GündemTürkiyede nadir görülüyordu böyle görüntülendi

Türkiye'de nadir görülüyordu böyle görüntülendi

Türkiye'de yaşayan en nadir akbaba türü olan ve leşlerin kemik parçalarıyla beslenen sakallı akbabanın görüntüleri, Artvin'de fotokapana yansıdı. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Türkiye'de yaşadığı bilinen ancak görüntülenmesi son derece zor olan yaban hayvanlarına dair görsel veriler elde edilmesi konusunda fotokapanlar önemli işlev görüyor" dedi.

Haber MerkeziAA
Sakallı akbaba
Sakallı akbaba
Türkiye'de yaşayan en nadir akbaba türü olan ve leşlerin kemik parçalarıyla beslenen sakallı akbaba fotokapanla görüntülendi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Türkiye'de çok nadir görülen sakallı akbaba, Artvin'de sürdürülen yaban hayatını fotokapanlarla izleme projesi kapsamında Şavşat Meydancık'ta kameralara yakalandı. Kayıtlarda, leşlerden arta kalan kemikleri yiyebilen sakallı akbabanın beslenme anı açık şekilde görülebiliyor.

Yaban hayatı popülasyonu ve hayat şekilleri hakkında önemli veriler sağlayan fotokapanla elde edilen görüntüler, sakallı akbabanın takibi konusunda önemli bilgiler sağladı.Elde edilen verilerle bilimsel çalışma yürütülüyor

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye'de yaşadığı bilinen ancak görüntülenmesi son derece zor olan yaban hayvanlarına dair görsel veriler elde edilmesi konusunda fotokapanların önemli işlev gördüğünü belirtti.

Eroğlu, "Fotokapanlar yaban hayvanlarının tabii ortamlarında gözlemlenmesini ve hayat alanları hakkında kesin veriler elde edilmesini sağlıyor. Bu görüntülerden elde edilen verilerle bakanlık ile üniversitelerden çeşitli bilim adamları bilimsel çalışmalar yürütüyor. Bu çalışmalar ise yaban hayvanlarının popülasyonlarının sürekliliği açısından çok büyük önem taşıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Doğu Karadeniz Bölgesi'nin yaban hayatı bakımından çok zengin olduğunu belirten Eroğlu, zorlu hava koşullarında projeleri yürüten Doğa Koruma ve Milli Parklar ekiplerine teşekkür etti.

  • Sakallı akbaba
  • Türkiye'de yaşayan dört akbaba türünden ürkekliğiyle bilinen ve en nadir görülen sakallı akbabalar, yuvalarını karanlık, kuzeye bakan mağaralara, sarp kaya kovuklarına, yerleşim yerlerinden uzak, yüksek dağ ve kayalık vadilerde yapıyor.
  • Sakallı akbabalar, kurt, boz ayı ve diğer akbabalardan kalan leşlerdeki kemiklerin küçük olanlarını doğrudan yutuyor. Büyük kemikleri ise pençeleriyle alıp havalanan sakallı akbabalar, bunları belirli bir yükseklikte kayaların üzerine bırakıp, parçalayarak besleniyor.
  • Asitli midesi sayesinde kemikleri kolaylıkla sindirebilen, canlı hayvanlara çok nadir saldıran sakallı akbaba, kaplumbağaları da yükseklerden bırakıp, parçalayarak yiyor.
Akbabalar videokapana yakalandı
GÜNDEM
Akbabalar videokapana yakalandı

'Oklu Kirpi' barajdaki çalışmaları durdurdu
GÜNDEM
'Oklu Kirpi' barajdaki çalışmaları durdurdu

Bayburt'ta vaşakları vatandaşlar görüntüledi
GÜNDEM
Bayburt'ta vaşakları vatandaşlar görüntüledi

İrlanda'nın Türkiye şaşkınlığı
Spor

İrlanda'nın Türkiye şaşkınlığı

Hazırlık maçında Antalya'da Türkiye'ye 1-0 yenilen İrlanda Cumhuriyeti A Milli Futbol Takımı'nın teknik direktörü Martin O'Neill, "Türkiye, güçlü bir futbol takımı olduğunu sahada bir kez daha gösterdi. Gruplarını dördüncü bitirmeleri ise bizi şoke etti" dedi.
‘Alibaba’ esnafı Çin’e taşıyacak
Ekonomi

‘Alibaba’ esnafı Çin’e taşıyacak

Çinli e-ticaret devi Alibaba’nın Türkiye’deki esnafla birlikte çalışıp ortak projelere yürütmek için girişimde bulunduğu ortaya çıktı. Türk pazarına, Türkiye’de yatırım yaparak girmeye hazırlanan Alibaba, küçük firmalarla işbirliği yapmak ve bu firmaları Doğu Asya pazarına açmak istiyor.
Emre Çolak: Sokağa çıkmaya çekiniyorum
Spor

Emre Çolak: Sokağa çıkmaya çekiniyorum

Deportivo ile zor günler geçiren Emre Çolak, takımdaki durumu ve yaşananlar ile ilgili açıklamalarda bulundu. Emre Çolak, Deportivo'nun ligdeki kötü durumu nedeniyle sokağa çıkmaya çekindiğini söyledi. Takımın kalite anlamında eksiği bulunmadığını söyleyen Emre Çolak, teknik direktörleriyle arasında herhangi bir sorun bulunmadığını da belirtti.
Ercüment Balakoğlu hayatını kaybetti
Hayat

Ercüment Balakoğlu hayatını kaybetti

Çocuklar Duymasın dizisinde Dursun karakteri ile gönüllerde taht kuran, usta sinema ve dizi oyuncusu Ercüment Balakoğlu hayatını kaybetti.
Boluspor-Fenerbahçe maçının özeti
Spor

Boluspor-Fenerbahçe maçının özeti

Sarı-lacivertliler, milli maçlar nedeniyle verilen arada yaptığı hazırlık müsabakasında Spor Toto 1. Lig ekibi Boluspor'a 6-2 mağlup oldu