Gündem Türkiye güzeli Mahmure Birsen Sakaoğlunun 16 yıl süren davasında karar Miras itfaiyecilerin

Türkiye güzeli Mahmure Birsen Sakaoğlu'nun 16 yıl süren davasında karar: Miras itfaiyecilerin

1936 Türkiye güzeli ve doktor Mahmure Birsen Sakaoğlu’nun, kendisini iki kez yangından kurtaran Fatih İtfaiye Teşkilatı’nda görevli 272 itfaiyeciye bıraktığı 25 milyon liralık miras davasının gerekçeli kararı açıklandı. Kararda, “Sakaoğlu mirasını Fatih İtfaiye Teşkilatı’na bırakmıştır. Tespit edilen itfaiye çalışanlarının açtığı davanın kabulü ile vasiyetin yerine getirilmesine karar verilmiştir” denildi.

Haber Merkezi İHA
Türkiye güzeli Mahmure Birsen Sakaoğlunun 16 yıl süren davasında karar: Miras itfaiyecilerin
Arşiv

İstanbul Fatih’te dünyaya gelen 1936 eski Türkiye güzeli ve doktor Mahmure Birsen Sakaoğlu, iki kez yangında mahsur kalmış ve Fatih İtfaiye Teşkilatı görevlileri tarafından kurtarılmıştı. Sakaoğlu, hayatını kaybetmeden önce hazırladığı vasiyetnamesinde tüm mal varlığını kendisini iki kez yangından kurtaran Fatih İtfaiyesi görevlilerine bıraktığını beyan etmişti.

Sakaoğlu’nun 2003 yılında 94 yaşında hayatını kaybetmesinin ardından Fatih İtfaiyesi’nde çalışan 316 itfaiyeci vasiyetnamenin yerine getirilmesi için mahkemeye başvurmuştu. İstanbul 15. Asliye Hukuk Mahkemesi, 25 milyon TL’lik mirasın 272 itfaiye çalışanı arasında paylaştırılmasına karar vermişti. İtfaiye görevlilerinin 16 yıl süren davasında gerekçeli karar açıklandı.

Eski Türkiye güzeli Mahmure Sakaoğlu 25 milyon liralık mirasını kendisini iki kez yangından kurtaran Fatih İtfaiyesi personeline bırakmıştı: 18 yıllık davada mutlu son
HAYAT
Eski Türkiye güzeli Mahmure Sakaoğlu 25 milyon liralık mirasını kendisini iki kez yangından kurtaran Fatih İtfaiyesi personeline bırakmıştı: 18 yıllık davada mutlu son

SAKAOĞLU’NUN MİRASIN EŞİT MİKTARDA PAYLAŞTIRILMASINI İSTEDİĞİ ANLATILDI

Sakaoğlu’nun vasiyetnamesinin anlatıldığı gerekçeli kararda, “Sakaoğlu vasiyetinde, Fatih’teki dairesinin kirası ile bankadaki dolar ve Türk lirası cinsinden paranın sonsuza kadar kalmak şartı ile faizlerinin 3 ayda bir alınarak Fatih İtfaiye erlerinin müdüründen kapıcısına kadar eşit miktarda ödenmesini, manevi oğlu Mustafa Bakır’a faiz ve kiradan pay verilmesini, mirasından mahrum ettiği kardeşine pay verilmemesini vasiyet etmiştir. Sakaoğlu’nun bu vasiyeti 30 Ocak 2004 tarihinde İstanbul 17. Noterliğinde onaylanmıştır” denildi.


Gerekçeli kararda, “Dava konusu el yazması vasiyetnamede açıklanan taşınmazdaki kira geliri ile bankadaki paranın faiz gelirinden faydalanacak olan Fatih İtfaiyesi’nde çalışan kişilerin kimler olduğunun araştırılması için bilirkişi raporu hazırlanmıştır. Bilirkişi raporu doğrultusunda tespit edilen itfaiye çalışanlarının açtığı vasiyetnamenin tenfizi davasının kabulüne karar verilerek, vasiyetinin yerine getirilmesine karar verilmiştir” ifadelerine yer verildi.

16 milyon TL'lik miras itfaiyecilere kaldı
GÜNDEM
16 milyon TL'lik miras itfaiyecilere kaldı

272 KİŞİ HAK SAHİBİ

17 Aralık 2003’te 94 yaşında hayatını kaybeden eski Türkiye güzeli Mahmure Birsen Sakaoğlu’nun erkek kardeşi emekli Albay Selahattin İzmirli ve 4 yeğeni de mirastan pay istemişti. Sakaoğlu’nun yakınları vasiyetnamenin iptali davası açmıştı. Fatih İtfaiyesi de davaya müdahil olmuştu. İstanbul 14. Asliye Hukuk Mahkemesi, iki yıl önce Fatih İtfaiye Teşkilatı’nda çalışan 272 kişinin mirastan hak sahibi olduğuna karar vermişti.

Türkiye güzelinden Fatih İtfaiyesi'ne büyük miras: 25 milyon lira paylaştırılacak
GÜNDEM
Türkiye güzelinden Fatih İtfaiyesi'ne büyük miras: 25 milyon lira paylaştırılacak
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.