Gündem Şimdi de 7li masa Adaya göre destek

Şimdi de 7’li masa: Adaya göre destek

2023 seçim sürecinde ısınan siyasete yeni bir masa kuruluyor.

Abone Ol Google News
Mehmet Güney Yeni Şafak
Şimdi de 7’li masa: Adaya göre destek
Arşiv.

HDP’nin yanı sıra Türkiye İşçi Partisi (TİP), Emek Partisi (EMEP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Emekçi Hareket Partisi (EHP) ile Halkevleri ve Sosyalist Meclisler Federasyonu’nun (SMF) bulunduğu tarafların 25 Ağustos’ta bir masa etrafında toplanması bekleniyor. İlk görüşmenin ardından amaç ve takvime ilişkin bir deklarasyon yayınlanması öngörülüyor.

ADAYA GÖRE DESTEK

  • Oluşturulacak ortaklıkta hedefin aday çıkarmaktan ziyade Meclis’te milletvekili sayısını artırmaya yönelik olacağı belirtiliyor. 2018’de HDP’nin TİP ile yaptığı seçim iş birliği buna örnek gösteriliyor. Bu ortaklığın cumhurbaşkanlığı seçimi için başını CHP’nin çektiği ve İYİ Parti, SP, DEVA ve Gelecek ve DP’nin kurduğu 6’lı masanın belirleyeceği isme göre destek olup olmayacağı netleşecek. 25 Ağustos tarihli toplantıya söz konusu parti ve oluşumların yanı sıra bazı sanatçı ve meslek örgütlerinin de bulunacağı iddia ediliyor.

6’lı masa hesapları: 20 milletvekili ve bakanlık istiyorlar
GÜNDEM
6’lı masa hesapları: 20 milletvekili ve bakanlık istiyorlar

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.