|

Twitter buzlayacak

Twitter'la yapılan toplantılarda görüş birliğine varıldığını söyleyen Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, zararlı ve mahkeme kararı olan içeriklerin buzlanarak etkisiz hale getirileceğini belirtti. Ayrıca Elvan, heyetin irtibat bürosu açma konusunu merkez ofisle konuşacağını ve yapılan değerlendirmelerden sonra tekrar biraraya gelebileceklerini söyledi.

Ayfer Mallı
00:00 - 18/04/2014 Cuma
Güncelleme: 23:29 - 17/04/2014 Perşembe
Yeni Şafak
Twitter buzlayacak
Twitter buzlayacak

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Twitter yetkilileriyle yapılan görüşmenin, sorunların çözümüne katkı sağlayacak şekilde iyi niyet zemininde gerçekleştiğini belirtti. Türkiye ile Twitter arasında yapılan toplantıda görüşmelerin daha sık yapılması konusunda uzlaşılırlen iletişimin devamı etmesi konusunda anlaşırken görüşmelerin ikinci bölümünün Dublin (İrlanda) veya San Francisco (ABD) yapılması kararlaştırıldı. İletişim mekanizması kurulana kadar Twitter'ın İstanbul'daki avukatı iletişimi sağlayacak yetkili kişi olarak devam edecek. Elvan, Türkiye'de temaslarda bulunan Twitter. com internet sitesi yöneticileri ile yapılan görüşmelere ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Elvan, açıklamasında 'zararlı ve mahkeme kararına konu içeriklerin 'buzlanarak' etkisizleştirilmesi konusunda görüş birliğine varıldığını kaydetti.

TALEPLER DOĞRUDAN O İSİMLERE

Yapılan toplantılara göre güçlü iletişim hattı kuruluncaya kadar Twitter'ın İstanbul'daki avukatı iletişimi sağlayacak yetkili kişi olarak devam edecek. Görüşmelerde alınan bir başka önemli karar da yeni ziyaretlerin üst düzeyde yapılması oldu. Görüşmelerin ikinci bölümünün Dublin veya San Francisco 'da yapılacağı üzerinde konuşuldu. Sürecin hızlandırılması için, C. Cromwell ve S. Mcsweeny'e de talepler doğrudan iletilecek.

AVUKAT SORUNLARI ÇÖZECEK

Bakan Elvan açıklamada şunları dile getirdi: 'Toplantıda özellikle kişisel hakların korunması ve mağduriyet yaşanan durumlarda acil müdahale içeren 'süper etiketleme' yetkisinin TİB'e verilmesi ve daha sık koordinasyon sağlanması için Türkiye'de bir irtibat ofisi açılması konusu dile getirilmiş, Twitter yetkilileri ise bu hususlara hemen karar veremeyeceklerini, merkez ofislerinde yapacakları değerlendirmelerden sonra tekrar biraya gelebileceklerini beyan etmişlerdir. Ancak zararlı ve mahkeme kararına konu içeriklerin 'buzlanarak' etkisizleştirilmesi konusunda görüş birliğine varılmıştır. İstanbul'da kendilerini temsil eden bir avukatın bulunmasının mevcut sorunların çözümü yolunda katkı sağlayacağını düşündüklerini ifade etmişlerdir.'

Türkiye'de görülmeyecek

Twitter'da erişimin 'buzlanması' mahkeme kararına konu olan yurt dışı kaynaklı içeriklerin Türkiye'de engellenmesi anlamına geliyor. Yetkili mercilerce zararlı bulunan veya mahkemece engellenmesi kararı verilen Tweetler yalnızca Türkiye'den görülemeyecek. 'Buzlama' sistemi, ilgili içeriği yalnızca mahkeme kararının bağladığı ülkede ulaşılamaz hale getirirken diğer ülkelerden Twitter'a bağlanan kişiler veya VPN kullanıcıları bu Tweetleri görmeye devam edeceği anlamına geliyor.

Heyetle görüş birliğine varıldı

Bakan Lütfi Elvan şöyle devam etti: 'Bundan sonra Mahkeme Kararlarının ivedelikle uygulanması ve şikayete konu olan sahte hesapların kapatılması hususunda daha titiz davranacaklarını, başlangıç olarak da şikayet mekanizmasının hızlı bir şekilde yapılabilmesi için Twitter tarafından bir abone şikayet formu geliştirildiğini ve bu formun da Türkçe'ye çevrildiğini belirtilmiştir.' Yapılan görüşmelerde konulara yaklaşımda ortak bir zeminde buluşulduğunu ve İletişimde somut ilerlemeler kaydedildiğini ifade eden Bakan Lütfi Elvan; 'Sonuç olarak, Twitter yetkilileri ile yapılan görüşme, sorunların çözümüne katkı sağlayacak şekilde iyi niyet zemininde gerçekleşmiştir. Önümüzdeki süreçte mevcut ve ileride olası sorunların hızla giderilebilmesi için iletişimin devam etmesi konusunda görüş birliğine varılmıştır' dedi.


10 yıl önce