Gündem TIR ve kamyonlar için koruyucu tampon Etkin uygulama şart

TIR ve kamyonlar için koruyucu tampon: Etkin uygulama şart

Bursa’da TIR’a arkadan çarpan otomobildeki dört gencin hayatını kaybetmesi bir tartışmayı yeniden gündeme getirdi. Uzun araçların arkasında neden koruyucu tampon yok? Konunun uzmanlarına göre TIR'lar için 'tampon' ya da 'şok emici aparat' uygulaması zorunlu hale getirilmeli ve bu süreç trafik ekiplerince çok etkin bir şekilde denetlenmeli. Aksi takdirde TIR ve kamyonlara arkadan çarpan araçtakilerin hayatını kaybetmesi kaçınılmaz.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
TIR ve kamyonlar için koruyucu tampon: Etkin uygulama şart
TIR ve kamyonlarda koruyucu tampon olmadığı zaman bu acı görüntülerin meydana gelmesi kaçınılmaz oluyor.

Dört gencin ölümü, bir ay önce Ankara’da yol kenarında duran kamyona arkadan çarparak hayatını kaybeden Doktor Rümeysa Berin Şen’in ölümünü hatırlattı.

Genç doktorun ölümünden sonra TIR ya da kamyonlara arkadan çarpan araçların, kasanın altına girerek sıkıştığı, tamponların koruyucu olacağı ve ölümleri azaltacağı vurgulandı.

'TAMPONSUZ KAMYON KALMASIN'

Sosyal medyada ‘tamponsuz kamyon kalmasın’ kampanyası başlatıldı.

TIR ve kamyonlar için koruyucu tampon: Uygulanmaması can yakıyor
OYNAT 02:36
TIR ve kamyonlar için koruyucu tampon: Uygulanmaması can yakıyor
Bursa'da TIR'a arkadan çarpan otomobildeki dört gencin hayatını kaybetmesi bir tartışmayı yeniden gündeme getirdi. Uzun araçların arkasında neden koruyucu tampon yok? Konunun uzmanlarına göre TIR'lar için 'tampon' ya da 'şok emici aparat' uygulaması zorunlu hale getirilmeli ve bu süreç trafik ekiplerince çok etkin bir şekilde denetlenmeli. Aksi takdirde TIR ve kamyonlara arkadan çarpan araçtakilerin hayatını kaybetmesi kaçınılmaz.
Bu kapsamda bu tür kazaları önleyecek arka koruma donanımlarının etkili olacak şekilde zorunlu tutulması ve denetimlerin artırılması çağrısı yapıldı.

KORUYUCU TAMPON NEDEN YOK?

Ancak Ankara’da genç doktorun ölümünden yalnızca bir ay sonra İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu Selçukgazi Viyadüğü yakınında TIR’a arkadan çarpan otomobildeki gençler hayatını kaybetti.

TIR'ın altına giren araç (sol) ve normalde olması gereken koruma. (sağ)
TIR'ın altına giren araç (sol) ve normalde olması gereken koruma. (sağ)

Birçok açıdan soru işaretleri barındıran bu kaza, “Yük araçlarının arkasında neden koruyucu tampon yok?” sorusunu bir kez daha gündeme getirdi.

ARAÇLARIN ALTINA GİRMESİ ENGELLENEBİLİR

Arka Koruma Tip Onay Yönetmeliği’ne göre kasalı kamyonet-kamyon-römork tipi yük taşıyan araçların, arkadan çarpma durumunda araç altına girişine karşı etkili koruma sağlayacak şekilde tasarlanmalı.

  • Arka dingilin genişliği, aracın arka kısmının yapısı, boyutları, şekli ve imalatında kullanılan malzemeler ilgili yönetmelik gereği yüksüz aracın arka kısmının yerden yüksekliğinin 55 santimetreyi, yan kenarlardan 10 santimetreyi aşmaması gerekiyor.

TIR'ın altına giren araçta bulunanların maalesef hayatta kalma şansı çok az oluyor.n
TIR'ın altına giren araçta bulunanların maalesef hayatta kalma şansı çok az oluyor.n

Ayrıca bu tamponların çarpmanın şiddetini azaltması için darbe sönümleyici olması da bir öneri.

KASALI ARAÇLARDA YÖNETMELİĞE UYULMUYOR

Kazaların hafif atlatılabilmesi için tampon bir muhafaza… Arkadan çarpmalarda aracın en azından hızını keser ve kasanın altına doğru girip ölümlü kazaların azalmasına neden olabilir.

Ancak kasalı araçlarda yönetmeliğe uyulmaması ve bu şekilde muayenelerden geçebilmesi ölümlü kazalara neden olduğu için tepki çekiyor. Bu şartlara uymayan araçların muayeneden geçmemesi, aksi halde ceza kesilmesi gerekiyor.

Gerektiği gibi tamponu bulunmayan TIR ve kamyonların ihbar edilmesi de önemli. Aksi halde Ankara’daki genç doktor, Bursa’daki 4 gönüllü genç ve daha nicesi gibi tarifi zor acılara neden olabilir.

TIR'lar için öneri: Tampon uygulaması gelmedikçe önüne geçilemez
GÜNDEM
TIR'lar için öneri: Tampon uygulaması gelmedikçe önüne geçilemez

Akıl almaz kazada 3 ölü 1 yaralı: Otomobil TIR'ın altına girdi
GÜNDEM
Akıl almaz kazada 3 ölü 1 yaralı: Otomobil TIR'ın altına girdi

Bursa'da feci kaza: İbre 150'de takılı kaldı
FOTOĞRAF 10
Title
Kaza, saat 10.30 sıralarında İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu Selçukgazi Viyadüğü yakınında meydana geldi.
Title
İstanbul’dan Bursa’ya bir programa katılmak için yola çıkan İHH İnsanı Yardım Vakfı personeli Muratcan Kaya yönetimindeki 34 AFG 020 plakalı otomobil, aynı yöne giden Mustafa Haldız (41) yönetimindeki 41 HZ 096 plakalı TIR’a arkadan çarptı.
Title
TIR şoförünün ihbarı üzerine kaza yerine polis, itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi.
Title
Gelen sağlık ekibinin yaptığı kontrolde, sürücü Kaya ile yanındaki İHH gönüllüleri Yusuf Taha Göktaş (22), Kaan Talip Tığlı (25) ve Tarık Kesekçi’nin (26) yaşamını yitirdiği belirlendi.
Title
Ölen 4 kişinin cenazeleri, yapılan incelemenin ardından Bursa Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.
Title
Bu arada, otomobilin hız kadranının 150 kilometrede takılı kaldığı görüldü.
Title
Kaza nedeniyle trafiğin tek şeritten sağlandığı karayolunda ulaşım araçların kaldırılmasının ardından yeniden normale döndü.
Title
Title
Title
Bursa'da feci kaza: İbre 150'de takılı kaldı
Bursa'da TIR'a arkadan çarpan otomobilin sürücüsü Muratcan Kaya (21), Yusuf Taha Göktaş (22), Kaan Talip Tığlı (25) ve Tarık Kesekçi (26) yaşamını yitirdi. İHH İnsani Yardım Vakfı personeli olan Kaya'nın İstanbul'dan, yanındaki 3 gönüllüyle birlikte kentteki bir programa katılmak için yola çıktığı belirtildi. Öte yandan otomobilin hız kadranının 150 kilometrede takılı kaldığı görüldü.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.