Gündem Çayır tırtılına dronlu ilaçlama

Çayır tırtılına dronlu ilaçlama

Trakya'da binlerce dekar ayçiçeği tarlasını istila eden 'çayır tırtılı'yla mücadele dronla ilaçlama yapılarak gece-gündüz sürüyor. Bıyıkali Mahallesi üreticilerinden Kazım Özder, bitkiyi kökten başlayıp yaprak ve çekirdek kısmına kadar yiyen tırtıl nedeniyle yüzde 40 kayıp olduğunu söyledi. Ahmet Niyazi Akçalık da, arıların zarar görmemesi için özellikle gece ilaçlama yapmaya çalıştıklarını anlattı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
​Trakya haberleri: Çayır tırtılına dronlu ilaçlama
Trakya

Trakya’da binlerce dekar alanda ekili ayçiçeği tarlaları ‘çayır tırtılı’ istilasına uğradı. Bitkinin kökünden başlayarak yaprak ile çekirdek kısmına kadar zarar veren çayır tırtılına karşı Tarım ve Orman İl Müdürlüğü desteğiyle havadan dronla ilaçlama yapılarak gece-gündüz mücadele ediliyor. Bölgede incelemelerde bulunan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Nihat Pakdil, çayır tırtılının tamamen kontrol altına alındığını söylemenin şu an için mümkün olmadığını söyledi. Pakdil, ilaçlama çalışmalarının sonucunun birkaç güne kadar görüleceğinin altını çizerek şunları söyledi:

ÜRKÜTÜCÜ BİR TABLO YOK

“Rekolte kaybı olup olmadığını tahmin etmek henüz erken olur. Tekirdağ’da 70 bin dönüm alanda değişik derecelerde etkilenme var. Bu 70 bin dönümün hepsi elden çıkmış değil. Mutlaka az etkilenen var, çok etkilenen var. Tekirdağ’daki 1.6 milyon dekar alanda mukayese ettiğiniz vakit hepsi zarar bile görse ki öyle değil, ilaçlama başarılı oluyor sonuç alınıyor. Etkilenme farklı derecelerde. Yani yüzde 4 mertebesinde bir oran olur. Öyle çok ürkütücü bir tablo yok.”

Drone ile kaydedildi: Yıllardır böyle görüntülenmemişti
FOTOĞRAF 8
Title
Adeta Karadeniz iklimin yaşandığı Kars’ta çiçeklerin gökyüzü ve baraj gölüyle bütünleşmesi görenleri adeta mest etti.
Title
Kars-Ardahan-Göle karayolunun baraj suları altında kaldığı Boğazköy bölgesinde baraj gölünün etrafında açan çiçekler drone ile havadan görüntülendi.
Title
Son yılların en canlı yazının yaşandığı Kars’ta rengarenk açan çiçekler, kenti ayrı bir güzelliğe bürüdü.
Title
Yıllardır ilk kez bu kadar canlı görünen çiçekler renk cümbüşü yaşanan Kars’ta kartpostallık görüntüler ortaya çıkardı.
Title
İşte drone le kaydedilen o muhteşem görüntüler...
Title
Title
Title
Drone ile kaydedildi: Yıllardır böyle görüntülenmemişti
Kars'ta doğada yaşanan renk cümbüşü havadan görüntülendi. Son yılların en canlı yazının yaşandığı Kars'ta rengarenk açan çiçekler, kenti ayrı bir güzelliğe bürüdü.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.