|
Gündem

Türkmenistan Konsolosluğu'nda skandal olay: Mağdurlar darp edildi

Türkmenistan Konsolosluğu'nun resmi işlemleri yapmaması sebebiyle mağdur olan Türkmenistanlılar, Cumhurbaşkanları Serdar Berdimuhammedov'a mektup göndermek istedi. Konsolosluk önünde toplanan mağdurlar, gönderecekleri mektubu önce sesli şekilde okuduktan sonra konsolosluğa teslim etmek isteyen mağdurlar, konsolosluk yetkilileri olduğu düşünülen kişiler tarafından darp edildi. Mağdurların avukatı Gülden Sönmez, içeri girmek gibi bir niyetlerinin olmadığını ancak konsolosluk çalışanları tarafından zorla konsolosluğa itildiklerini ifade etti. Yaşanan arbede esnasında burnu kırılan bir mağdur ile birlikte 4 kişi gözaltına alındı.

13:21 . 17/08/2022 Çarşamba
Diğer
​Türkmenistan Konsolosluğu'nda skandal olay: Mağdurlar darp edildi

​Türkmenistan Konsolosluğu'nda skandal olay: Mağdurlar darp edildi

Türkiye'de yaşayan ve konsolosluğun resmi işlemlerini yapmaması sebebiyle mağdur olan, ülkelerine gidemeyen ve daha birçok sorunla yüzleşen Türkmenistanlılar, mağduriyetlerinin giderilmesi adına avukatları Gülden Sönmez ve bazı STK temsilcileriyle birlikte İstanbul Türkmenistan Konsolosluğu'na giderek Cumhurbaşkanı Serdar Berdimuhammedov'a bir mektup göndermek istedi ancak darp edildiler.

Konsolosluk önünde toplanan ve verecekleri mektubun içeriğini önce okuyan ardında da konsolosluğa girmeden kapıdan mektuplarını teslim etmek isteyen mağdurlar, avukatları ve STK temsilcileri ile birlikte konsolosluk görevlilerince etrafları sarılarak önce konsolosluğa itilmeye çalışıldılar ardından da darp edildi. Yaşanan olumsuz gelişme sonrasında darp edilip burnu kırılan bir mağdur ile birlikte 4 kişi gözaltına alındı.

"Etrafımız sarıldı"

Yaşananlarla ilgili İLKHA muhabirine konuşan mağdurların avukatı Gülden Sönmez, "Türkmenistanlı müvekkillerimle beraber Türkmenistan Konsolosluğu'na geldik. Amaç, Türkmenistanlıların devletlerinden kaynaklı Türkiye'de yaşadığı mağduriyetleri, problemleri Türkmenistan Cumhurbaşkanına göndermek üzere yazdıkları dilekçeyi konsolosluğa teslim etmekti. Ben de avukatları olarak yanlarındaydım.

Öncelikle konsolosluk önünde mektubun içeriğini sesli olarak okudular. Daha sonra da bu mektupları konsolosluğa teslim etmek üzere içeri hiç girmeden kapıdan uzatarak teslim ederek cumhurbaşkanına gönderilmesini talep ettiler. O esnada Türkmenistan konsolosluk görevlisi olduklarını tahmin ettiğimiz bazı kişiler tarafından etrafımız sarıldı. Aramızda bazı STK temsilcileri de vardı. Toplamda 8 kişilik bir gruptuk. Bu esnada arkamızdan çevreleyerek bizi zorla konsolosluğa sokmak istedi" dedi.

Zor kullanarak gözaltı işlemi yapıldı

İçeri girmek gibi bir niyetlerinin olmadığını ancak konsolosluk çalışanları tarafından zorla konsolosluğa itildiklerini, bunu başaramayınca da farklı uygulamaya geçtiklerini belirten Sönmez, "Fotoğrafları bizde mevcut olan ve konsolosluk görevlisi olduğunu düşündüğümüz birisi bir müvekkilimin kafa bölgesine, yüzüne saldırdı. Müvekkilimin burnu kırıldı ve yüzünde çatlaklar var.

Başka bir müvekkilim tekmelenip darp edilerek gözaltına alındı. Olaylar devam ederken polis geldi. Polis de zor kullanarak gözaltı işlemi yaptı. Tuhaf olan sokakta görevli sivillerin bize müdahalesi devam etti.
Ben tüm süreç boyunca avukat olduğumu, sadece dilekçe vermek için orada olduğumu beyan ettiğim halde, avukat olarak polisin gözü önünde sokakta saldırıya uğramış olmama rağmen, bu kişiyi yakalayın bana saldırıyor dediğim halde bu kişiler maalesef henüz gözaltına alınmadılar.
Onlar için savcılığa suç duyurusunda bulunacağım. Şu anda müvekkillerim ve Özgür-Der gönüllüsü bir kardeşimiz gözaltında. Aslında yaşananlar Türkmenistanlıların yaşadığı mağduriyetin ne kadar ağır bir mağduriyet olduğunu gözler önüne seriyor." diye konuştu.

Konsolosluk önünde yaşananlara arbede esnasında darp edilen mağdurlar, amaçlarının sadece resmi işlemlerinin yapılması için Türkmenistan Cumhurbaşkanına seslerini duyurmak olduğunu ifade ederek, olaya müdahil olan kişilerin cezalandırılmasını istediler.

Amaçlarının sadece haklarının verilmesi olduğunu ifade eden Alişer Sahatov, "Bizi havaalanında mağdur ediyorlar. Konsoloslukta mağdur ediyorlar. Avukatlarla sadece bir evrak vermek için gittik ama bizi darp ettiler. Hangi ülkede böyle bir uygulama var? İstediğimiz şey sadece bizi yetim bırakmayın. Lütfen bizi duyun." dedi.

#Türkmenistan
#Gülden Sönmez
#Serdar Berdimuhammedov
#Konsolosluk
##Türkmenistankonsolosluğu
6 ay önce
default-profile-img
Türkmenistan Konsolosluğu'nda skandal olay: Mağdurlar darp edildi
Ankara'da kar etkisini gösterdi: Vatandaşlar doyasıya eğlenirken sürücüler zor anlar yaşadı
Erdoğan'ın resti sonrası İsveç'in imdadına ABD'li senatörler yetişti: Biden'a skandal Türkiye çağrısı
Şişli’deki sekiz katlı binada yangın paniği
Cumhurbaşkanı Erdoğan restorasyonu tamamlanan Aydos Kalesi'ni açacak
22 internet sitesi için kapatma talebi