Gündem Erivanla 13 yıl sonra ilk görüşme Tam normalleşmede ön şartsız mutabakat sağlandı

Erivan'la 13 yıl sonra ilk görüşme: Tam normalleşmede ön şartsız mutabakat sağlandı

Diplomatik kaynaklar tarafından aktarılan habere göre, Moskova'da 13 yıl sonra gerçekleşen Türk-Ermeni görüşmeleri sona erdi. Görüşmeyle ilgili Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Tam normalleşmede ön şartsız mutabakat sağlandı" denildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
​son Dakika: Erivanla 13 yıl sonra ilk görüşme
Arşiv

Türkiye'nin Ermenistan Özel Temsilcisi Büyükelçi Serdar Kılıç ile Ermenistan'ın özel temsilcisi Rubin Rubinyan görüşmesinin 1,5 saat sürdüğü belirtildi.

Geçtiğimiz gün Reuters’ta yer alan habere göre Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ile diplomatik ilişki kurulmasının ardından iki ülke arasındaki sınırın açılacağını öngördüğünü açıklamıştı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise geçen aralık ayında Ermenistan ile ilişkileri normalleştirme adımlarının karşılıklı olarak atılacağını duyurmuştu.

Kritik görüşme öncesi Ermenistan'dan Türkiye mesajı: Sınırın açılacağını öngörüyoruz
DÜNYA
Kritik görüşme öncesi Ermenistan'dan Türkiye mesajı: Sınırın açılacağını öngörüyoruz

Dışişlerinden açıklama: Mutabakat sağlandı

Görüşmeyle ilgili Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşme süreci Özel Temsilcileri Büyükelçi Serdar Kılıç ve Ermenistan Parlamento Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan 14 Ocak 2022 tarihinde Moskova’da biraraya gelmiştir. Özel Temsilciler, olumlu ve yapıcı bir atmosferde gerçekleşen bu ilk görüşmelerinde, Türkiye ve Ermenistan arasında diyalog yoluyla yürütülecek normalleşme sürecine yönelik olarak ön görüş alışverişinde bulunmuşlardır. Taraflar, müzakereleri tam normalleşme hedefiyle ön şart olmaksızın sürdürme hususunda mutabık kalmışlardır."

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.