GündemSuriyeli yetimlerden Türkçe Okuma Bayramı

Suriyeli yetimlerden 'Türkçe Okuma Bayramı'

Reyhanlı ilçesinde inşa edilen Çocuk Yaşam Merkezi'nde barınan Suriyeli yetimler, ''Kardeş Millet, Kardeş Dil'' sloganıyla ''Türkçe Okuma Bayramı''nda buluştu.

Haber MerkeziAA
Suriyeli yetimler için etkinlik düzenlendi
Suriyeli yetimler için etkinlik düzenlendi
Suriyeli yetimler için etkinlik düzenlendi
Suriyeli yetimler için etkinlik düzenlendi

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı ve Katar Yardım Kuruluşu (RAF) ortaklığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Yetim Vakfı iş birliğiyle Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde inşa edilen Çocuk Yaşam Merkezi'nde barınan yetimler, ''Kardeş Millet, Kardeş Dil'' sloganıyla ''Türkçe Okuma Bayramı''nda bir araya geldi.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan etkinlikte, Suriyeli çocukların oluşturduğu koro eşliğinde İstiklal Marşı okundu.

Çocuklar tarafından, oratoryo gösterisi yapıldı. İki dilde tiyatro oyunları sahneledi.

Yetim Vakfı Başkanı Mehmet Gülsatar, yaptığı açıklamada, amaçlarının çocukların kendi kültüründen uzaklaşmadan yaşadığı toplumun kültürünü öğrenmesini sağlamak olduğunu söyledi.

Çocuk Yaşam Merkezinde barınan çocukların ne kadar mesafe aldığını görmek istediklerini belirten Gülsatar, ''Yunus Emre Enstitüsü, Çocuk Yaşam Merkezinin hizmete girmesinin ardından imzalanan protokol ile eğitim ve rehabilitasyon hizmeti gören Suriyeli yetim çocuklar için Türkçe öğrenim setleri göndermişti. Gerçekleştireceğimiz etkinlikle çocuklarımızın harmanladığı ortak iki kültürün yansımasını ve pekişen kardeşliğimizi görmüş olduk.'' ifadelerini kullandı.

Çocuk Yaşam Merkezi İşletme Müdürü Hamza Dinçer de aynı inanca sahip iki toplum arasındaki kardeşlik bilincini oluşturan en büyük etkenin kültür olduğunu belirtti.

Şu anda 990 yetim çocuk ile ortak kültür oluşturmaya çalıştıklarını belirten Dinçer, "Bu kültür, önümüzdeki senelerde bölgede yaşayan insanların kardeşlik hukukunu artıracak. Özellikle el sanatları ve görsel sanatlar gibi kültürel kimliğin öne çıktığı mesleklerde ortak değerlerimizi işleyerek yakın tarihteki ortak hafızalarımızı canlandırmaya çalışıyoruz.'' şeklinde konuştu.

Gheorghe Hagi Viitorul'dan kesin olarak ayrılıyor
Spor

Gheorghe Hagi Viitorul'dan kesin olarak ayrılıyor

Gheorghe Hagi, sahibi ve teknik direktörü olduğu Viitorul Constanta kulübünden kesin olarak ayrılıyor. Hagi'nin kulübünü gelecek yıldan itibaren Rumen teknik adam Costel Galca'nın çalıştıracağı iddia edildi.
Çiftlik Bank'ın dolandırıcısının iadesi için harekete geçildi
Ekonomi

Çiftlik Bank'ın dolandırıcısının iadesi için harekete geçildi

Çiftlik Bank vurgunuyla 77 bin kişiyi dolandırıp Uruguay'a kaçan Mehmet Aydın'ın iadesi için Türkiye harekete geçti. Dışişleri Bakanlığı iade dosyasını Arjantin'e gönderdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Adalet Bakanı Gül, "Çiftlik Bank olayında iade ve kırmızı bülten süreçleri başlatılmıştır, konu savcılığımız ve bakanlığımızca takip edilmektedir" dedi.
4 yıl önce 239 kişiyle kaybolan uçak hakkında önemli iddia!
Dünya

4 yıl önce 239 kişiyle kaybolan uçak hakkında önemli iddia!

Avustralyalı makine mühendisi Peter McMahon, 8 Mart 2014'te kaybolan Malezya Havayolları'nın uçağını bulduğunu ileri sürdü. Konuyla alakalı dört Amerikalı uzmanın da Avustralya'ya geldiğini belirten McMahon, uçağın kokpitinde kurşun izleri bulunduğunu ve enkazın bu nedenle dünyanın gözlerinden uzak tutulduğunu da söyledi.
Facebook’u sil kampanyası büyüyor
Teknoloji

Facebook’u sil kampanyası büyüyor

50 milyon kullanıcının hesap bilgilerini usulsüz şekilde sattığı ortaya çıkan sosyal medya devi Facebook’u protesto eden kullanıcılar “Facebook’u sil” kampanyası başlattı.
Neden bırakıp kaçtılar?
Gündem

Neden bırakıp kaçtılar?

Zeytin Dalı Harekatı kapsamından geçtiğimiz gün Afrin’in terörist gruplardan arındırılmasının ardından ilçe merkezinde güvenlik güçlerinin geniş çaplı arama-tarama faaliyetleri devam ediyor. İlçe merkezine ilerleyişte çok sayıda tünel ve mühimmat ele geçiren TSK-ÖSO unsurları NATO standartlarında dev mühimmat depoları buldu. Uzmanlara göre, teröristlerin aralarında TOW füzelerinden SUV-23’lere, doçkalardan arazi mayınlarına kadar her türlü mühimmatı bırakıp kaçmalarında farklı dinamikler etkin.