GündemSon 10 yılın sınavlarımercek altında

Son 10 yılın sınavları mercek altında

ÖSYM, son 10 yılın tüm sınavlarını incelemeye aldı. ÖSYM Başkanı Mahmut Özer, her sınav için olağandışılık analizinin yapılacağını, biyometrik analizle de bir adayın yerine başka birinin sınava girip girmediğinin tespit edileceğini söyledi. Özer, "Olağandışı bir bulguya rastlanması halinde adayların eşdeğer sınava çağrılması için gerekli süreç de yönetilecek” dedi.

Haber MerkeziYeni Şafak
ÖSYM Başkanı Mahmut Özer
ÖSYM Başkanı Mahmut Özer

ÖSYM, son 10 yıldaki tüm sınavları incelemeye aldı. Başkan Prof. Dr. Mahmut Özer, son 10 yıldaki sınav sonuçlarına yönelik ayrıntılı incelemeler için Sınav Sonuçlarını İzleme ve Değerlendirme Birimi kurduklarını bildirdi. Birimin her sınavla ilgili çok sayıda farklı analizi gerçekleştireceğini belirten Özer, olağandışılık görülmesi halinde rapor hazırlanacağını söyledi.

EŞDEĞER SINAVA ÇAĞRILACAK

Özer, “Bu bağlamda her bir sınav için tüm sınav merkezlerine yönelik derinlemesine olağandışılık analizi yapılacak. Aynı zamanda biyometrik analiz yaparak bir adayın yerine başka birinin sınava girip girmediğini tespit edebileceğiz. Söz konusu birim, ihbarları değerlendireceği gibi her bir adaya yönelik kapsamlı analizler yaparak olağandışı bulguları tespit edecek. Birimde, her bir adayın girmiş olduğu aynı tip sınavlarda sınav sonuçları değerlendirilecek ve olağan dışı bir bulguya rastlanması halinde adayların eşdeğer sınava çağrılması için gerekli süreç de yönetilecek” diye konuştu.

REKLAM

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ

Özer, söz konusu birimin ilkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmalara konu sınavları analize başladığını vurguladı. Analizlerin kasım ayı sonu itibarıyla bitirileceğini açıklayan Özer, “Sonra soruşturma olup olmadığına bakmaksızın son 10 yılın tüm sınavlarının olağandışılık raporlarını hazırlayacağız. Olağandışı bir durum tespit edilmesi durumunda suç duyurularında bulunacağız” dedi.

34 JOKER ADAY BELİRLENDİ

ÖSYM Başkanı Mahmut Özer, süreçte elde edecekleri bulgulara bağlı olarak 10 yıllık inceleme süresini de genişletebileceklerine işaret etti. Birime bağlı heyetlerin çalışmaları sonucunda şu ana kadar 34 joker aday belirlediklerini ifade eden Özer, “43 adayın sınav sonuçlarını iptal ettik ve toplam 77 kişi ile ilgili suç duyurusunda bulunduk. Ayrıca 21 adayı eşdeğer sınava çağırdık. Eşdeğer sınava katılan 6 adaydan 3’ünün sınavı geçersiz sayıldı. Sınav güvenliğine yönelik çalışmalarımız devam ediyor” bilgisini verdi.

REKLAM
Başakşehir bir günlüğüne Beşiktaşlı oldu
Spor

Başakşehir bir günlüğüne Beşiktaşlı oldu

Süper Lig'in lideri Başakşehir, Bayern Münih'le Beşiktaş arasında oynanacak mücadele öncesinde dikkati çeken bir paylaşımda bulundu.
'Ölmek üzere olan PKK'ya suni teneffüs yapıyorlar'
Dünya

'Ölmek üzere olan PKK'ya suni teneffüs yapıyorlar'

Yeni Şafak muhabiri Yılmaz Bilgen, terör örgütü PKK/PYD'yi desteklemek amacıyla Şii milislerin Afrin'e girmesine ilişkin "Şii milislerin bölgeye girişi, kampanya şeklinde köpürtülüyor. Reuters da bunun üstlenicisi konumunda. Bu PKK'yı koruma kalkanı. Bence hak ettiğinin çok üzerinde değer vererek, hadiseyi olduğundan farklı göstermeyi amaçlıyorlar. Bu girişimlerle, ölmek üzere olan PKK'ya suni tenefüs yapıyorlar. Paniğe kapılacak bir şey yok" ifadelerini kullandı.
Türk taraftarlardan tarihi 'Truva' girişimi
Spor

Türk taraftarlardan tarihi 'Truva' girişimi

Beşiktaş, UEFA'daki uzatmalı cezası sebebiyle Bayern Münih maçına taraftar götürmeme kararı almıştı. Ancak Almanya'da yaşayan Türk taraftarlar Bayern Münih taraftarları arasında maç izlemek için stadyumun belirli bölümlerinden bilet aldı.
Galaxy S9'a özel 1300TL indirim iddiası
Teknoloji

Galaxy S9'a özel 1300TL indirim iddiası

Samsung’un önümüzdeki hafta tanıtacağı Galaxy S9’un satışlarını teşvik için eski telefonu getirenlere 1300 TL indirim yapacağı iddia ediliyor. Güney Koreli teknoloji devi böyle bir kampanyayla satış rekorları kırabilir.
İşte muhtemel 2019 seçimi oy pusulası
Gündem

İşte muhtemel 2019 seçimi oy pusulası

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın grup toplantısından sonra açıkladığı seçim ittifakının adının ‘Cumhur ittifakı’ olacağının belli olmasının ardında gözler yarın Meclis’e sunulacak 26 maddelik teklife çevrildi. İşte son gelen bilgilere göre 2019’da sandıkta karşımıza çıkması muhtemel oy pusulası da böyle şekillenebilir…