Gündem Suriyeli yetimler için sıcak yuva

Suriyeli yetimler için sıcak yuva

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İHH ile birlikte Hatay’da 990 Suriyeli yetimin kalacağı Çocuk Yaşam Merkezi inşa ediyor. 2017’de tamamlanacak merkezde, savaş sonucu oluşan psikolojik sorunlar ve travmalar da rehabilite edilecek

Yasemin Asan Yeni Şafak
Kimsesiz Suriyeli çocukların eğitimleri başta olmak için her türlü ihtiyaçlarının karşılanması için hükümetin sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte yürüttüğü çalışmalar sürüyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İHH birlikte Hatay-Reyhanlı'da yapımına başlanan Çocuk Yaşam Merkezi'nin inşaatı devam ediyor.

VİLLA TİPİ EVLER

2017 yılınmda tamamlanacak olan merkez 990 Suriyeli yetime sıcak yuva olacak. 100 dönüm üzerine kurulan merkez hizmete girdiğinde, yetim çocukların tüm ihtiyaçları ev ortamında karşılanacak. Merkezde kalan çocuklar eğitimlerinedevam edebilecek, ayrıca psikolojik destek de alacak. Çocuk Yaşam Merkezi, evlerinin olmaması sebebiyle sokakta, parklarda veya tanımadıkları kişilerle kalan Suriyeli çocuklar için güvenilir bir liman olacak.Savaş sonucunda oluşan psikolojik sorunlar ve travmalar rehabilite edilecek. Misyoner faaliyetlere maruz kalan yetimlere sahip çıkılacak. Kötü niyetli örgüt ve mafya oluşumlarına karşı güvenli bir ortam temin edilecek. Çocuklar çok iyi bir eğitimci kadro ile eğitimlerini sürdürebilecek. Sosyal ve kültürel olarak ihtiyaç duydukları ortamlara sahip olacak. Çocuklar geleceğe umutla bakacak, kendilerine ve dünyaya olan güvenleri sağlanacak. Merkeze gelecek çocuklarla üniversiteyi bitirinceye kadar ilgilenilecek. Yetim çocuklar için özel olarak tasarlanan kampüste erkek çocuklara 35, kız çocuklarına ise 20 adet villa tipi ev hazırlanıyor. Her bina 18 çocuk kalacak şekilde projelendirilidi. Evlerin her biri 350 metrekare olarak planlandı. Merkezde ayrıca cami, 3 adet okul, sağlık ve poliklinik binası, toplantı ve gösteri merkezi binası, idari bina, çalışan lojmanı, ortak spor alanları, çocuk parkları, ekim-dikim amaçlı tarlalar ve geniş bir yeşil alan yer alacak.

Abone Ol Google News
Tefekkür ederek yeniden doğaya dönelim: İmanımızı doğaya dönerek yenileyelim
Hayat

Tefekkür ederek yeniden doğaya dönelim: İmanımızı doğaya dönerek yenileyelim

İki ayı aşkın süredir evdeyiz. Evde geçirdiğimiz sürede yapılacak en büyük ibadetin tefekkür olabileceğini hatırlatan ilahiyatçı Prof. Dr. İlhami Güler, yaşadığımız günleri Allah’ı anarak geçirmenin önemine değiniyor. Yaşadıklarımızı “Bu, insanlık için büyük bir şans” diye değerlendiren Güler, sözlerine şöyle devam ediyor: “Gelecekte sahici anlamda bir imanın ve ahlakın doğabilmesinin koşulu, insanın tekrar doğaya dönebilmesine ve yeniden düşünmeyi başlatmasıyla mümkündür.”
Yunan’a son mesaj! Mavi vatanda 'Ne Mutlu Türküm Diyene'
Gündem

Yunan’a son mesaj! Mavi vatanda 'Ne Mutlu Türküm Diyene'

Ege adalarını cephaneliğe çeviren Yunanistan’a Mavi Vatan hamleleriyle ‘oldu-bittiye izin verilmeyeceği’ mesajını veren Türkiye, son olarak Navtex mesajıyla kararlılığını bir kez daha ortaya koydu. Deniz Kuvvetleri’nin Girit güneyindeki Navtex mesajında 4 ayrı tatbikat bölgesi için yayınlanan kodlar yan yana gelince ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ vecizesi oluştu.
Amerika rüyası yanıyor: Irkçı cinayete tepki ülke geneline yayıldı
Dünya

Amerika rüyası yanıyor: Irkçı cinayete tepki ülke geneline yayıldı

ABD Minneapolis’te siyahi George Floyd’un polis tarafından boğularak öldürülmesiyle başlayan gösteriler ülke geneline yayıldı. Polisin tutuklanması da tepkileri dindirmedi. Göstericiler polisle çatışırken birçok binayı ve aracı yaktı, yağmalamalar yaşandı. ABD’nin New York, Washington, Atlanta, Denver, Houston başta olmak üzere diğer kentlerinde protestolar şiddetlenerek artıyor. Beyaz Saray’a yürümek isteyenler ABD bayrakları yaktı. Detroit’te bir arazi aracından göstericilere ateş açıldı. 19 yaşında bir genç öldü. ABD Başkanı Trump, Floyd’un ailesini telefonla aradı. Ordu, askeri inzibatı Minneapolis’e konuşlandırma kararı aldı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.