Gündem Tutuklamadan önce FETÖ elebaşını arıyormuş

Zekeriya Öz karar vermeden önce Gülen'i arıyormuş

Tutuklamadan önce FETÖ elebaşını arıyormuş

EGM İstihbarat Dairesi’ni ele geçirenler hakkında hazırlanan iddianamede FETÖ’nün savcısı Öz’ün kumpas tutuklamaları ile ilgili detaylar da yer aldı. Aralarında yüksek rütbeli askerlerin de bulunduğu tutuklamaların yoğun olarak yaşandığı süreçte Zekeriya Öz, "Askerleri nasıl tutuklatıyorsun?" diye soran FETÖ mensubuna ilginç bir yanıt vermiş.

Haber Merkezi Diğer
FETÖ'nün firari savcısı Zekeriya Öz, kumpas davalarının en önemli isimlerinden biriydi.
FETÖ'nün firari savcısı Zekeriya Öz, kumpas davalarının en önemli isimlerinden biriydi.

FETÖ’nün ihanet girişiminin yaşandığı 15 Temmuz 2016 gecesi, Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) İstihbarat Dairesi’ni ele geçirmeye çalışan, çoğu eski polis müdürü 36 sanık hazırlanan iddianamede, FETÖ’cü firari savcı Zekeriya Öz’ün attığı her adımı Pensilvanya’ya danıştığını ortaya koyan çarpıcı bir ayrıntı dikkat çekti.

  • FETÖ’cü askerlere destek amacıyla bölgeye giden ve sivil bir aracın içinde kendisi gibi eski polis iki kişiyle birlikte yakalanan FETÖ’cü eski polis müdürü Zeki Taşkın, ifadesinde Öz ile ilişkilerini anlattı.

Akşam'ın haberine göre, İstanbul’da 2007-2012 arasında Dolmabahçe Sarayı’nda görev yaptığını belirten FETÖ’cü eski polis müdürü Taşkın, firari eski savcı Zekeriya Öz ile tanışıklığının bu yıllara dayandığını belirtti.

"Karar vermeden önce..."

  • Aralarında yüksek rütbeli askerlerin de bulunduğu tutuklamaların yoğun olarak yaşandığı süreçte Zekeriya Öz, "Askerleri nasıl tutuklatıyorsun?" diye sorduğunu belirten Zeki Taşkın, bu soru üzerine Öz'ün, "Karar vermeden önce Fetullah Gülen’i arayıp soruyorum" dediğini söyledi. Taşkın ifadesinde, “darbe girişimi talimatını Fetullah Gülen haricinde kimse veremez" dedi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.