|

Soy ağacına günlük kota geldi

e-Devlet girişi ile alt üst soy ağacı sorgulama yapmak isteyen binlerce kişi turkiye.gov.tr adresine akın etti. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, aşırı yoğunluktan dolayı Alt-Üst Soy Sorgulama Uygulaması’nı geçici olarak durdurdu. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner, yaptığı açıklamada soy ağacı sorgulamaya günlük kota getirildiğini açıkladı.

Yeni Şafak
08:30 - 12/02/2018 Pazartesi
Güncelleme: 08:42 - 12/02/2018 Pazartesi
Diğer
310 binden fazla kişi soyunu öğrendi, günlü kota geldi.
310 binden fazla kişi soyunu öğrendi, günlü kota geldi.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü soy ağacı sorgulama sayfası erişim sorunu ile ilgili önemli bir duyuru yayımladı. Alt- Üst Soy Bilgisi raporlarının ne zaman tekrar erişime açılacağı açıklandı. Peki e-Devlet üzerinden soy ağacınızı nasıl çıkaracaksınız? İşte soy ağacı sorgulamak için yapmanız gerekenler...

Soyağacı sorgulama ne zaman tekrar açılacak?

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından e-Devlet soy ağacı sorgulama erişimi ile ilgili şu açıklama yapıldı:

08.02.2018 tarihinde saat 14.00’da E-Devlet üzerinden hizmete açılmış olan Alt-Üst Soy Raporu 09.02.2017 tarihi saat 02.00’e kadar yaklaşık olarak 200.000 adet üretilmiştir. Vatandaşlarımızın yoğun ilgi gösterdiği hizmette asıl yoğunluk ise gece 02.00 - 04.00 arasında (yaklaşık 110.000 Alt-Üst Soy Raporu) yaşanmıştır. Saat 04.00’dan itibaren ise aşırı talep olmasından dolayı verilen hizmette gecikmelerin oluşmasına ve vatandaşların bekleme sürelerinde artış yaşanmaya başlamasından dolayı Alt-Üst Soy Raporunun E-Devlet üzerinden paylaşımı geçici olarak durdurulmuştur. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından E-Devlet üzerinden sunulmakta olan Nüfus Kayıt Örneği ve Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi hizmeti sunulmaya devam etmekte olup, yoğunluğun azalmasından sonra Alt-Üst Soy Raporu hizmeti en kısa sürede vatandaşların kullanımına açılacaktır. Ancak vatandaşların yoğun talebi ile orantılı olarak Alt-Üst Soy Raporunun gecikmeli veya kesintili hizmet vermesi ihtimali bulunmaktadır.


Soy ağacı sorgulamaya günlük kota

Gazete Habertürk'ün haberine göre; sistem, saat 04.00’ten sonra yoğunluk nedeniyle askıya alındı.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner, yaptığı açıklamada, bu kadar yoğunluk beklemediklerini söyledi.

Vatandaşların sakin olur diye gece saatlerini beklediğini belirten Güner, askıya alınan uygulamayla ilgili “Toplamda 310 bin sorgulama çıktısı verildi. Böyle bir kapasitenin yürütülmesi imkânsız” dedi. Kapasite tespit çalışmaları yapıldığını kaydeden Güner, “Soy sorgulama için günlük belirli bir kota açacağız. ‘Bugün bu kadar’ diyerek ertesi güne aktaracağız” dedi.

Alt-Üst Soy Sorgulama Uygulaması neden hayata geçirildi

Talebi normal gördüklerini söyleyen Güner, “Vatandaşlara hak vermek lazım. Neyle karşılaşacaklarını merak ediyorlar. Vatandaş biraz sabretsin. Anne ve babalarıyla daha fazla konuşup onlara sorsunlar. Biz hizmetimizin arkasındayız. Ne zaman açılacağı ile ilgili net tarih vermek çok zor. Kısa zamanda açılacak” dedi.

Sinan Güner, Alt-Üst Soy Sorgulama Uygulaması’nın neden hayata geçirildiği sorusuna da şu yanıtı verdi:

“Bu hizmet zaten vardı. İl ve ilçe nüfus müdürlüklerinde dilekçe vererek, randevu alarak zaten talep ediliyordu ve oldukça fazlaydı. Kanunların el verdiği ölçüde anneanne, dede, torun gibi bilgilere ulaşmak mümkün. Daha önce vatandaş yan soylarını da öğrenmek için dilekçe veriyordu. Yetkililerin bu bilgileri vermesi yasak. İstediklerini alamayan vatandaş münakaşa çıkarıyordu. Bu sorunları çözmek istedik.”


Soyağacı sorgulama nasıl yapılır?

Soy ağacını öğrenmek isteyenlerin, e-devlet sitesindeki Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü bölümü altında yer alan Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama ekranını açması gerekiyor.

Buradaki ekrandan Alt Üst Soy Listesi açılabiliyor. Bu ekrandan ayrıca belge görüntülenmesi de sağlanabiliyor.

#Soy ağacı
6 yıl önce
default-profile-img