Gündem Sokak çarşı ve okula sıkı tedbir

Sokak çarşı ve okula sıkı tedbir: Sokağa çıkma yasağı ne zaman?

Sokak çarşı ve okula sıkı tedbir

Dünyada ve Türkiye’de Kovid-19 vaka, hasta ve ölüm sayıları yeniden tırmanışa geçince sıkı tedbirler de geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısından sonra sokak, çarşı ve okula gelen kısıtlamaları açıkladı. Okulda eğitim yılbaşına kadar online yapılacak, hafta sonu kısmi sokak yasağı geliyor.

Fazlı Şahan Yeni Şafak
Cumhurbaşkanı Erdoğan
Cumhurbaşkanı Erdoğan

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Beştepe’de yapılan ve 3,5 saat süren Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrası koronavirüsle mücadele konusunda önemli açıklamalarda bulundu:

 • Dünyada ve bölgede tarihi yapılanmanın sancıları yaşanıyor. Salgın bu süreci hızlandırmıştır. Türkiye’yi son 18 yılda tarihinin en büyük demokrasi ve kalkınma reformlarıyla tanıştırmış bir hükümet olarak ülkemizi yeni döneme hazırlanmanın en başta gelen görevimiz olduğuna inanıyoruz. Adı üzerinde değişim, dinamik bir süreçtir. Ortaya çıkan şartlara ve ihtiyaçlara göre yeni adımlar gerekir. Bunun için biz reform gündeminden hiç kopmadık.

Yatırımcıya kolaylık reformu
EKONOMİ
Yatırımcıya kolaylık reformu

EKONOMİ VE HUKUKTA REFORM HAZIRLIĞI

İnsan haklarına dayanan bir normlar inşaasını hedef aldık. Bu noktadan da çalışmaya devam edeceğiz. Eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması adaletin gereğidir. İş ve yaşamda her türlü ayrımcılığın kaldırmasını da adaletin temelidir. Hukukun üstünlüğünü güçlendirerek adımlar atmakta kararlıyız. Geçmişte devlet içine çöreklenmiş olan vesayetin ve kullandığı araçların tüm izleri, gizli ajandalarıyla, paralel hatlarıyla, örgütsel aidiyetleriyle, ucu dışarılara kadar uzanan dayatmalarıyla artık tarih olmuştur.

FIRSAT PENCERELERİNİ KULLANACAĞIZ

Bilindiği gibi geçen hafta kabinemizdeki Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda görev değişikliğine gittik. Affını isteyen Berat Albayrak’ın bu talebini kabul ederek Lütfi Elvan kardeşimizi görevlendirdik. Kurduğumuz güçlü üretim, ihracat ve istihdam alt yapısı en önemli görev ve ilham kaynağımızdır. Salgın sürecinin değiştirdiği ekonomik mimaride Türkiye için fırsat pencerelerini kullanacağız.

Bakan Elvan: 2020 yılında büyümenin yüzde 0,3 olmasını bekliyoruz
EKONOMİ
Bakan Elvan: 2020 yılında büyümenin yüzde 0,3 olmasını bekliyoruz

SALGIN TEHDİDİ SÜRÜYOR

 • Koruyucu tedbirler kapsamında yürütülen aşı çalışmalarında umut verici gelişmeler yaşanırken, tehdit sürüyor. Sonbaharla birlikte yeniden tırmanışa geçen ölüm sayıları, Avrupa ve dünyanın pek çok yerinde tedbirlerin sıkılaştırmasına sebep oldu. Salgının seyri tırmanışını sürdürürse, hepimiz için can acıtıcı tedbirlerin tekrar gündeme gelmesi kaçınılmaz hale gelir.

İçişleri Bakanlığından koronavirüs tedbirleriyle ilgili genelge
GÜNDEM
İçişleri Bakanlığından koronavirüs tedbirleriyle ilgili genelge

YENİ TEDBİRLER HAYATA GEÇİYOR

Türkiye olarak salgınla mücadeleyi ekonomimizi ayakta tutarak çalışmaları sürdürme görevimiz var. Milletimizden bu fedakarlıkların boşa gitmemesi için salgınla mücadelede kurallara uyması ve daha fazla katkı sağlamasını bekliyoruz. Amacımız bir an önce ülkemizi bu salgın illetinden kurtararak hedeflerimize ulaşmaktır. Kabine toplantımızda yeni tedbirleri hayata geçirmeye karar verdik.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yeni koronavirüs tedbirleri: Hafta sonları 10.00 ile 20.00 saatleri arası dışında sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak
OYNAT 02:16
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yeni koronavirüs tedbirleri: Hafta sonları 10.00 ile 20.00 saatleri arası dışında sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından yeni koronavirüs tedbirlerine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, 'Hafta sonları tedarik ve üretim zincirleri aksamayacak şekilde 10.00 ile 20.00 saatleri arası dışında sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak. Alışveriş merkezi, market, restoran, berber ve kuaför gibi işletmelerin çalışma süreleri saat 10.00 ile 20.00 arası olarak sınırlanacak. Tüm spor müsabakaları seyircisiz oynanmaya devam edilecek. Halı sahaların faaliyetlerine ara verilecek' dedi.


YIL SONUNA KADAR UZAKTAN EĞİTİM

 • -Hafta sonları tedarik ve üretim zincirleri aksamayacak şekilde 10.00 ile 20.00 saatleri arası dışında sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak.
 • -Ara tatillerde olan okullardaki eğitim-öğretim yıl sonuna kadar online olarak sürdürülecek.
 • -65 yaş ve üstü için uygulanan belirli saatlerde sokağa çıkma uygulaması, çalışanlar hariç olmak üzere 20 yaş altına da teşmil edilecek.
 • -Tüm spor müsabakaları seyircisiz oynanmaya devam edilecek. Halı sahaların faaliyetlerine ara verilecek.
 • -Sinemalar, sektörün talebine de uygun şekilde yıl sonuna kadar kapalı kalacak.
 • -Alışveriş merkezi, market, berber ve kuaför gibi işletmelerin çalışma süreleri saat 10.00 ile 20.00 arası olarak sınırlanacak.
 • -Şehirlerdeki sigara içme yasağı sürecek.
 • -Kıraathanelerin faaliyetlerine bir süre ara verilecek.

İki bakan katılmadı

Kabine toplantısında Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yer almadı.

2021 yılı bütçe görüşmeleri nedeniyle milletvekillerine sunum yapan ve yeni yol haritasını açıklayan Bakan Lütfi Elvan, toplantıya katılamadı. Kovid-19 testi pozitif çıkan ve tedavisine evde devam eden Bakan Selçuk da toplantıda bulunamadı.

Sürpriz ziyaret

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İngiltere’nin başkenti Londra’da ameliyatla birbirlerinden ayrılan siyam ikizleri Derman ve Yiğit Evrensel ile anne ve babasını kabul etti. Erdoğan eşi Emine Erdoğan ile birlikte, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, ameliyatla birbirlerinden ayrılan siyam ikizleri Derman ve Yiğit Evrensel’i anne ve babaları ile birlikte kabul etti.

Detayları MEB açıklayacak

 • Milli Eğitim Bakanlığı da (MEB), bir açıklama yaparak; resmi, özel, örgün ve yaygın tüm eğitim öğretim faaliyetlerinin, 31 Aralık 2020’ye kadar uzaktan eğitim yoluyla devam edeceğini bildirdi. Bilgilendirmede, “Uzaktan eğitim sürecine ilişkin detaylı bilgilendirme ayrıca yapılacaktır.” ifadelerine yer verildi.

Kıbrıs Türkü’nün sevincine ortak olduk

 • Erdoğan, "Pazar günü Kıbrıs Türkü'nün hukuk, eşitlik ve varoluş mücadelesinin en kıymetli meselesi olan KKTC'nin ilanının 37'nci yıl dönümü vesilesiyle adaya bir ziyaret gerçekleştirdik. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından yaptığımız ziyaretin önemli mesajlar içerdiğine inanıyorum. Ziyaretimizde sayın Devlet Bahçeli, bakanlarımız, milletvekillerimiz ve muharip gazilerimiz eşlik etti. Adada ilk olarak 15 Kasım, Cumhuriyet bayramlarına iştirak ederek Kıbrıs Türk'ünün sevincine ortak olduk. Ardından Kapalı Maraş bölgesine geçtik. Bu iyi niyet jesti Rum tarafında hiçbir zaman karşılık bulmadı. KKTC, Kapalı Maraş'ın sahil şeridini halka açtı, bu cesur adımı destekliyoruz" dedi.

Erdoğan, "Heyetimiz ve Kıbrıs halkıyla birlikte Maraş'ta gerçekleştirdiğimiz program bölgedeki gelişmeyi hızla yapacağımızın kararlılığın bir adımıdır. Bizim oraya yaptığımız ziyareti anlamayanların piknik gözüyle bakması pek tabidir. Hamdolsun milletimiz orada yaptığımız işin ne olduğunu gayet iyi biliyor. KKTC gerçeğini bölgede ve dünyada kabul ettirecek bir döneme girdiğimize inanıyorum" diye konuştu.

Abone Ol Google News
Eşinden şiddet görünce KADES’e ihbar etti: Polis alarma geçti
Gündem

Eşinden şiddet görünce KADES’e ihbar etti: Polis alarma geçti

Antalya’da bir kadının kocası tarafından şiddet gördüğü gerekçesiyle KADES’e ihbar göndermesiyle mahalleye adeta polis yağdı. Özel Harekat polisi ve çelik yelekli ekipleri bir anda kapısında gören koca, eşini şikayetçi olmaması konusunda uyarıda bulundu, ancak kadın polise sığınarak şikayetçi oldu. Kapıyı kapatıp eşini dışarda bırakan öfkeli koca, balkona çıkarak ‘Şu anda eşim beni şikayet ettiği için bu kadar polis gelmiş’ diye bağırdı. Bir saatlik çalışmanın ardından ikna edilen kişi, polis merkezine götürüldü.
Yavuz Bingöl polislere çorba dağıttı
Gündem

Yavuz Bingöl polislere çorba dağıttı

Türk Halk Müziği'nin usta ismi Yavuz Bingöl, Bursa'da kısıtlama saatlerinde uygulama yapan polis ekiplerine çorba dağıttı. Bingöl, "Saat 21.00'da sokağa çıkma yasağı başlıyor ama dışarıda görev yapan polisimiz askerimiz, izinli olanlarla zaman geçirip, kısa sohbet ve sıcak bir çorbayla buluşturuyoruz" dedi.
TEM'e giren yaya otomobil çarpınca olay yerinde hayatını kaybetti: Sürücü ise kaçtı
Gündem

TEM'e giren yaya otomobil çarpınca olay yerinde hayatını kaybetti: Sürücü ise kaçtı

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde, TEM'e girip, yolun karşısına geçmeye çalışan kişiye bir araç çarptı. Kimliği belirsiz kişi olay yerinde hayatını kaybederken, araç sürücüsü ise kaçtı. Olay yerinde yapılan incelemenin ardından ceset morga kaldırıldı. Kazaya neden olan aracın sürücüsü olay yerinden kaçarken, jandarma ekipleri aracı tespit etmek için çalışma başlattı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.