GündemŞapkalı darbecidenpişkin savunma

Şapkalı darbeciden pişkin savunma

15 Temmuz gecesi Kara Kuvvetleri temsilcisi olarak Akıncı Üssü’ne giderek darbe girişimini yöneten cuntacı Bilal Akyüz de diğer sanıklar gibi mahkemede kıvırdı. Akıncı’ya terörle mücadele için gittiğini ileri süren Akyüz’e neden şapka ile kamufle olduğunun sorulması üzerine “Özel bir nedeni yok” dedi. Akyüz, üsse gitmesi talimatını kimin verdiğini hatırlamadığını söyledi.

Osman ÖzganYeni Şafak
Şapkalı darbeciden pişkin savunma
Şapkalı darbeciden pişkin savunma

15Temmuz darbe girişiminin yönetildiği Akıncı Üssü’nde yaşananlara ilişkin teröristbaşı Fetullah Gülen’in de aralarında bulunduğu 486 sanığın yargılandığı davanın dokuzuncu celsesi dün görüldü. Sincan Kapalı Cezaevi Yerleşkesindeki duruşma salonunda yapılan yargılamada savunma yapan eski Kara Kuvvetleri Harekat Başkanlığı Teşkilat Şube Müdürü Kurmay Albay Bilal Akyüz’ün “Terörle Mücadele Harekatı kapsamında Akıncı’ya gittim” yalanı çapraz sorguda çürütüldü. Kara Kuvvetleri tarafından görevli olarak Akıncı Üssü’ne gönderildiğini iddia eden cuntacı, görevi kimin verdiği sorusunu ise “hatırlamıyorum” diyerek geçirtirdi.

KURYE GÖREVİ GETİRDİ

Sanık, görevin kurye aracılığıyla sözlü olarak tebliğ edildiği yalanına sarıldı. Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın, sanığın hangi filoya gideceğine ilişkin bilgi vermediğini belirttiğini, ama olayların merkezi olan 143. Filo’ya gittiğini hatırlattı. Aydın’ın “Bu ilginç değil mi?” diye sorması üzerine sanık Akyüz, nizamiyedekilerin “böyle bir harekat olacak 143. Filo olabilir” dediğini ve kendisinin de oraya gittiğini iddia etti. Aydın da daha sonra “Nizamiyedekilerin iddia ettiğiniz harekatı bilmemesi normal mi?” diye sordu. Yalanı ortaya çıkan sanık, sadece “Normal değil tabi” diyebildi.

Bilal Akyüz

AKYÜZ DE İSİM HAFIZASINI YİTİRDİ

Akıncı Üssü’nde kendisine verilen 4 telsizi Polatlı’da kullanılmak üzere dışarıda buluştuğu darbeci Yarbay Albdulkerim Ceyhan’a teslim eden sanık Akyüz, buna ilişkin soruyu ise “Yardım istediler, ben de yardım ettim” diyerek geçiştirdi. Ceyhan’ın yanındayken birisinin kendisini aradığını ve “Harekat erkene alındı acil gel” dediğini, bunun üzerine tekrar Akıncı’ya gittiğini anlatan sanık Akyüz, kendisini kimin aradığını sorulması üzerine “Hatırlamıyorum” diyerek isim vermekten kaçındı.

İRTİBAT LİSTESİNİ MASANIN ÜZERİNDE BULMUŞ!

15 Temmuz gecesi Kara Kuvvetleri temsilcisi olarak Hava Kuvvetleri’nin içine sızmış darbecilerle irtibatı sağlamak için Akıncı Üssü’nde bulunan Akyüz’e Kara Kuvvetleri Harekat Merkezi’nin söylemesi üzerine yemekhanede masanın üzerinde bulduğunu iddia ettiği irtibat listesi soruldu. “Masanın üzerinde bulduğunuz irtibat listesinin size ait olduğunu, sizin aramınız gerektiğini nerden çıkardınız?” şeklindeki soruya Akyüz, “Oradaki birliklerin Kara Kuvvetleri birlikleriydi” yalanına sığındı. 

  • Takke düştü kel göründü
  • Duruşma sırasında sanığa Akıncı Üssü’ndeki görüntüleri gösterildi. Sanık Akyüz’ün kamufle olmak için üsse şapka takarak geldiği ve bina içerisinde de bu şekilde dolaştığı görüldü. Şapkasız fotoğraflardaki kişinin kendisi olduğunu kabul eden darbeci, şapkalı fotoğrafları için ise “muhtemelen benim” diyerek kıvırdı. Müşteki avukatının, “Şapka takmanızın özel bir nedeni var mıydı?” yönündeki sorusuna sanık, “O gün hava çok güneşliydi” bahanesini uydurdu. Avukatın “İçeride niye taktınız?” sorusuna ise, “Özel bir anlamı yoktu” diyebildi.

Alaycı sözleri büyük tepkiye neden oldu

Sanık Akyüz’ün bir müşteki avukatına verdiği cevap duruşmayı izleyen şehit yakınları ve gazileri öfkelendirdi. Aracında FETÖ’nün kitabı bulunmasına rağmen teröristbaşının kitaplarını okumadığını ve FETÖ’cü olmadığını iddia eden sanığa bir avukat, “Bir gemide 1 masum, 9 cani bulunsa o gemi batırılmaz’ örneği Fetullah Gülen’in kitabında açıkça zikredilmektedir. Dolayısıyla Fetullah Gülen’in kitabını okumayan bir insanın bu örneği vermesi mümkün değildir. Bunu nasıl açıklayacaksınız?” sorusunu yöneltti. Pişkin darbecinin bu soruya “Size ha-ha-ha diye gülüyorum” yanıtını vermesi üzerine duruşma salonunda tansiyon yükseldi. Şehit yakınları ve gaziler, sanığı yuhaladı. Bu sırada salonda bulunan sanıkların da alkışlaması üzerine gerilim daha da arttı. Şehit yakınları ve gazilerin öfkesi uzun süre devam etti.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.