Gündem Uçan baluk Akıncı

‘Uçan baluk’ Akıncı

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Akıncı’ya ilişkin yaptığı yorumda şunları söyledi: “Akıncı taarruz SİHA’sı aslında insansız savaş uçağına giden yolun son aşaması. F35’lerin insanlı son savaş uçağı olduğu kabul ediliyor. Artık bundan sonra yeni model insansız savaş uçağına geçiş şeklinde.”

Haber Merkezi Yeni Şafak
Akıncı taarruz SİHA’sı
Akıncı taarruz SİHA’sı

'İnsansız bombardıman uçağı’ olarak nitelenen ‘Akıncı’ Taarruzî İHA, Baykar tesislerinin üretim bandında yerini aldı. Baykar Makine Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, 2020’de ilk uçuşunu yapması planlanan Akıncı’nın fotoğrafını sosyal medya hesabında şu mesajla paylaştı: “Üretim hattına büyük bir uçan baluk girdi. Yolda, geliyor... Takipte kalın.” Çift motorlu olarak tasarlanan ve havada 24 saat kalacak Akıncı, yerden 12 kilometre yüksekte görev yaparak yaklaşık 1 ton ağırlığında bomba-mühimmat taşıyabilecek. Milli üretim ANKA’dan daha büyük olacak Akıncı, Türk Motor Sanayii (TEI) imalatı PD170 motorlarıyla uçacak.

Harita değişmeli
GÜNDEM
Harita değişmeli

Dönüş yok
GÜNDEM
Dönüş yok

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.