Gündem Zulme karşı tek ses olalım

Zulme karşı tek ses olalım

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam dünyasının İsrail terörüne karşı ortak tavır belirlemesi için başlattığı telefon diplomasisini dün de sürdürdü. Erdoğan, Malezya Kralı Sultan Abdullah’a “Zulüm karşısında tek yürek ve tek ses olmak gerekir” dedi. Katar Emiri Şeyh Temim’e de Türkiye ve Katar’ın uluslararası kamuoyunun harekete geçirilmesi için yapacağı çalışmaların önemli olduğunu söyledi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
​Zulme karşı tek ses olalım
Cumhurbaşkanı Erdoğan

Türkiye’nin, dünyanın adeta sessizliğe büründüğü İsrail’in Mescid-i Aksa ve Filistinlilere yönelik saldırılarını engelleme çalışmaları sürüyor. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, telefon diplomasisini sürdürüyor. Erdoğan dün önce Malezya Kralı Sultan Abdullah ile ardından Katar Emiri Şeyh Temim ile görüştü.

Filistinlilerin sokağa inmesinin ardından işgalciler Akka şehrini terk ediyor
DÜNYA
Filistinlilerin sokağa inmesinin ardından işgalciler Akka şehrini terk ediyor

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kudüs diplomasisi kapsamında Malezya Kralı Sultan Abdullah Riayatuddin Al-Mustafa Billah Şah ile görüştü. Erdoğan, Telegram hesabından görüşmeye ilişkin ayrıntıları anlattı: “Malezya Kralı Sultan Abdullah Riayatuddin Al-Mustafa Billah Şah ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik. İsrail’in Mescid-i Aksa’ya saldırarak Filistinlilere yaşattığı zulüm karşısında tek yürek ve tek ses olmak gerektiğini belirttim. Türkiye ve Malzeya’nın bu konuda Birleşmiş Milletler ve İslam İşbirliği Teşkilatı başta olmak üzere ilgili tüm platformlarda yakın iş birliği yapacağına inandığımı ifade ettim.”

AK Parti Sözcüsü Çelik'ten Instagram'ın 'İsrail' sansürüne tepki: Mabed yanarken kutlama yapıyorlar sosyal medya bu nefretle mücadele edenleri sansürlüyor
GÜNDEM
AK Parti Sözcüsü Çelik'ten Instagram'ın 'İsrail' sansürüne tepki: Mabed yanarken kutlama yapıyorlar sosyal medya bu nefretle mücadele edenleri sansürlüyor

HAREKETE GEÇME ÇAĞRISI

Erdoğan daha sonra Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile telefonla görüştü. Erdoğan, “Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek İsrail’in Mescid-i Aksa’ya ve Filistinlilere yönelik saldırılarını ele aldık. Görüşmede, İsrail’in Kudüs, Mescid-i Aksa ve Filistinlilere yönelik saldırılarına karşı bölge ülkeleri ve uluslararası kamuoyunun harekete geçirilmesi noktasında Türkiye ve Katar’ın birlikte yapacağı çalışmaların önemli olduğunu ifade ettim” dedi.

İşgalci İsrail sınır tanımıyor: Gazze'deki basın binasını yerle bir etti
OYNAT 00:54
İşgalci İsrail sınır tanımıyor: Gazze'deki basın binasını yerle bir etti
İsrail savaş uçakları Gazze'de tüm basın kuruluşlarının bulunduğu El Cevhara binasını hedef aldı. Bina yerle bir oldu. Yanında bulunan El Cezire ofisi ise saldırıda zarar gördü.

VAHŞETİ KONUŞTULAR

  • İsrail vahşetinin başladığı ilk andan itibaren diplomatik girişimlere başlayan Erdoğan, önceki gün Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye ile ayrı ayrı birer telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Erdoğan ayrıca önceki gün Ürdün Kralı 2. Abdullah ve Kuveyt Emiri Şeyh Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah ile İsrail’in Mescid-i Aksa’ya ve Filistinlilere yönelik saldırılarını ele aldı.

İHH Genel Başkanı Yıldırım: Bu kadar yaygın intifada ilk defa bu sefer gerçekleşti
OYNAT 06:21
İHH Genel Başkanı Yıldırım: Bu kadar yaygın intifada ilk defa bu sefer gerçekleşti
Yeni Şafak'a konuşan İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Filistin genelinde insanların İsrail'e karşı ilk defa topyekûn bir mücadele verdiklerini, İsrail'in zulmünü dünyaya olduğu gibi duyurduğunu ve başarılı bir direnişe imza attıklarını ifade etti. Yıldırım, Dünya Müslümanlarının işgalci İsrail'e karşı ses çıkarmaya devam etmesi ve İsrail'in saldırılarına karşılık zulmün karşısında durmaya devam etmeleri gerektiğini söyledi.

Şehit Şeyh Ahmed Yasin’in unutulmayan röportajı: İsrail 2027’de yok olacak
OYNAT 03:18
Şehit Şeyh Ahmed Yasin’in unutulmayan röportajı: İsrail 2027’de yok olacak
İsrail'in Filistin'e yönelik saldırıları, Hamas'ın kurucularından şehit Şeyh Ahmed Yasin'in İsrail'in düzenlediği suikastta hayatını kaybetmeden önce bir röportajda söylediklerini akıllara getirdi. Şeyh Ahmed Yasin, İsrail'in varlığına ilişkin “Ben diyorum ki İsrail gelecek asrın ilk çeyreğinde son bulacak inşallah. Tam olarak 2027 senesinde bir varlığın olmayacağını söylüyorum.' ifadelerini kullanmıştı. Gazetecinin 'Neden bu tarih?' sorusuna ise Şeyh Ahmed Yasin, “Çünkü ben Kuran-ı Kerime inanıyorum. Kuran, milletlerin her 40 yılda bir değiştiğini söylüyor bize.' cevabını vermişti.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.