Gündem Yine CHPli belediye yine heykel Kuşadası sokaklarını 200 bin liraya süsleyecekler

Yine CHP'li belediye yine heykel: Kuşadası sokaklarını 200 bin liraya süsleyecekler

CHP'li Kuşadası Belediye Meclisi, eylül ayı olağan toplantısında, Uluslararası Neopolis Heykel Sempozyumu düzenledi. Ekonomik nedenlerle belediye toplantısında AK Parti'nin karşı çıktığı heykeltıraş ödemesi, oy çokluğuyla kabul edildi. Karara göre Kuşadası'nda 10 heykeltıraşa 180 bin lira ödeme yapılacak.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
Yine CHPli belediye yine heykel: Kuşadası sokaklarını 200 bin liraya süsleyecekler
Arşiv

Aydın'daki Kuşadası Belediye Meclisi, Eylül ayı olağan toplantısını gerçekleştirdi. Toplantı gündeminde bu yıl ikinci kez düzenlenecek olan Uluslararası Neopolis Heykel Sempozyumu yer aldı. Sempozyum dahilinde yapılacak olan heykel projelerine karşı fikir ayrılıkları yaşandı.

10 HEYKELTIRAŞA 180 BİN LİRA ÖDENMESİNE KARŞI ÇIKILDI

Müdürlüklerden gelen ve komisyonlara havale edilen konuların ele alındığı toplantıda AK Parti Grubu, 2. Uluslararası Neopolis Heykel Sempozyumu kapsamında yapılacak heykeller ile ilgili olarak 10 heykeltıraşa 180 bin TL telif hakkı ödenmesine ilişkin maddeyi ekonomik gerekçelerle reddetti.

CHP'li Başkan Soyer'den İzmir'e dudak uçuklatan heykel ihalesi: Bedeli 1 milyon 915 bin lira
GÜNDEM
CHP'li Başkan Soyer'den İzmir'e dudak uçuklatan heykel ihalesi: Bedeli 1 milyon 915 bin lira

"EKONOMİK GEREKÇELERLE HEYKEL SEMPOZYUMUNA KARŞI ÇIKILMASINI SAMİMİ BULMUYORUZ"

Konu ile ilgili olarak AK Parti Grubu adına söz alan AK Partili Belediye Meclis Üyesi Tacettin Özden’e yanıt veren Başkan Ömer Günel, Kuşadası’nı kültür ve sanatla anılan modern ve estetik bir kent haline getirmek için çalıştıklarını belirterek “AK Parti Grubu’nun ekonomik gerekçelerle heykel sempozyumuna karşı çıkmasını samimi bulmuyoruz. Aynı mantıkla bakıldığında Altın Güvercin Beste Yarışması’na da, Ada Modern Sanat Galerisi’nin kurulmasına da karşı çıkmak gerekir.” dedi.

CHP'li Belediye Başkanı Aras'ın heykel mutluluğu: Paralar bunlar için harcanacak
OYNAT 01:34
CHP'li Belediye Başkanı Aras'ın heykel mutluluğu: Paralar bunlar için harcanacak
Bodrum Belediyesinin CHP'li Başkanı Ahmet Aras, heykel açılış töreninde yaptığı konuşmada, 'Bu heykeli yapmak için 2 yıldır uğraşıyoruz bugünden yarına olmuyor bu işler. Uzun bir çalışmanın eseridir bu. Para bir amaç değildir araçtır. Paralar bunlar için harcanacak' ifadelerini kullandı.


"OY ÇOKLUĞUYLA KABUL EDİLDİ"

Neopolis Heykel Sempozyumu’nun düzenlenen etkinlikler arasında en az bütçe ile gerçekleşen etkinliklerden birisi olduğunu ifade eden Başkan Ömer Günel, herhangi bir heykel yaptırmanın ortalama maliyetinin 200 bin TL olduğunu belirtti. Başkan Ömer Günel, “Neopolis Heykel Sempozyumu kapsamında 10 heykeltıraşa ödenecek rakam toplam 180 bin TL. 10 heykeli yaptırmaya kalksak bize maliyeti 2 milyon TL. Kuşadası bir kültür ve turizm kenti. Elbette ki sokakları heykeller süsleyecek. Bu sempozyuma karşı çıkışınızın partinizin heykel sanatına bakışı ile ilgili olduğunu düşünüyoruz. Kültüre ve sanata ‘hayır’ diyen AK Parti Grubu dışarıdan hiç de iyi görünmüyor. Ben bu kararın oy birliği ile alınmasını isterdim.” dedi.

CHP'li belediyelerin heykel yarışı 2021'de de sürüyor
OYNAT 00:59
CHP'li belediyelerin heykel yarışı 2021'de de sürüyor
2020 yılı CHP belediyeciliği tarafından en çok heykel yapılan yıl oldu. Bir çok CHP'li belediye çeşitli heykelleri şehirlerin meydanları dikti. 2021 yılın ilk heykelleri de büyük bir hızla hazırlanıyor. Son olarak Bolu belediyesi tarafından dikilmesi planlanan boz ayı heykeli tepkiler üzerine kızıl geyik heykeli ile değiştirildi.


  • Heykeltıraşlara ödenecek telif hakkı ile ilgili madde, AK Parti Grubu’nun red oyu vermesine karşın oy çokluğu ile kabul edildi.

"HİZMET ÜRETİYORUZ, BAHANELER DEĞİL"

Başkan Ömer Günel, toplantıda AK Parti Grubu tarafından Personel A.Ş çalışanlarının maaş ödemeleri ile ilgili verdiği soru önergesini de yanıtladı. Personel A.Ş çalışanlarının maaş ödemesinde yaşanan gecikmenin belirli çevrelerce proveke edildiği ifade eden Başkan Ömer Günel, “Geçmişte maaş ödemeleri ile ilgili çok daha vahim tablolar yaşanmasına rağmen bu konunun bizim dönemimizde gündeme getirilmesi oldukça manidar.” dedi

CHP'li belediyelerden 'heykel' koalisyonu: Bugün de önemli işlerden birini gerçekleştiriyoruz
GÜNDEM
CHP'li belediyelerden 'heykel' koalisyonu: Bugün de önemli işlerden birini gerçekleştiriyoruz

"MEVCUT KAYNAKLAR EN VERİMLİ ŞEKİLDE KULLANILIYOR"

Pandemi nedeniyle zor günler yaşandığına dikkat çeken Başkan Ömer Günel, “Kuşadası Belediyesi olarak sadece kiracımız olan esnaftan tahsil etmemiz gereken rakam 18 milyon TL. Ancak bunu tahsil edemiyoruz. Öte yandan yapılandırılmış alacakların tahsilatı ile ilgili de ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Geçtiğimiz dönem Kuşadası Belediyesi 83 milyon kredi kullanmış. Biz 3 yıl içerisinde 10 milyon TL kredi kullandık. İlbank’tan teminat mektubu bile alamıyoruz. Tüm bu olumsuzluklara rağmen hizmetlerimizi ve yatırımlarımızı sanki pandemi hiç yaşanmamışçasına aksatmadan sürdürüyoruz. Bunu yaparken bir yandan personel rejimimizi sağlıklı bir biçimde yürütmeye, bir yandan da Kuşadası’nın haklarını korumaya çalışıyoruz. Bu yıl ülke genelinde yaşanan ekonomik krizden dolayı hakkımız olan kaynakları bile alamadık. Bütün bu imkânsızlıklar içerisinde kentimize hizmet etmeyi sürdürüyorken bizlere haksızlık edildiğini düşünüyoruz. Elbette ki personel maaş ödemelerinde yaşanan sıkıntı nedeniyle mutlu değiliz. Ancak mevcut kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanmaya ve kaynak yaratmaya yönelik çalışmalarımızı da sürdürüyoruz" dedi.

“PİYASADAN 166 MİLYON TL ALACAĞIMIZ VAR"

Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Atak ise Personel AŞ. çalışanlarının maaş ödemeleri ile ilgili bilgi verdi. Personelin Temmuz ve Ağustos aylarını kapsayan iki aylık maaş alacağı bulunduğunu belirten Başkan Yardımcısı Yusuf Atak “Bugün itibariyle dış birimlerde çalışan tüm personelimizin maaş ödemesi yapılmıştır. Diğer personelimizin maaşlarının ödenmesi ile ilgili olarak da çalışmayı sürdürüyoruz. Kuşadası Belediyesi’nin piyasadan 165 milyon TL alacağı bulunuyor. Ancak yapılandırma sürecinin bir ay daha uzatılmış olması finansal durumumuzu zora soktu. Personel maaşlarında yaşanan gecikme de bu durumdan kaynaklandı.” dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.