Gündem YSK KHKlılar oy kullanabilir

YSK KHK'lılarla ilgili kararını verdi - KHK'lılar oy kullanabilir mi

YSK: KHK'lılar oy kullanabilir

İstanbul seçimlerinin sonucu belirleyecek olan YSK, başvurular üzerine yaptığı görüşmelere bugün de devam ediyor. Kurul, hem AK Parti hem de MHP kanadından gelen 'İstanbul Büyükşehir Belediyesi' seçimlerinin iptali ve yenilenmesi konusunda karar verecek. Öte yandan kurul, itirazlara ilişkin ilk kararını verdi ve Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edilenlerin oy kullanmasında herhangi bir sakınca olmadığına hükmetti.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Yüksek Seçim Kurulu.
Yüksek Seçim Kurulu.

YSK'da İstanbul seçimlerine yönelik itirazların ele alındığı mesai bugün de devam ediyor.

2019 Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin üzerinden 23 gün geçmesine rağmen İstanbul'da seçim sonuçları kesinleşmedi.

AK Parti ve MHP'nin İstanbul seçimlerinin iptal edilerek yenilenmesine yönelik başvurusu dün YSK gündemine geldi.

5 saat süren müzakerelerde AK Parti ve MHP temsilcileri itiraz taleplerine ilişkin görüşlerini paylaşırken CHP de iddialara ilişkin yanıt verdi.

YSK'nın bugünkü oturumu sabah saatlerinde başladı.

  • AK Parti'nin Yüksek Seçim Kurulu Temsilcisi Recep Özel sürece ilişkin dün yaptığı açıklamada, "Kurul üyelerimiz bundan sonra ara kararlar kurarak, bizim talep ettiğimiz bilgileri belgeleri ilçe seçim kurullarından gerekirse savcılıktan, memur olup olmadıkları konusunda Devlet Personel Başkanlığından isteyebilecek, her yerden istenecek" demişti.

Bu doğrultuda bugün yapılan oturumdan bugün ara karar çıkabileceği belirtiliyor.

İTİRAZ DİLEKÇESİNDE 5 İDDİA

İstanbul'daki seçimlerin yenilenmesini isteyen AK Parti'nin 44 sayfalık olağanüstü itiraz dilekçesinde, oy sayım ve döküm cetvellerinin mühürsüz olduğu, oy kaydırmaları yapıldığı, kayıp oy pusulalarının bulunduğu, kısıtlı seçmenlerin oy kullandığı, sandık kurullarının oluşumunda usulsüzlük yapıldığı iddia edilmişti.

EK DİLEKÇE

AK Parti, İstanbul seçiminin iptali için YSK'ye, KHK ile kamu hizmetinden çıkarılan seçmenlerin bulunduğu listeyi içeren ek dilekçe de sunmuştu.

AK Partinin ardından MHP de YSK'ya başvurarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Maltepe İlçe Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptalini istemişti.

OY FARKI 13 BİN 729

İstanbul İl Seçim Kurulu'nun birleştirme tutanaklarına göre; Ekrem İmamoğlu 4 milyon 169 bin 765; Binali Yıldırım ise 4 milyon 156 bin 036 oy almıştı. Aradaki fark 13 bin 729 olarak gerçekleşmişti.

KHK konusunda karar verildi

Görüşmeler devam ederken ara karar açıklayan kurul, KHK ile ihraç edilenlerin oy kullanabileceğine karar verdi.

Kurul ayrıca, AK Parti'nin 'kısıtlı seçmen' iddiasında bulunduğu 41 bin 132 kişi ile memur olmayan sandık kurulu başkan ve üyelerinin araştırılmasına karar verdi.

AK Parti YSK Temsilcisi Özel:  Bugüne kadar YSK'ye en kapsamlı dosyayı verdik
SEÇİM
AK Parti YSK Temsilcisi Özel: Bugüne kadar YSK'ye en kapsamlı dosyayı verdik

YSK: AK Parti'nin talebi gündeme alındı
GÜNDEM
YSK: AK Parti'nin talebi gündeme alındı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.