|

TED Koleji'nde çağ dışı kafa

ODTÜ'nün düzenlediği münazara için TED Koleji'ne gelen üniversite öğrencileri başörtüsü engeli ile karşılaştı. Kız öğrencilerden başlarını açmalarını isteyen TED Koleji'nin yasakçı uygulamasına tepki yağdı.

Oktay Mehmet
00:00 - 11/12/2012 Salı
Güncelleme: 23:35 - 10/12/2012 Pazartesi
Yeni Şafak
TED Koleji'nde çağ dışı kafa
TED Koleji'nde çağ dışı kafa

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)'nin öğrenciler arasındaki farkındalığı artırmak için düzenlediği üniversiteler arası münazara yarışmasında başörtüsü krizi yaşandı.

Münazaranın yapılacağı Ankara TED Koleji Salonu'na gelen Fatih Üniversitesi Öğrencileri başörtüsü engeli ile karşılaştılar. TED Koleji yönetimi, Fatih Üniversitesi ile yarışmaya diğer üniversitelerden katılan başörtülü öğrencileri salona almadı. Gerekçe olarak kız öğrencilerin başörtülerini gösteren Koleij yönetimi, kızların başlarını açmaları halinde sorunun ortadan kalkacağını söyledi. Yaşanan kriz sonrası bir kararlılık örneği sergileyen ODTÜ yönetimi, TED Kolejini çirkin tavrından dolayı kınayarak münazara yarışmalarını kendi salonunda yapılması kararını aldı.

TED'İN ÇİRKİN TAVRINA KINAMA

Fatih Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Mehmet Emre Polat, insanların yaşam tarzlarına müdahaleyi bir marifet sayarak başörtülü öğrencilere kısıtlama getiren TED Koleji'ni çirkin tavrından dolayı kınadı. Üniversite gençliği olarak insan hakları ve hukuk çerçevesinde öğrencilerin görüşlerine önem verilmesini önemsediklerini belirten Emre Polat,'Hiç kimsenin kılık kıyafeti nedeni ile düşüncelerini ifade etme özgürlüğünden mahrum bırakılmasını istemiyoruz. ' dedi. Polat, TED Koleji yönetimini çağdışı uygulamaya maruz kalan öğrencilerden özür dilemeye davet etti.

Açıklamadan kaçtı

Münazara Konseyi Başkanı Kadir Serdar Zengin, başörtülü öğrencilerin salona alınması durumunda hiç bir sıkıntı yaşanmayacağını izah etmelerine rağmen TED Koleji'ne bunu kabul ettiremediklerini söyledi. Öte yandan başörtülü öğrencilerin okullarında spor salonuna girmesine müsaade etmeyen TED Koleji Müdürü Aydın Ünal telefonlarımıza cevap vermekten kaçındı.

Aydın Ünal
11 yıl önce