GündemSoruşturma ihbardan önce

Soruşturma ihbardan önce

Emniyetteki kripto paralellerin Polis Akademisi Başkanı Yılmaz Çolak ile yönetimi hedef alan “gizli” soruşturmasında ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı. Soruşturma izni ihbar mektuplarından 1 gün önce başlamış.

Osman ÖzganYeni Şafak
Yargı ve emniyetteki uzantılarını kullanarak 17-25 Aralık darbe girişimiyle meşru hükümeti devirmeyi amaçlayan Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), emniyet içerisindeki kriptolu elemanlarını kullanarak Polis Akademisi'ni hedef aldığı soruşturmanın detayları ortaya çıktı. İsimsiz ve imzasız ihbar mektupları üzerinden Akademi ile ilgili “gizli" bir soruşturma başlatan FETÖ'nün emniyet teşkilatında paralel yapılanma ile mücadele eden ekibi tasfiye etmeyi amaçladığı kumpas soruşturmasıyla ilgili önemli ayrıntılara ulaşıldı.

ELDEN BIRAKILMIŞ!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma kapsamında yapılan incelemede, isimsiz ve imzasız ihbar mektuplarının Batıkent'teki bir PTT şubesinden Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Dairesi Başkanlığı, Personel Dairesi Başkanlığı ve İstihbarat Dairesi Başkanlığı ile Ankara Valiliği'ne gönderildiği tespit edildi. İhbar mektupları postaya 10 Eylül 2015'te verilirken, bir ihbar mektubunun da üst düzey bir emniyet yetkilisinin posta kutusuna elden bırakıldığı belirlendi.

İSİMLER GERÇEK DEĞİL

Yapılan incelemede, ihbar mektuplarını hazırlayan kişinin aktif görevde bulunan bir emniyet personeli olduğu öğrenildi. Ancak ihbar mektuplarının iki ayrı kişi tarafından gönderildiği süsü verilmeye çalışıldığı belirlendi. İki postanın gönderen kısmına 'Fatma Çalışkan', diğer ikisine ise 'Ali Demir' ismi yazıldı. Yapılan araştırmada ihbar mektuplarını hazırlayan kişinin ne Fatma Çalışkan ne de Ali Demir olduğu, söz konusu isimlerin de gerçek kişiler olmadığı ortaya çıkarıldı.

BİR GÜN ÖNCE İZİN VERİLMİŞ

Polis Akademisi yönetimiyle ilgili çeşitli iddialara yer verilen ihbar mektubu, 17 Eylül'de Belge Şube Müdürlüğü'ne geldi. İsimsiz ve imzasız ihbar mektuplarının geçersiz sayılması gerekirken Polis Akademisi yönetimiyle ilgili çeşitli iddialara yer verilen ihbar mektubu işleme kondu. Ancak ihbar mektubunda yer alan iddialarla ilgili soruşturmanın daha önceden başlatıldığı ortaya çıktı. Yapılan incelemede, 'gizli' soruşturmanın 16 Eylül'de yani ihbar mektubu gelmeden bir gün önce başlatıldığı belirlendi. Henüz ihbar mektubu bile gelmeden alelacele soruşturma izninin verilmesi dikkat çekici bulundu.

İlk hedef Çolak'tı
Müfettişlerin usule ve hukuka aykırı olarak başlattığı soruşturma dosyasının ilk sırasında ise Polis Akademisi Başkanı Yılmaz Çolak'ın olduğu öğrenildi. Bu arada, soruşturma kapsamında görevlendirilen müfettişlerin, Akademi'deki akademisyenleri ve memurları da sorguladığı kaydedildi. Son derece “gizli" olarak yürütülen soruşturmada rol alan müfettişlerin, sorguladıkları kişilere gerek kendisinin gerekse Akademi yönetiminin ailesiyle ilgili sorular yönelttiği öğrenildi.

Yılmaz Çolak


ÖNERİLEN VİDEOLAR
Filistinli küçük Ziyad'dan liderlere 'Erdoğan' çağrısı
3 yaşındaki Filistinli YouTuber Ziyad, dünya liderlerine seslendi: “Kudüs'ü satmayan, Filistin'in yanında duran tek lider, Recep Tayyip Erdoğan. Devlet yöneticiliğini ondan öğrenin"
Afrikalı miniklerin 'Zeytin Dalı' duası
Afrikalı çocuklar ellerindeki Türk bayrağıyla Zeytin Dalı Operasyonu için Türkiye'ye dua etti.
Tanklarımız sloganlar eşliğinde Afrin'e ilerliyor
Zeytin Dalı Harekatı'nın ikinci gününde Türk tankları, sınırın sıfır noktasına sevk edildi. Hatay sınırında vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılanan Mehmetçikler tezahüratlar eşliğinde sınıra hareket etti. Mehmetçik de kendilerine sevgi gösterisinde bulunan halkı selamladı.
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.