Gündem Sur açık hava müzesi olacak

Sur açık hava müzesi olacak

PKK'dan temizlenen Sur’un sadece fiziki görüntüsü değil, kültürel dokusu da değişecek. Celal Güzelses için Musiki Cemiyeti, Hamid Aytaş adına müze, Ali Emiri adına da özel bir kütüphane yapılacak.

Abone Ol Google News
Fazlı Şahan Yeni Şafak
Sur açık hava müzesi olacak
Diyarbakır'da, şehrin tarihi ve kültürel yapısı göz önünde bulundurulmak suretiyle, Kalkınma , Kültür ve Turizmı, Çevre ve Şehircilik Bakanlıkları ile Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün içinde olduğu detaylı çalışmalar yürütülüyor. Dönüşüm çalışmaları kapsamına, bölgenin namına yakışır yeni projeler de dahil edildi. Buna göre, Diyarbakır'ın kültürel geçmişinden ünlü isimler Sur'da yaşatılacak. Bu isimlerden biri Diyarbakırlı Kürt sanatçı Celal Güzelses. Güzelses için Sur'da “Musiki Cemiyeti” kurulacak.

İSMİ MÜZEYE VERİLECEK

Bir diğer dünyaca ünlü sima Diyarbakırlı hattat Hamid Aytaş'ın adı da Sur'da yapılacak müzeye verilecek. Asıl adı Şeyh Musa Azmi olan ve bu nedenle de “Azmi” imzalı yazıları olan, Hamid mahlasıyla da tanınan, İstanbul'daki pek çok camide yazıları bulunan ünlü Hattat Aytaç'ın çalışmaları Sur'daki müzede sergilenecek. olacak.

Ali Emiri-Celal Güzelses-Hamid Aytaş
Ali Emiri-Celal Güzelses-Hamid Aytaş


ALİ EMİRİ ADINA KÜTÜPHANE


Diyarbakırlı büyük kültür alimi, araştırmacı ve tezkire yazarı Ali Emiri adına da özel bir kütüphane yapılacak. Kaşgarlı Mahmud'un Divanü Lügati't-Türk isimli eserini Türk kültür hayatına kazandıran Ali Emiri'nin anısı, Sur'daki kütüphanede yaşatılacak.

USTALAR MARİFETLERİNİ SUR'DA GÖSTERECEK

Öte yandan ilçe, geleneksel sanatlar ve el sanatların geliştirileceği bir mekan haline dönüştürülecek. Bunun için atölyeler kurulması öngörüldü. Bölgede bugüne kadar bakır ustalığından gümüş suyu eritilmesine, taş ustalığından gül yağına kadar çeşitli alanlarda çalışmalar öne çıkıyordu. Sosyal ve kültürel amaçlı müzeler, sergi salonları Sur'un suretini değiştirecek. Yetkililer, Sur bölgesinin adeta bir açık hava müzesi gibi korunacağını belirtiyor. Diyarbakır'da bin 236 adet tescilli eser var. 605 civarında da tescilli yapı bulunuyor. Yürütülen çalışmayla, tarihi eserlerin de ayağa kaldırılması hedefleniyor.

Uzmanlar saat aralığı vererek uyardı: 'Güneşten D vitamini almak için 30 dakika yeterli'
Hayat

Uzmanlar saat aralığı vererek uyardı: 'Güneşten D vitamini almak için 30 dakika yeterli'

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Dahili Tıp Bilimleri Bölümü Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Tosun, vücut için büyük önem taşıyan D vitamininin vücutta en çok deriden salgılandığını belirterek, "Günlük yarım saat düzenli güneşlenme, vitamin alımı için yeterli olur" dedi.
Bakan Soylu'dan polise yumruk atan Saliha Aydeniz'e kalkan olan CHP'ye tepki: Yüzleri kızarmaz
Gündem

Bakan Soylu'dan polise yumruk atan Saliha Aydeniz'e kalkan olan CHP'ye tepki: Yüzleri kızarmaz

İstanbul'da yapılan yasa dışı gösteri sırasından polise yumruk atan DBP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz'in dokunulmazlığı oy çokluğuyla kaldırıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Meclis'te yapılan oylamada HDP ile aynı safta yer alarak ret oyu kullanan CHP'ye tepki gösterdi. Sosyal medya hesabından konuya ilişkin paylaşımda bulunan Soylu, "CHP Türk Polisi-PKK tercihinde gözünü kırpmadan PKK'lı Saliha Aydeniz'i tercih etti. Kılıçdaroğlu'nun da, polis istismarı yapan sünepelerinin de TBMM çatısı altındaki bu tercihten yüzü kızarmaz" dedi.
Bakan Soylu'dan polise yumruk atan Salihe Aydeniz'e kalkan olan CHP'ye tepki: Yüzleri kızarmaz
Gündem

Bakan Soylu'dan polise yumruk atan Salihe Aydeniz'e kalkan olan CHP'ye tepki: Yüzleri kızarmaz

İstanbul'da yapılan yasa dışı gösteri sırasından polise yumruk atan DBP Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz'in dokunulmazlığı oy çokluğuyla kaldırıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Meclis'te yapılan oylamada HDP ile aynı safta yer alarak ret oyu kullanan CHP'ye tepki gösterdi. Sosyal medya hesabından konuya ilişkin paylaşımda bulunan Soylu, "CHP Türk Polisi-PKK tercihinde gözünü kırpmadan PKK'lı Salihe Aydeniz'i tercih etti. Kılıçdaroğlu'nun da, polis istismarı yapan sünepelerinin de TBMM çatısı altındaki bu tercihten yüzü kızarmaz" dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.