|

Türkiye tarihinin en büyük tarihi eser operasyonu

İstanbul polisi, tarihi eser niteliği taşıyan 26 bin 456 adet antik hazine ele geçirdi. Türkiye tarihinin en büyük tarihi eser operasyonunda ele geçirilen eserlerle ilgili 13 kaçakçı yakalandı.

Yeni Şafak
11:04 - 21/12/2017 Perşembe
Güncelleme: 13:49 - 21/12/2017 Perşembe
IHA
Ele geçirilen 26 bin 456 adet antik eser...
Ele geçirilen 26 bin 456 adet antik eser...

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 3 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından ülke tarihinin en büyük tarihi eser operasyonuna imza attı.

İstanbul merkezli 5 ilde operasyon

  • Tarihi eser kaçakçılığının önlenmesine yönelik operasyonlarını artıran polis, İstanbul merkezli 5 ilde Bizans, Roma ve Orta Çağ dönemlerine ait 26 bin 456 adet sikke, antik heykel kaideleri ve taştan oluşan tarih ve sanat eseri ele geçirdi.

Tarihi eserleri yurt dışına kaçıracaklardı

Bu eserleri yurt dışına kaçırmaya çalışan kaçakçılık şebekesini çökerten polis, aynı operasyon kapsamında, Türkiye'nin kültür mirasını hedef alarak bu hazineleri yurt dışına kaçırmaya çalışan 13 kaçakçıyı yakaladı.

Yakalanan eserler, İstanbul Arkeoloji Müzesi'ne teslim edilecek.

Aralarında Aşil'in 3 bin yıllık kılıcı da var

Cumhuriyet tarihinin en büyük tarihi eser operasyonunda ele geçirilen 26 bin 456 parça tarihi eser arasında Yunan mitolojisinin en önemli savaşçısı olarak bilinen Aşil'in (Akhilleus) 3 bin yıllık kılıcı da var.

  • Baskın yapılan adreslerde yapılan aramalarda aralarında Yunan Mitolojisinin en önemli savaşçısı olarak bilinen Aşil'in (Akhilleus) kılıcı olarak bilinen 3 bin yıllık Miken kılıcı, Büyük İskender'in Hindistan seferi sırasında yaptırdığı 'İskender Büstü', Hermes heykeli ve Helenistik döneme ait altın yapraklarında 'Heilos' figürleri bulunan kraliçe tacı dikkat çekti.

Öte yandan tarihi eser operasyonu polis kamerası tarafından saniye saniye görüntülendi.

Şüphelilerin emniyetteki işlemleri sürüyor.

#İstanbul
#Tarihi eser
7 yıl önce