Gündem Suriyeli yetimlerden Türkçe Okuma Bayramı

Suriyeli yetimlerden 'Türkçe Okuma Bayramı'

Reyhanlı ilçesinde inşa edilen Çocuk Yaşam Merkezi'nde barınan Suriyeli yetimler, ''Kardeş Millet, Kardeş Dil'' sloganıyla ''Türkçe Okuma Bayramı''nda buluştu.

AA
Suriyeli yetimler için etkinlik düzenlendi
Suriyeli yetimler için etkinlik düzenlendi
Suriyeli yetimler için etkinlik düzenlendi
Suriyeli yetimler için etkinlik düzenlendi

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı ve Katar Yardım Kuruluşu (RAF) ortaklığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Yetim Vakfı iş birliğiyle Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde inşa edilen Çocuk Yaşam Merkezi'nde barınan yetimler, ''Kardeş Millet, Kardeş Dil'' sloganıyla ''Türkçe Okuma Bayramı''nda bir araya geldi.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan etkinlikte, Suriyeli çocukların oluşturduğu koro eşliğinde İstiklal Marşı okundu.

Çocuklar tarafından, oratoryo gösterisi yapıldı. İki dilde tiyatro oyunları sahneledi.

Yetim Vakfı Başkanı Mehmet Gülsatar, yaptığı açıklamada, amaçlarının çocukların kendi kültüründen uzaklaşmadan yaşadığı toplumun kültürünü öğrenmesini sağlamak olduğunu söyledi.

Çocuk Yaşam Merkezinde barınan çocukların ne kadar mesafe aldığını görmek istediklerini belirten Gülsatar, ''Yunus Emre Enstitüsü, Çocuk Yaşam Merkezinin hizmete girmesinin ardından imzalanan protokol ile eğitim ve rehabilitasyon hizmeti gören Suriyeli yetim çocuklar için Türkçe öğrenim setleri göndermişti. Gerçekleştireceğimiz etkinlikle çocuklarımızın harmanladığı ortak iki kültürün yansımasını ve pekişen kardeşliğimizi görmüş olduk.'' ifadelerini kullandı.

Çocuk Yaşam Merkezi İşletme Müdürü Hamza Dinçer de aynı inanca sahip iki toplum arasındaki kardeşlik bilincini oluşturan en büyük etkenin kültür olduğunu belirtti.

Şu anda 990 yetim çocuk ile ortak kültür oluşturmaya çalıştıklarını belirten Dinçer, "Bu kültür, önümüzdeki senelerde bölgede yaşayan insanların kardeşlik hukukunu artıracak. Özellikle el sanatları ve görsel sanatlar gibi kültürel kimliğin öne çıktığı mesleklerde ortak değerlerimizi işleyerek yakın tarihteki ortak hafızalarımızı canlandırmaya çalışıyoruz.'' şeklinde konuştu.

Bin 886 TL'den 50 TL’ye düşüyor
Ekonomi

Bin 886 TL'den 50 TL’ye düşüyor

Vergi, prim gibi borçlara yapılandırma başvuruları başladı. Yapılandırma ile gecikme faizi yerine YİÜFE hesaplanacak. Peşin ödemede Yİ-ÜFE’nin de yüzde 90’ı silinecek. Bin 886 liralık gecikme faizi yerine 50 lira Yİ-ÜFE ödenecek.
Barajlar ve akarsulardan elektrik üretimi yükseldi
Ekonomi

Barajlar ve akarsulardan elektrik üretimi yükseldi

Türkiye elektrik üretiminde geçen hafta başında bir ilki yaşadı. Daha önce yüzde 45’i bulan elektrik üretiminde doğalgazın payı günlük bazda ilk kez rekor kırarak yüzde 21’e düştü. Barajlara gelen su burada başrolü oynarken, yerli kömürün payı yüzde 16, akarsuların payı yüzde 11 oldu.
Çorum'daki gizemli kızın ailesi anlattı: Kanımız dondu
Gündem

Çorum'daki gizemli kızın ailesi anlattı: Kanımız dondu

Çorum’daki mezarlıkta ağlayan ‘gizemli’ kızdan bir aile dramı çıktı. Yakınları, psikolojisi bozuk olan genç kızın ölen bir yakınını göreceğini düşünerek mezarlığa gittiğini ancak meraklı vatandaşların onu ‘hayalet sanarak’ günlerce sopalarla beklediğini anlattı. Genç kızın yakınları ''Türlü yalanlar çıktı ortaya, evladımızı sopalarla beklediler, yakalamak için nöbetler tuttular. Bizim hastalığımız ve ardından gelen mağduriyetimizi çekirdek çitleyip, video çekme yarışıyla izlediler.İnanın bu süreci izlerken kanımız dondu'' dedi.
Şampiyonluk kutlamasına 'Taleal Bedru Aleyna' ilahisiyle çıktı
Spor

Şampiyonluk kutlamasına 'Taleal Bedru Aleyna' ilahisiyle çıktı

Galatasaray'ın Fransız yıldızı Younes Belhanda, sarı kırmızılıların şampiyonluk kutlamasında sahneye 'Taleal Bedru Aleyna' ilahisiyle çıktı. Belhanda'nın tercihi sonrası tribünler tekbir getirdi.
Pankartı gören şaştı kaldı: Hırsıza böyle seslendi
Gündem

Pankartı gören şaştı kaldı: Hırsıza böyle seslendi

Bursa'da arabasının camını kırarak çalınan dizüstü bilgisayarı bulmak için olay yerine pankart asan vatandaşın, hırsıza çağrısı görenleri hayrete düşürüyor. Çalınan bilgisayarındaki oğlunun fotoğraflarını isteyen baba, bir pankart hazırlayarak olayın gerçekleştiği yere astı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.