Gündem Ve tutuklandı

Ve tutuklandı

Meslekten ihraç edilen FETÖ’cü eski savcı Ferhat Sarıkaya tutuklandı. Örgütün operasyonel ağında görev alan ve hazırladığı “Şemdinli iddianamesi” ile hatırlanan Sarıkaya, FETÖ’den tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Ferhat Sarıkaya
Ferhat Sarıkaya

Hakimler ve Savcılar Kurulunca (HSK) meslekten ihraç edildikten sonra "Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)" soruşturması kapsamında gözaltına alınan eski cumhuriyet savcısı Ferhat Sarıkaya tutuklandı. Cumhuriyet Savcısı Murat Özcan'ın, ifadesini aldıktan sonra tutuklanması talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk ettiği Sarıkaya'nın buradaki sorgusu tamamlandı. Nöbetçi hakimlik, Sarıkaya'nın "silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçundan tutuklanmasını kararlaştırdı.

TÜRKİYE ADINI 2005'TE DUYDU

Türkiye, Ferhat Sarıkaya'nın adını ilk kez 2005'te dönemin Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın hakkında "tarihi eser kaçakçılığı" ve "çete kurmak" suçlamasıyla hazırladığı iddianameyle duydu. Soruşturma kapsamında tutuklanan üniversitenin Genel Sekreter Yardımcısı Enver Arpalı 13 Kasım 2005'te intihar ederken, yargılama sonucu Prof. Dr. Yücel Aşkın'ın ise beraatine hükmedildi.

ŞEMDİNLİ İDDİANAMESİNİ HAZIRLAYAN SAVCI

Sarıkaya, Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde 9 Ekim 2005'te iki kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan Umut Kitabevi'nin bombalanması olayıyla ilgili de "Şemdinli iddianamesi"ni hazırladı. "Türk Silahlı Kuvvetlerine yapılan ilk tertip" kabul edilen iddianamede, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Yaşar Büyükanıt, "Diyarbakır 7. Kolordu Komutanı olduğu dönemde suç işlemek için çete kurmak" ile suçlandı.

2006'DA İHRAÇ EDİLDİ 2011'DE GERİ DÖNDÜ

HSYK, "Şemdinli iddianamesi"ni hazırlayan Sarıkaya'yı 20 Nisan 2006'da 1'e karşı 6 üyenin oyuyla meslekten ihraç etti. Ancak Anayasa değişikliğine ilişkin 2010'daki referandumla hakim ve savcılara mesleğe dönüş yolunun açılmasının ardından, yeniden şekillenen HSYK Genel Kurulu, Sarıkaya hakkındaki ihraç kararını kaldırdı. Sarıkaya, 2011'de mesleğe yeniden kabul edildi ve Ankara Cumhuriyet Savcılığına atandı.

REKLAM

15 TEMMUZ'DAN SONRA İTİRAF ETTİ

FETÖ'nün darbe girişiminin ardından Sarıkaya, bu kez itirafçı olarak kamuoyunun gündemine geldi. Bu itirafların ardından Sarıkaya hakkında HSYK'ya suç duyurusunda bulunuldu, meslekte kalmasının sakıncalı olacağı belirtildi. Hakkında soruşturma başlatılan Sarıkaya, HSYK 2. Dairesince 24 Ağustos 2016'da hakkındaki soruşturma tamamlanana kadar geçici olarak meslekten uzaklaştırıldı. Kurul, geçen hafta Sarıkaya'yı meslekten ihraç etti. Hakkında başlatılan adli soruşturma kapsamında gözaltına alınan Sarıkaya, dün de 'FETÖ' üyeliğinden tutuklanarak Sincan Cezaevine gönderildi.

  • Açığa alınınca FETÖ bakmıştı
  • Şemdinli iddianamesine Büyükanıt’ın adını cemaatçi hakim ve polis müdürünün isteğiyle eklediğini bildiren Sarıkaya, “Meslekten ihracımdan sonra hakim İlhan Kaya, ‘Hocaefendi (Böyle bir kahraman çıkmış, kendisine ve ailesine ölünceye kadar bakılacak, bu da size bir vasiyetimdir) dediğini’ söyledi. Anlattığına göre Fetullah Gülen cemaati benim bütün ihtiyaçlarımı giderecek, aileme bakacak ve benimle ilgilenecekti. Açığa alındığım dönem boyunca bütün maaşımı almış gibi mali hiçbir kaybım olmadan hayatıma devam ettim” demişti.
/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.