Gündem Surda operasyonlar sona erdi

Sur'da operasyonlar sona erdi

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarına yönelik 28 Kasım'da başlatılan operasyon sona erdi. İlçede arama tarama faaliyetleri devam ediyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Surda operasyonlar sona erdi
28 Kasım 2015'te Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin hayatını kaybettiği, polis memurları Ahmet Çiftaslan ve Adem Erdur'un şehit edildiği saldırının ardından terör örgütü PKK mensuplarının yakalanması, kamu düzeninin sağlanması, barikatların kaldırılması, çukurların kapatılması ve patlayıcıların imhası için başlatılan operasyon, 103. gününde tamamlandı.

İlçede arama tarama faaliyetleri devam ediyor.

Güvenlik güçleri, Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki operasyonun son bulmasının ardından teröristlerin kullandığı binalara Türk bayrağı astı.
Güvenlik güçleri, Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki operasyonun son bulmasının ardından teröristlerin kullandığı binalara Türk bayrağı astı.


"Sur'da operasyonlar tamamlandı"

İçişleri Bakanı Efkan Ala yaptığı açıklamada "Sur'da operasyonlar tamamlandı" dedi.

Bakan Ala, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde bölücü terör örgütüne yönelik Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet unsurlarınca operasyon yürütüldüğünü hatırlattı.

Müşterek harekatın akşam saatleri itibarıyla sona erdiğini belirten Bakan Ala, vatandaşların güvenliği için operasyon bölgesindeki arama tarama faaliyetlerinin süreceğini kaydetti.

2 ilçede 28 terörist daha öldürüldü

Sur'un yüzde 99'u teröristlerden temizlendi
OYNAT 03:01
Sur'un yüzde 99'u teröristlerden temizlendi
Diyarbakır'ın Sur ilçesinde PKK'lı teröristlerce kazılan çukurların kapatılması, kurulan barikatların kaldırılması ve tuzaklanan patlayıcıların imhası için başlatılan operasyonlarda sona gelindi.


"Operasyonda başarıya ulaşıldı"

Sur'da bölücü terör örgütü üyelerinin etkisiz hale getirilmesi, teröristlerce açılan çukurların kapatılması, kurulan barikatlar ile tuzaklanan patlayıcıların bertaraf edilmesine yönelik düzenlenen operasyonda başarıya ulaşıldığını belirten Ala, "Yürütülen müşterek operasyonlar çerçevesinde 243 çukur ve barikat kaldırıldı. 354 bomba düzeneği de imha edildi" dedi.

Bakan Ala, operasyonlarda çok sayıda uzun namlulu ve ağır silah ile roketatar, roketatar mermisi, el yapımı patlayıcı, el bombası ve mühimmatın ele geçirildiğini de bildirdi.

271 terörist etkisiz hale getirildi
Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Sur'daki operasyonlarda 271 terörist etkisiz hale getirildi. Toplam 359 el yapımı patlayıcı imha edildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.