|

Said Nursi: Abdülhamid'e haksızlık ettim

Sultan II. Abdülhamid'in torunu Orhan Osmanoğlu, Said Nursi'nin Nemika Sultan'dan helallik aldığı görüşmeyi anlattı. Bediüzzaman Said Nursi, Osmanlı İmparatorluğunun 34. Padişahı olan Abdülhamid Han'a haksızlık ettiğini ifade ederek 3 kez halellik istemiş.

Yeni Şafak
12:55 - 7/04/2016 Perşembe
Güncelleme: 14:26 - 7/04/2016 Perşembe
Yeni Şafak

Sultan II. Abdülhamid'in politikalarına karşı çıkan Said Nursi'nin daha sonra pişmanlık duyduğu ve 1959'da Ankara'ya giderek torunu Nemika Sultan'dan helallik istediği ortaya çıktı. Detayları bilinmeyen bu görüşmeyi Sultan Abdülhamid'in torunu Orhan Osmanoğlu aktardı. TRT 1'de ekrana gelen Gündem Ötesi programına konuk olan Orhan Osmanoğlu, 57 yıl önceki o görüşmeyi şöyle anlattı:"Büyük dedenize haksızlık ettim"


Tarihçi, eski milletvekillerinden Osman Turancı, benim halamın kocasıydı. Halam Sati Sultan'ın eşiydi. Sati Sultan, Abdülhamid'in torunuydu. Ankara'da ikamet ediyordu. Said Nursi 1959'da yanına uğruyor. Osman amcaya, 'Ben Nemika hanımla görüşmek istiyorum' diyor. Osman amca 'müsait değil' deyince, 'Çok önemli, onunla görüşmeden çıkmam buradan' diyor. Bunun üzerine Osman amcam tekrar söylüyor, Nemika halamız aşağı iniyor. Said Nursi, üç defa helallik istiyor, 'Ben büyük dedenize haksızlık ettim' diyor. Aile içerisinde Said Nursi'nin adı geçince, "Ben sevmiyorum, dedeme karşı geldi' derdi. Osman amca da, 'Adam üzüldü, helallik istedi artık bir şey söyleme ona' derdi"


#Sultan II. Abdülhamid
#Said Nursi
8 yıl önce