Gündem Yenişehir biberi

Yenişehir biberi

Türkiye’nin sebze merkezlerinden Bursa’nın Yenişehir ilçesinde 30 bin dönüm arazide üretilen biber çeşitleri Avrupa’ya ihraç ediliyor. Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, “Bu yıl 30 bin dönümde yaklaşık 70 bin ton rekolte bekliyoruz. Bu üretimin 15 bin tonu Avrupa’ya ihraç edilecek” dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Yenişehir'de üretilen biber çeşitleri Avrupa’ya ihraç ediliyor
Yenişehir'de üretilen biber çeşitleri Avrupa’ya ihraç ediliyor

Türkiye'nin önemli sebze üretim merkezlerinden Bursa'nın Yenişehir ilçesinde biber hasadına başlandı. Nüfusunun yüzde 85'i tarım ve hayvancılıkla uğraşan Yenişehir'de 520 bin dönüm ekilebilir arazinin 220 bin dönümünde sebze ve meyve yetiştiriliyor. Yenişehir Ovası'nda üretilen biber çeşitleri ise Türkiye'nin 81 ilinin yanı sıra Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor.

Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, Yenişehir Ovası'ndaki çiftçilerin teknolojik imkanları kullanarak kaliteli üretim yaptığını söyledi.

ÜRETİCİ KALİTE VE FİYATTAN MEMNUN

1978 yılından beri Avrupa’ya sebze ihraç ettiklerini anlatan Aktaş, şunları kaydetti:

“İlçemizde biber hasadı başladı. Bu yıl 30 bin dönümde ekili biber çeşitlerimiz var. Yaklaşık 70 bin ton rekolte bekliyoruz. Bu üretimin 15 bin tonunu Avrupa'ya kalan kısmı ise iç piyasa sunacağız. Üreticilerimiz şu an için fiyatlardan ve ürün kalitesinden çok memnun. Fiyatlar biber çeşidine göre, 1,5-2,5 lira arasında değişiyor. Fiyatlar 1 liranın altına düşmediği sürece üretici zarar etmez. İnşallah üreticimiz 2018 yılını iyi bir ihracat ve kazançla kapatır.” Başkan Aktaş, ayrıca ilçede üretilen biber çeşitlerinin dondurularak Avrupa dışındaki bazı ülkelere de ihraç edildiğini sözlerine ekledi.

‘İLAÇ KALINTISI OLMAMALI’

Çeltikçi Mahallesi'nde çiftçilik yapan Nevzat Tüysüz ise ürettiği biberleri 2002 yılından bu yana ihracatçı işletmeye verdiğini söyledi. Ürettikleri biberleri, dikiminden hasadına kadar kontrol altında tuttuklarını vurgulayan Tüysüz, “Biberlerimizde özellikle ilaç kalıntısı olmamasına dikkat ediyoruz. Zaten ilaç kalıntısı olan biberler Avrupa’da kabul edilmiyor. Ürün standartlarımızı son yıllarda azami seviyeye çıkardık. Bu şekilde hem biz para kazanıyoruz hem ihracatçı işletmemiz sorun yaşamıyor. Girdi maliyetlerimize rağmen biber fiyatları tatmin edici seviyede. Biberi toptan 2,5 liradan satıyoruz” dedi.

REKLAM
  • Çıta her geçen yıl yükseliyor
  • Avrupa’ya biber ihraç eden bir firmanın sahibi Harun Hatipoğlu ise ürün kalitesi yükseldikçe ihracat rakamlarının arttığını belirterek, “Her sezon Almanya, Fransa, Hollanda, Avusturya gibi ülkeler başta olmak üzere yaklaşık 10 Avrupa ülkesine farklı türlerde biberler gönderiyoruz. Sadece biz yıllık yaklaşık 5 bin ton ihracat gerçekleştiriyoruz. Yenişehir biberi her geçen yıl çıtasını biraz daha yükseltiyor” diye konuştu.
/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.