüneyt Aygen ve Yağcı Ömer Hebip.

Ali Yerlikaya

3 ilde 10 can kaybı

Fırtına, sel ve aşırı yağışlardan dolayı yurt genelinde 10 kişi hayatını kaybetti. Zonguldak Karadeniz Ereğli’de 3, aynı bölgede batan “Kafkametler” adlı gemide 1, Batman’da 4, Diyarbakır’da ise 2 can kaybı yaşandı. Diyarbakır’da hayatını kaybedenlerden birisi, yıldırım isabet etmesi sonucu öldü. Zonguldak Karadeniz Ereğli’de geminin battığı mendirek ve zarar gören bölgede incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, can kayıplarıyla ilgili “Başta kıymetli yakınları olmak üzere aziz milletimize baş sağlığı diliyorum” dedi. Yaşanan maddi zararla ilgili de Yerlikaya, hasar tespit çalışmaları tamamlandıktan sonra AFAD’ın en geç cuma ya da cumartesi günü destek ödemelerini yapacağı bilgisini verdi.

Batman’ı sel vurdu

Şiddetli yağış sonucu Batman’da sele kapılan 4 kişi öldü. Felaketin yaşandığı ilk gün Seyitler Mahallesi’nde sel sularına kapılan 4 kişiden acı haber geldi. Suya kapıldığı gün cansız bedeni bulunan Lalihan Güner (54) toprağa verildi. Kayıp 3 çocuğun ise dün cesetleri bulundu. AFAD, İl Özel İdaresi, itfaiye su altı arama kurtarma ve belediye ekipleri ile JAK timinin gerçekleştirdiği arama kurtarma çalışmaları sonucu 1 yaşındaki Asenat Güner, 5 yaşındaki İsrafil Güner ve 9 yaşındaki Birgül Güner’in cansız bedenleri, evlerine yakın bir noktada bulundu. Çocukların cesetleri kentteki özel bir hastanenin morguna kaldırıldı. Tüm kayıpların bulunması ile birlikte kentteki arama çalışmaları sona erdi.

Kapıyı açınca su doldu

Selde 3 yeğenini kaybeden Zeynep Güner, dehşet anlarını şöyle anlattı: Kerpiç evin çökmesi sonucu 3 çocuk ve babaanneleri hayatını kaybetti. Biz de çöken evin bitişiğinde yaşıyoruz. Gece yarısı gök gürültüsüyle irkildik. Çocuklarım korkudan yatmamıştı. Şiddetli bir ses geldi ve elektrikler kesildi. Eşim kapıyı açınca sel suları evimize doldu. Ben bebeğimi aldım, eşim de diğer çocukları. Kendimizi dışarı zor attık.#Sağanak yağış
#Batman
#Vefat
#AFAD
11 gün önce
default-profile-img