Gündem Vatikanda üç esere ulaştı

Vatikan'da üç esere ulaştı

İslam alimi ve mutasavvıf Abdulkadir-i Geylani’nin, kayıp ve dağınık haldeki eserlerini toplayabilmek için araştırmalar yapan 23. kuşaktan torunu, Geylani’nin Vatikan’da 3 büyük eserine ulaştı.

Haber Merkezi AA
İslam alimi Seyyit Abdulkadir-i Geylani'nin 23. kuşaktan torunu Prof. Dr. Mehmet Fadıl Geylani, atasının kayıp eserlerini bulup yayınlayabilmek için 30 ülkede yaklaşık 400 kütüphanede araştırmalar yaptığını belirterek, 35 yılda 28 eserden 14'ünü yayınladığını söyledi. Prof. Dr. Geylani, dedesinin, Seyyit Abdulkadir-i Geylani'nin eserlerini toplayıp neşretmek için kendisini 35 yıl önce Medine'ye gönderdiğini ve araştırmalarına buradan başladığını anlattı.

GEYLANİ'NİN 3 BÜYÜK ESERİ

“Bunlardan ilki ve en önemlisi; Seyyit Geylani Hazretleri'nin kayıp Kur'an-ı Kerim tefsiriydi. 'Tefsir-i El Geylan' adıyla 6 cilt olarak İngilizce, Urduca, Türkçe ve Malay dilinde yayınlandı. İkincisi 'Müsnedü'l Hadis' isimli 10 ciltlik eseriydi fakat bu esere henüz ulaşamadık. Üçüncü büyük eseri ise 'Mutlak Fıkıh' adındaki eseriydi. Bu eserin bir kısmını bulup yayınladık.”

VATİKAN YOLCULUĞU

Geylani'nin Vatikan Kütüphanesi'nde eserleri olduğunu öğrenip bu ülkeye giden Fadıl Geylani, kütüphane görevlisi ile aralarında geçen diyaloğu şöyle aktardı; "Kapı görevlisinin anlattığına göre büyükbabası Bağdat'ta kardinal ve misyoner olarak çalıştığı sırada Abdulkadir-i Geylani'nin 'Fethu'r Rabbani' isimli eserinden etkilenmiş ve vasiyetinde, 'Benim zürriyetim, ne durumda olursa olsun bu kitabı okusun. Eğer insanlar bu zatın emirlerini yerine getirirse hiçbir kan dökülmez' demiş." Aramızdaki bu konuşmadan sonra pasaportumu kontrol edip, geçmemize izin verildi.İki önemli vasiyeti


Fadıl Geylani, Abdulkadir-i Geylani'nin iki tavsiyesini uygulaması halinde ümmetin saadete ulaşacağına işaret ederek, vasiyetleri şöyle aktardı: “Birinci vasiyeti, 'İlim aydınlıktır, cehalet ise karanlık ve zulümdür. İlmin nuru ile zulmü ve karanlığı ortadan kaldırınız. Helal malınızı adil bir şekilde dağıtarak fakirliği ortadan kaldırın.' İkinci vasiyeti, 'İlmin emri, hem emir sahibinin emri üzerinde olacak hem de onun üzerinde tahakkuk edecek. İlmin emri, bütün emirlerin üzerindedir. Eğer böyle olmazsa zelil olursunuz.”

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.