Gündem Taksime camiyi Külliyenin mimarı yapacak

Taksim'e camiyi Külliye'nin mimarı yapacak

Taksim Meydanı'na yapılması yönünde onay verilen cami projesine ilişkin olarak ilk detaylar ortaya çıktı. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, caminin mimarının Şefik Birkiye olduğunu açıkladı. Birkiye, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin mimarı olarak tanınıyor.

Haber Merkezi DHA Yeni Şafak
Taksime camiyi Külliyenin mimarı yapacak
Maksem’in arkasındaki derme çatma mescidin bulunduğu alana yapılacak caminin mahya yüksekliği 30,3 metre olacak. 3 katlı camide 960 kişi ibadet edebilecek.
İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından onay verilen Taksim Meydanı'na yapılacak caminin fotoğrafları ortaya çıktı. Maksem'in arkasındaki derme çatma mescidin bulunduğu alana yapılacak cami ile 49 yıllık tartışma sona erecek. Vakıflara ait 2 bin 482 metrekarelik araziye yapılacak olan ve mimar Y. Mimar Şefik Birkiye ve Dr. Mimar Selim Dalaman tarafından projesi yapılan caminin çizim aşamasında Beyoğlu'nun tarihi hassasiyeti, bölge dokusu ve en önemlisi hemen arkasında yer alan Rum Ortodoks Kilisesi ile Ermeni Katolik Kiliselerinin yüksekliklerinin dikkate alındığı belirtildi. Taksim Meydanı ile Beyoğlu mimari dokusunda sıkça rastlanan 20'nci yüzyıl başındaki Art Deco mimari stilinden esinlenilen Taksim Camisi, I. Mahmud tarafından 1731 yılında bölgeye su taksimi yapmak için inşa edilen, sekiz köşeli ve sekiz köşeli bir çatısı bulunan küfeki taşından Taksim Maksemi'nin arkasına, bugün hizmet veren derme çatma mescidin bulunduğu alana yapılacak.

Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan açıkladı
Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan bugün cuma namazını Taksim Mescidinde kıldı. Demircan, Taksim'e yapılacak cami ile ilgili gazetecilere bilgi verdi.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan
Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan


Caminin mimarının Şefik Birkiye olduğunu açıklayan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, "İstanbul'da da çok güzel projeler yaptı; tarzı modern klasik. Esnaf ise kazık çalışmalarının seyrüseferine göre bir miktar daha durabilir gibi duruyor. Sonuna kadar kalabilirse sonuna kadar tutmaya çalışacağız. Ama cami bittikten sonra tamamen kalkacak. Binanın yüksekliği 20 metre kubbenin yüksekliği 9,5 metre tam orta noktası yerden 30 metre; tabi ki önünde mahsen var. 820 metrekare bir cami. Buradaki yapılara uygun mimarisiyle, büyüklüğüyle sanki burada varmış gibi bir yapı ortaya çıkacak, insanlar sanki burada varmış gibi hissedecek" dedi.

 Şefik Birkiye
Şefik Birkiye


Külliye'nin mimarı
Yüksek Mimar Şefik Birkiye, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin mimarı olarak tanınıyor.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi


İşte Taksim camii
GÜNDEM
İşte Taksim camii

Taksim'e yapılacak caminin şantiyesi kuruluyor
FOTOĞRAF 7
Title
​ İstanbul 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun onay vermesinin ardından Taksim'e cami yapımında süreç hızlandı.
Title
Cami inşaatı için tarihi Maksem'in hemen arkasında yer alan bin 482 metrekarelik boş alanın Talimhane'ye bakan tarafına konteynerler konuldu ve etrafı tahta plakalarla çevrildi.​
Title
Çevik Kuvvet ekiplerinin konuşlandığı yerin boşaltılması için de hazırlıklar yapılıyor. Ekiplerin, Atatürk Kültür Merkezinin arkasındaki kendileri için hazırlanan yere geçmesi bekleniyor.
Title
Yaklaşık 50 yıldır Taksim Mescidi'nin altında faaliyet gösteren pide salonunun sahibi Cemal Şimşek, yaptığı açıklamada, Bize şu ana kadar burayı boşaltmamız için resmi bir tebligat gelmedi ancak gelmesi halinde gereğini yapacağız. dedi.
Title
Kendilerine sözlü olarak yaklaşık 10 gün içerisinde tebligatın geleceğinin bildirildiğini söyleyen Şimşek, Ancak, şantiye kurulum işlemlerinden haberimiz var. Hayırlı olsun. diye konuştu.
Title
Emekli öğretmen İhsan Uraz ise 1979'dan bu yana küçük dükkanında telefon, faks ve sayısal loto bayiliği yaptığını dile getirerek, Cami yapımı için şantiye kurulumundan haberdarım. Ancak şimdiye kadar bize yazılı bir tebligat gelmedi. Gelirse de yapacağım bir şey yok. Yer devletin, istediklerini yaparlar. ifadelerini kullandı.
Title
Uraz, taşınmak için dükkanındaki eşyaları toparlama hazırlıklarına başladığını sözlerine ekledi.
Taksim'e yapılacak caminin şantiyesi kuruluyor
Cami inşaatı için tarihi Maksem'in hemen arkasında yer alan bin 482 metrekarelik boş alanın Talimhane'ye bakan tarafına konteynerler konuldu ve etrafı tahta plakalarla çevrildi. İstanbul 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun onay vermesinin ardından Taksim'e cami yapımında süreç hızlandı.


Taksim camisi için ilk kepçe vuruldu
OYNAT 02:15
Taksim camisi için ilk kepçe vuruldu
Taksim'deki cami alanında iş makineleri çalışmaya başladı.İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun onayının ardından bu sabah Taksim camii alanında şantiye hazırlıklarına başlanmıştı. Akşam saatlerinde caminin yapılacağı alanda bir iş makinesi çalışmaya başladı. Çıkacak molozlar için de bir hafriyat kamyonu getirildi.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.