Gündem Sanayiyi paylaşıp himmet topladılar

Sanayiyi paylaşıp himmet topladılar

Paralel örgütün Konya’daki sanayici iş adamlarından himmet toplayabilmek için Konya’daki sanayi bölgelerini parsel parsel gruplara ayırdığı ve binlerce esnafın belirlenerek kurban, zekat adı altında para toplandığı ortaya çıktı. Konya KOM Şube’nin kumpas kurmak için İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ndeki örgüt üyelerinden iki telefon hattı temin ettiği de belirlendi.

Mustafa Sait Özkan Yeni Şafak
Paralel yapıya yönelik Konya merkezli 19 ilde başlatılan operasyonda gözaltına alınan şüphelilerin emniyetteki ifade işlemleri devam ederken, soruşturma dosyasında yer alan deliller paralel yapının emniyet, iş adamları ve avukat üçgenini deşifre etti. Geçtiğimiz günlerde tutuklanan örgütün 'Para abisi' avukat Memduh Oğuz'un ofisinde bulunan hard disk üzerinde incelemelerini sürdüren emniyet yetkilileri, paralel yapının Konya'daki iş adamlarından himmet toplanabilmesi için Konyalı sanayicilerin gruplara ayırıldığını ortaya çıkardı.

MAĞDUR İFADELERİ YENİ BAŞLADI

Paralel yapının Konya'yı 1. Organize, 2. Organize, Aykent gibi gruplandırmalar oluşturarak bütün sanayi bölgelerinden himmet adı altında binlerce iş adamından para toplandığı belirlendi. Örgütün bu kapsamda 10 ve 15'er kişilik oluşturulan mütevelli grupları vasıtasıyla himmet toplanacak esnaf ve iş adamlarını tek tek belirlediği, kategorize ederek para topladığı tespit edildi. Ele geçirilen listede himmet toplanan 30'a yakın iş adamının 5 gün önce ifade verdiği, ifadelerinde kendilerinden zorla himmet adı altında zekat, kurban parası istendiğini ve şikayetçi oldukları öğrenildi.

ŞÜPHEYE DÜŞTÜ ZEKATI YENİLEDİ

Şikayetçi olan iş adamı M.B.'nin verdiği ifadedeki ayrıntılar iş adamlarının çaresizliğini ortaya koyar nitelikte. İş adamı M.B. ifadesinde 3 yıl içerisinde paralel yapıya 300 bin TL zekat verdiğini ancak, 17-25 Aralık darbe girişimden sonra verdiği zekatı islami yönden sorguladığı öğrenildi. M.B.'nin verdiği zekatın nereye gittiğini sorgulaması ve şüpheye düşmesi üzerine paralel yapıya verdiği zekat parası olan 300 bin TL'lik zekatın islami yönden sıkıntı oluşturmaması için aynı zekatı bu sefer ihtiyacı olan kişilere vererek yenilediği ortaya çıktı.

26 KİŞİ SERBEST BIRAKILDI

Emniyette işlemleri süren 43 şüpheliden aralarında eski YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Şaban Halis Çalış ve eski Mevlana Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahattin Adam'ın da bulunduğu 26 kişi serbest bırakıldı. 43 kişi, "Fetullahçı Terör Örgütü'ne üye olmak", "Soruşturmanın, özel hayatın ve haberleşmenin gizliliğini ihlal etmek, gizlemek veya değiştirmek" suçlamasıyla gözaltına alınmıştı.

Ses kayıtları deşifre etti

Okyanus soruşturmasında dinlenen Nusret Argun ilki İstanbul olmak üzere bir gün arayla Kocaeli'nden 2 defa arandığ tespit edildi. Argun'un İstanbul'dan temin edilen telefon hattıyla aranarak, 'Sen bize kumpas kurdun, bizi ihaleye sokmadın' gibi kelimeler kullanıldığı, Argun'u bu telefon dinlemelerine dayanarak bu suçları yapmış gibi gösterdikleri ortaya çıkarıldı. Bu aramayla soruşturmanın CMK'nın 250. Maddesi olan 'cebir ve tehdit uygulanarak işlenen suçlar' kapsamına sokulmak istendiği hedeflendi. Soruşturmayı yürüten dönemin Konya'daki emniyet yetkilileri tarafından yapılan bu tarz birçok kumpasa ait ses ve HTS kayıtlarının soruşturma dosyasında yer aldığı ortaya çıktı.

İstanbul'dan tuzak desteği

Soruşturmada örgütün Konya'daki emniyet ve iş adamı ayağının ortak çalıştığı belirlendi. Geçmiş yıllarda Konya KOM Şube Müdürü Anadolu Atayün'ün yürüttüğü Okyanus Şirketler grubuna yönelik operasyonda soruşturmanın önünü açabilmek için kumpas kurdukları tespit edildi. Soruşturmanın sıkıştığı ve ilerleme kaydedilememesi nedeniyle Konya Emniyeti'nde çalışan bir emniyet görevlisine telefon verilerek İstanbul İstihbarat Şubesi'ne gönderildiği belirlendi. Polis memurunun İstanbul'da o dönem İstihbarat Şube Müdürü olan E.D'den temin ettiği 2 adet telefon hattıyla, Okyanus soruşturmasında dinlenen Nusret Argun'un arattırıldığı ortaya çıktı.

Kaçanlar için yakalama emri

Konya merkezli başlatılan operasyonda, hakkında yakalama kararı bulunan kişilere ulaşmak için çalışmalar sürüyor. Hakkında yakalama kararı bulunan kişilere ulaşmak için çalışmalar devam ederken, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünde gözaltındaki şüphelilerin ifadeleri alınıyor.
Abone Ol Google News
Gökhan Töre için resmi teklif gelmedi
Spor

Gökhan Töre için resmi teklif gelmedi

Yeni Malatyaspor Başkanı Adil Gevrek, transferle ilgili yaptığı açıklamada, "Bifouma ve Acquah’a yurt dışından teklifler var. Gökhan Töre için de Beşiktaş’tan bize resmi bir teklif gelmedi. Gelirse bunu sezon sonu değerlendiririz. Gökhan’ın da tek düşüncesi şu anda Yeni Malatyaspor" dedi.
'Aksaray Malaklısı' anne karnında talep alıyor: Doğumunu bekliyoruz
Gündem

'Aksaray Malaklısı' anne karnında talep alıyor: Doğumunu bekliyoruz

Aksaray Malaklısı adıyla bilinen, bacak ve ayak kalınlığı, büyük kafatası, sarkık dudağı ve heybetiyle dikkat çeken çoban köpeği yavrularına sahip olmak isteyenler, henüz doğmadan anne karnında sipariş veriyor. Aksaray Malaklısı Irkları Geliştirme Derneği Başkanı (AKMİD) Muammer Tıpırdamaz, ''Bu yıl talepler çok erken başladı. Elimizdeki yavru köpeklerin yüzde 95'i satıldı. Şimdi anne karnındaki malaklı köpeklerin doğumunu bekliyoruz" dedi.
Bakan Varank
Gündem

Bakan Varank "hücre evi simülasyonlu'' sanal operasyona katıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Başkanlığı bünyesindeki SATEM özel harekat polislerinin düzenlediği 'hücre evi simülasyonlu'' sanal operasyona katıldı. Varank, "Güvenlik güçlerimizin yüksek teknolojiyi kullanıyor olması, gurur verici. Hiçbir risk altına girmeden en gerçekçi senaryolarda eğitimlerini alıyorlar. Beraberce birkaç simülasyonu da deneme fırsatı bulduk. Önce eğitim parkurlarından geçtik, daha sonra bina içi teröristlerle çatışma senaryosunda, bizler amatör olarak polis arkadaşlarımızla birlikte bulunduk" ifadelerini kullandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.