GündemSela ile bitti

Sela ile bitti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde selalarla başlayan demokrasi nöbetleri dün gece okunan selalarla sona erdi. Son ana kadar 15 Temmuz ruhunun yaşandığı nöbetlerde, şehitler için Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi.

Haber MerkeziYeni Şafak
Muş
Muş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde selalarla başlayan "demokrasi nöbetleri", 16 Temmuz gecesi okunan selalarla sona erdi. 2 gün boyunca meydanları dolduran vatandaşlar, 15 Temmuz ruhunu yeniden canlandırdı. Belediyeler tarafından meydanlarda kurulan alanlarda tutulan nöbetlerde, zaman zaman tekbir getirip şehitler için dua eden vatandaşlar, çalınan marşlara ve şarkılara da eşlik etti. "Demokrasi nöbeti" tutulan alanlara kurulan ekranlardan 15 Temmuz’da yaşananların görüntülerini izleyen vatandaşlar, meydanları "şehitler ölmez, vatan bölünmez" nidalarıyla inletti.

ŞEHİTLERE DUA EDİLDİ

İstanbul’da direnişin sembol mekanları olan Kısıklı, Saraçhane, Taksim, Çengelköy ve Kadıköy’de çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleştirilen "demokrasi nöbeti"00.13’te okunan selalarla tamamlandı. Kısıklı’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın evinin önünde tutulan nöbet, meydanı dolduran vatandaşların eşlik ettiği dualarla sona ererken, Saraçhane’deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan binlerce vatandaş da, şehitler için okunan Kur’an-ı Kerim’i dinleyip, sık sık slogan attı.

ABİDEYE YOĞUN İLGİ

Ankara’daki demokrasi nöbetlerinin ilk adresi olan Cumhurbaşkanlığı Külliye’sinde de ellerinde Türk bayraklarıyla vatandaşlar, sivil toplum kuruluşları, belediyeler ve bazı bakanlıklarca açılan 15 Temmuz temalı stantları ziyaret etti. Oluşturulan "15 Temmuz hatırası" alanlarında fotoğraf çektiren vatandaşlar, çalınan marşlar ve türküler eşliğinde nöbet tuttu. Vatandaşlar ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açılan 15 Temmuz Şehitler Abidesi’ne de yoğun ilgi gösterdi.

KAN VERDİLER

İzmir’deki demokrasi nöbeti ise Konak Meydanı’nda tutuldu. Konak Meydanı’ndaki etkinlikte, Kur’an-ı Kerim okundu, müzik dinletisi sunuldu. Ellerinde Türk bayraklarıyla programa katılanlar marşlar söyledi, sloganlar attı. Demokrasi nöbeti Kur’an-ı Kerim okunması ve şehitler için yapılan dua ile sona erdi. Türk Kızılayı Konak Meydanı’nda gönüllülerden kan bağışı aldı. Meydanda kurulan çeşitli belediyelerin ve sivil toplum kuruluşlarının stantlarından ikramlar dağıtıldı.

Mardin'de Kur'anı Kerim okunmasıyla başlayan programda, ilahiler seslendirildi, şehitler için dua edildi. Demokrasi nöbetinin ikinci gününde de meydanı boş bırakmayan vatandaşlar, ellerinde Türk bayraklarıyla FETÖ aleyhine slogan attı.

Şehitler çeşmesi dualarla açıldı

Darbe girişimi sırasında kanlı çatışmaların yaşandığı ve 13 şehidin verildiği Çengelköy’de ise, 15 Temmuz Şehitler Çeşmesi açıldı. Açılış töreninde çeşmenin yapıldığı alanda şehit olan 13 vatandaşın anısına 13 müezzin tarafından anı anda selalar okundu. Daha sonra çeşmeye 15 Temmuz gecesi yaşananlar ve darbe girişiminde şehit olanların olduğu videolar yansıtılarak vatandaşlara izletildi. İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz’ın yaptırdığı duayla 15 Temmuz Şehitler Çeşmesi’nin açılışı yapıldı ve vatandaşlara gül şerbeti ikram edildi. Çeşmeden açılış günü gül şerbeti akarken, diğer günler su akacak.

Şehitler çeşmesi

Meydanları doldurdular

Batman'da, 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yılının ikinci gününde de vatandaşlar, demokrasi nöbeti için meydanları doldurdu. Demokrasi Meydan'ında Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda, İl Müftüsü Turgut Erhan, şehitler için dua etti. Vatandaşlar, Türk bayraklarıyla "FETÖ'ye idam! Şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganları attı.


Dışişleri Bakanlığından Hollanda'ya kınama
Gündem

Dışişleri Bakanlığından Hollanda'ya kınama

Dışişleri Bakanlığı, Hollanda Temsilciler Meclisi’nden geçen 1915 olaylarını soykırım olarak tanıyan karar almasını şiddetle kınadı. Bakanlık, açıklamasında "Avrupa’nın ortasında Srebrenitsa’da acısı hala dinmemiş soykırıma gözyuman bir ülkenin meclisinin aldığı sözkonusu mesnetsiz kararların ne tarihte ne adalette yeri vardır." ifadelerini kullandı.
Güzel, anlamlı, güncel, resimli Cuma mesajları 23 Şubat
Gündem

Güzel, anlamlı, güncel, resimli Cuma mesajları 23 Şubat

Yarın 23 Şubat Cuma. Müslümanlar için büyük bir öneme sahip mübarek Cuma günlerinde vatandaşlar birbirlerine Cuma mesajı atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için şimdiden güzel, anlamlı, resimli, özlü, kısa, güncel Cuma mesajları ve dualarını derledik. Haberimizde en güncel Cuma mesajlarını bulabilirsiniz.
İspanyollar'dan 3. havalimanı çıkışı
Ekonomi

İspanyollar'dan 3. havalimanı çıkışı

İspanyol turizm danışmanlık firması ForwardKeys tarafından yapılan çalışmada İstanbul Yeni Havalimanı'nın açılmadan Körfez pazarını etkileyemeye başladığı belirtti. İstanbul üzerinden gerçekleşen transit uçuşların önceki yıla göre yüzde 21 arttığına da değinilen çalışmada havayolu şirketlerinin de benzeri görülmemiş bir lojistik projeyle karşı karşıya kalacağı öngörüsünde bulunuldu.
Doktorları şaşkına çeviren çocuk: Tavuk gibi yumurtluyor
Hayat

Doktorları şaşkına çeviren çocuk: Tavuk gibi yumurtluyor

Endonezya'da yaşayan 14 yaşındaki Akmal, iki yıldır "yumurtladığını" iddia etti. Çocuğun babası, oğlunun 'yumurtladığı' yumurtaların akının olmadığını söyledi.
21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları: Diriliş Ertuğrul mu, Sen Anlat Karadeniz mi?
Hayat

21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları: Diriliş Ertuğrul mu, Sen Anlat Karadeniz mi?

21 Şubat Çarşamba günü reyting sonuçları açıklandı. AB ve ABC1 gruplarında Diriliş Ertuğrul birinci olurken, Total'de birincilik yine Sen Anlat Karadeniz'in. Ayrıca ABC1'de yarım puanla ikinci olan Sen Anlat Karadeniz'in Diriliş Ertuğrul'u önümüzdeki hafta geçeceği konuşuluyor. İşte 21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları...