Gündem Vekile adaylık vizesi MKYKda

Vekile adaylık vizesi MKYK’da

AK Parti’de milletvekillerinin belediye başkan adaylığı için kararı MKYK verecek. Milletvekillerinin mahalli idarelerde adaylığına sıcak bakmayan AK Parti’nin, kritik illerde bu konuda esnekliğe gitme ihtimali bulunuyor.

Fazlı Şahan Yeni Şafak
AK Parti MKYK, aday belirlenme takviminin başlaması öncesinde bir araya gelecek.
AK Parti MKYK, aday belirlenme takviminin başlaması öncesinde bir araya gelecek.

AK Parti’de milletvekillerinin belediye başkan adaylığı için kararı Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) verecek. AK Parti MKYK, aday belirlenme takviminin başlaması öncesinde bir araya gelecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık yapacağı toplantıda seçim takvimi, adayların belirlenmesinde izlenecek yollar, kayyumlar tarafından yönetilen belediyelerde başkan adayında aranacak özellikler kurulun gündemini oluşturacak.

MECLİS ARİTMETİĞİ ÖNE ÇIKIYOR

Milletvekilliğini bırakarak mahalli idarelerde görev almak isteyen isimlerle ilgili değerlendirme de MKYK’nın en önemli gündemlerinden birini oluşturacak. Meclis aritmetiği göz önünde tutulduğunda AK Parti’de milletvekillerinin mahalli idarelerde adaylığına sıcak bakılmıyor. Fakat kritik illerde bu konuda esnekliğe gidilmesi olasılığı bulunuyor.

ÜÇ DÖNEMLERİN GÖZÜ KARARDA

Yine 3 dönemlik belediye başkanlarıyla ilgili de son söz MKYK’da söylenecek. AK Parti’de 80 civarında 3 dönem kuralına takılan belediye başkanı bulunuyor. AK Parti kulislerinde bazı belediyeler için 3 dönem kuralını esnetilebileceği değerlendiriliyor. Kuralın esnetilmesinden yararlanacak belediye başkanlarının ise sınırlı olacağı ifade ediliyor.

YETKİ GÜNDEMDE

MKYK’nın gündemine gelecek bazı konularla ilgili AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yetki vermesi bekleniyor. AK Parti MYK’sında da bu başlıkla üzerinde bir ön değerlendirme yapıldı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.