Gündem Teröre karşı 20 maddelik düzenleme

Teröre karşı 20 maddelik  düzenleme

OHAL'in bitmesiyle terörle mücadelenin sekteye uğramaması için çeşitli kanunlarda düzenlemeleri içeren 20 maddeden oluşan kanun teklifi hazırlanıyor. Düzenlemeyle valilerin yetkileri genişletilecek.

Haber Merkezi Yeni Şafak
4540 terörist öldürüldü
4540 terörist öldürüldü

Olağanüstü halin (OHAL) 18 Temmuz'da sona ermesinin ardından FETÖ başta olmak üzere terör ve terör örgütleriyle mücadele çerçevesinde çeşitli kanunlarda düzenlemeleri içeren yaklaşık 20 maddeden oluşan kanun teklifinde sona gelindi. Teklif, terörle mücadele kapsamında yapısal düzenlemeleri içeriyor. Terörle Mücadele ile Devlet Memurları Kanunları başta olmak üzere çeşitli kanunlarda değişiklik öngören teklifte, terör örgütleriyle irtibat ve bağlantısı belirlenenlerin meslekten ihraçlarına, soruşturma ile kovuşturmaların yürütülmesine yönelik düzenlemeler de yer alıyor.

GÖZALTI SÜRESİNE DÜZENLEME

Kanun teklifiyle hayata geçirilmesi planlananlar arasında gözaltı süresine, dosya üzerinden tutukluğun uzatılması kararının verilmesine ilişkin düzenlemeler de bulunuyor. Teklif, valilerin yetkilerinin genişletilmesine yönelik düzenlemeleri de kapsıyor. Kanun teklifi, terörle mücadele edilen yerlerde güvenli bölge oluşturma, geçici sokağa çıkma yasağı getirme, kentlerde düzenlenecek gösteri yürüyüşü veya etkinlikleri güvenlik gerekçesiyle iptal etme, terör faaliyeti veya aşırılık yanlısı fikirlerin propagandasının yapıldığı mekanları kapatma yetkileriyle ilgili de düzenlemeler içeriyor.

  • 4540 terörist öldürüldü
  • Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) 6-12 Temmuz'da Irak'ın kuzeyi ile yurt içindeki operasyonlarda, 3'ü sözde lider kadroda 76 terörist etkisiz hale getirildi. Operasyonlarda, 25 piyade tüfeği, bir dragunov keskin nişancı tüfeği, 2 doçka uçaksavar, bir RPG-7 R/A, bir tabanca olmak üzere toplam 30 silah ele geçirildi, 8 el yapımı patlayıcı imha edildi. Genelkurmay Başkanlığı, Suriye'nin kuzeyinde icra edilen harekatlara ilişkin de bilgilere yer verildi. Zeytin Dalı Harekatı'nı başarıyla sürdüren TSK, harekatın başlangıcından bu yana 4 bin 540 teröristi etkisiz hale getirdi.
/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.