GündemŞaibe çetesi işbaşında

Şaibe çetesi işbaşında

7 Haziran seçiminden umudunu kesen bazı çevreler, 'şaibe algısı' yaratmak için şimdiden harekete geçti. Gezi olaylarından sonra kurulan Oy ve Ötesi adlı oluşum, seçim sonuçlarını tartışmalı göstermek için 'Saydıraç' adlı bir projeyi sahneye koydu. Sözde tahrif edilen seçim tutanakları yayınlanarak sonuçların tartışmaya açılması hedefleniyor.

Haber MerkeziYeni Şafak
Türkiye 7 Haziran'da genel seçimler için sandık başına gitmeye hazırlanırken, Gezi Parkı ve 17 Aralık ile beklenen sonucu elde edemeyen çevreler yeni bir kaos planını devreye sokmaya hazırlanıyor. Yeni planlarını yürürlüğe koyan bu çevreler, Türkiye'de sandık güvenliği olduğu algısı yataratarak, seçime gölge düşürmeyi hedefliyor. 30 Mart ve 10 Ağustos seçimlerinde sahneye konmaya çalışılan şaibe senaryosu gereği kopartılan fırtınalar, özellikle Ankara ve İzmir'deki iddiaların CHP'nin bir oyunu olduğunun ortaya çıkmasıyla yerini suskunluğa terketmişti. 7 Haziran'a yönelik kaos çabalarının en büyük destekçisi ise 17 Aralık ve Gezi'nin görünen odakları. Dünyaca ünlü para spekülatörü George Soros'un Açık Toplum Vakfı'nın sözde seçim güvenliği araştırma raporuyla başlayan, ardından seçimde partilerin alması muhtemel oy oranları ve çıkaracağı vekil sayılarıyla ilgili simülasyon yazılımlarıyla devam eden sözde 'şaibe' kampanyası, Oy ve Ötesi, Türkiye'nin Oyları, OKUT gibi CHP, TGB destekli oluşumların seçime gölge düşürüp insanları kışkırtma çabalarıyla devam ediyor.

MESELE AĞAÇ DEĞİL İTİRAFI

“Seçimde şaibe var” algısını pekiştirmeye çalışan örgütlenmelerin başında oyveotesi.org isimli proje geliyor. Sitenin kurucuları kendilerinin de kabul ettiği gibi Gezi Parkı eylemcileri arasında yer alan isimler. Bu sitenin kurucularından ve siteyi destekleyen derneğin başkanı olan Sercan Çelebi, ağaç sevgisi ve çevre hareketi olarak yutturulmaya çalışılan Gezi olaylarının başladığı 29 Mayıs gününü bir konferansta amacın ağaç olmadığını itiraf ediyor. Sözkonusu konferansta, Çelebi, “Beşiktaş'tan Taksim'e çıkarken büyük değişimlere sebep olabileceğimize inancımız tamdı” diyerek amaçlarının ağaç ve çevre olmadığını açık ediyor. Oyveotesi isimli seçimde şaibe algısı yaratmayı hedefleyen projeyle ilgili ilginç bir detay dikkat çekiyor. Site alanadının (domain) alınma tarihi 26 Haziran 2013. Yani henüz yakın bir tarihte seçim yok ve Gezi olaylarının ateşinin söndüğü günler. Bu tarih, uzun vadeli bir plan ve programın göstergesi olarak yorumlanıyor.

ŞEFFAFLIK İSTİYOR AMA BİLGİLERİ GİZLİ

Oyveotesi.org alan adının o tarihte kim tarafından satın alındığını öğrenmeye çalıştığınızda, siteyi satın alan kişi ya da kuruluşun isminin gizlenmiş olduğunu görüyorsunuz. Seçimlerde şeffaflık için çalışan, oy sayımlarını herkesin görmesini isteyen, insanları sandık başında nöbete çağırarak seçimlerin şaibeli olduğu algısını pekiştirmek için gayret gösteren bir oluşumun kendisiyle ilgili bilgileri gizlemesi ise oldukça manidar bulunuyor. Sadece Oy ve Ötesi değil, Türkiye'nin oyları isimli sitenin kime ait olduğu da aynı yöntemle gizlenmiş. 30 Mart 2014'teki mahalli idareler seçimlerinin hemen ardından Nisan'da alınan turkiyeninoylari.com sitesinin isim hakkını satın alan kişi ve kuruluşları incelemeye çalıştığınızda da karşınıza çıkan sayfa oyveotesi.org ile aynı. Her ikisinin bilgileri de aynı firma tarafından koruma altına alınmış. İşbirliğini oyveotesi.org'un kurucusu olduğu belirtilen Koç Üniversitesi Mezunu ve American Tabacco Şirketi'nde yöneticilik yapan Yasemin Örs, “Bizden aldıkları ilhamla Ankara'nın Oyları Platformu kuruldu. Biz onlara teknik IT (bilgi teknolojileri) altyapısını nasıl kuracakları konusunda destek olduk. Bir sonraki seçimlere kadar başka iller de çıkacaktır ve tabii ki destek veriyor olacağız.” diye itiraf ediyor.

'OYLAR ÇALINACAK' ALGISINA OYNUYORLAR

Ankara'nın Oyları isimli platform daha sonra Türkiye'nin Oyları isimli platforma dönüşüyor. Ankara'nın Oyları oluşumundan Burcu Akçaru, Halk TV'de katıldığı bir programda oluşum içinde özellikle müşahit kartlarının önemine işaret ederken sahada aktif temsilcisi olmayan partilerin bu oluşumlar için müşahit kartı çıkarttığını belirtiyor. Eğitimlerde ıslak imzanın önemine vurgu yapan bu oluşumlar, itirazların ıslak imza doğrultusunda yapılabildiğini belirterek, müşahit kartında temsili yazılı olan siyasi parti adına, tutanaklardan nüsha alınabildiğini kaydediyor. Bu grupların sosyal medya ve internetteki tüm kampanyaları ve eğitimleri 'oylar çalınacak dikkatli olun' konsepti üzerine kurulu. Göstermelik şekilde sözde şefaflık dillendirilirken zihinlerdeki şaibe algısı bu sayede pekiştiriliyor. Bununla da kaybeden partilerin seçilmiş iktidarı sokak hareketleriyle görevden uzaklaştırmayı amaçlayan Gezi kalkışması benzeri bir şekilde sokağa çıkması hedefleniyor.

Amaç sandığa olan güveni zedelemek

Seçimde şaibe algısı olduğuna ilişkin algı oluşturmak isteyen gruplar, 7 Haziran günü sandık başlarında tutulan tutanakları saat 17.00'den itibaren Saydıraç'a (Seçim Sonuç Denetim Uygulaması) yükleyeceklerini açıkladı. 1 Haziran 2014'te kurulan siteye seçim sonuç tutanakları fotoğraflanıp aktarılıyor. Tutanaklar böylece sosyal medya üzerinden binlerce insana ulaşıyor. Bununla da tutanakların fotoğrafları üzerinde oynanıp şaibe algısı oluşturmak için servis edilmesine zemin hazırlanıyor. Söz konusu grupların şefaflık konusunda samimi olmaları halinde tutanakları sandığa olan güvenin sarsılmaması için seçim bitimine kadar yayınlamaması gerektiğinin altı çiziliyor. Bu iş için kurulan Saydıraç adlı sitede çalışmanın, Journos, Türkiye'nin Oyları ile Oy ve Ötesi tarafından desteklendiği belirtiliyor.
ÖNERİLEN VİDEOLAR
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Bunu Gördünüz Mü? Rüzgara karşı paslaşan çılgın genç
Kayserispor'un hocası Sumudica, rüzgarla paslaşan çılgın genç ve çok daha fazlası Tuğçe'nin sunumuyla Bunu Gördünüz Mü?'de...
Oğlunun katilini affeden anne herkesi ağlattı
Suliman Abdu'l Mutakallim isimli genç, sadece 60 dolar için öldürüldü. ABD'de yaşanan olay sonrası Suliman'ın annesi, katili affettiğini açıkladı. Yüreği yanan bir annenin duygulandıran konuşmasında söyledikleri, mahkemedekileri de ağlattı…
Venezuela zor durumda
Ekonomik krizden dolayı halkın temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı Venezuela'da yağma olayları başladı.
Dünyaca ünlü isimlerden İsrail'e boykot!
2004 yılında başlatılan İsrail'e karşı kültür boykotuna dünyaca ünlü birçok isim destek verdi. İsrail'in Filistin işgali ünlü sanatçılar tarafından bu hareketle boykot ediliyor.
Erdoğan’ın Türkiye tarifi: Türkiye demek…
Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısında dinleyenleri coşkulandıran ve duygulandıran bir Türkiye tarifi yaptı. Erdoğan'ın konuşması alkışlarla karşılık buldu.