Hayat 16 yaşındaki kız Nobel adayı oldu

16 yaşındaki kız Nobel adayı oldu

İklim değişikliğine dikkat çekmek için okulu kırıp İsveç Parlamentosu önünde eylem yapan ve protestosu küresel bir dalga oluşturan 16 yaşındaki aktivist Greta Thunberg, Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Greta Thunberg
Greta Thunberg

Dünya, Greta Thunberg adını iklim değişikliği ile mücadeleye dikkat çekmek için Ağustos 2018'de başlattığı okul greviyle duydu.

Genç kız okulu kırdı ve tek başına İsveç Parlamentosu önünde oturarak eylem yaptı. Eylem kısa sürede küresel bir gösteriye dönüştü.

Avrupa'nın birçok kentinde hatta Avustralya'da bile öğrenciler okulu kırıp gösteri yaptı. İklim değişikliği için "hükümetlere bir an önce harekete geçin" çağrısında bulundu.

  • Greta Thunberg, Norveçli parlamenterler tarafından Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi. Norveçli parlamenterler, "Greta'yı aday olarak gösterdik. Çünkü iklim tehdidi savaş ve çatışmaların başlıca sebeplerinden birisi olabilir" ifadelerini kullandı.

Sosyalist sol parti üyeleri genç aktivistin dünya barışına katkısının yadsınamaz olduğunu söyledi.

Greta Thunberg, eyleme tek başına başlamıştı.

2018'in en etkili gençleri arasında

Thunberg, Time dergisinin "2018'in en etkili gençleri" arasında da seçilmişti. Greta, aday gösterilmesiyle ilgili sosyal medya hesabından "Bu adaylıkla onur duydum ve çok müteşekkirim" dedi.

  • İkilimi değişikliği için eylemini kararlılıkla sürdüren, asperger sendromlu Greta, okul greviyle ilgili "Bunu yapıyorum, çünkü bu konuda başka hiç kimse bir şey yapmıyor. Elimden geleni yapmak benim ahlaki sorumluluğum. Politikacıların iklim değişikliğine odaklanmasını ve bu sorunu gerçek bir kriz olarak ele almasını istiyorum" ifadelerini kullanmıştı.

Ödülü kazanan en genç kişi unvanına sahip olacak

Nobel komitesi İsveçli aktivisti seçtiği takdirde, Thunberg bu ödülü kazanan en genç kişi unvanını Pakistanlı Malala Yusufzay'ın elinden almış olacak.

Doktorların bilinmeyen hikayeleri
HAYAT
Doktorların bilinmeyen hikayeleri

Demet Akbağ'dan eşine son görev
FOTOĞRAF 45
Title
Geçen salı günü saat 18.30 sıralarında İzmir- Çeşme Otoyolu İstihkam Eğitim ve Merkez Komutanlığı yakınlarında takla atan Muammer Renda yönetimindeki 35 S 7580 plakalı kamyonette bulunan Zafer Çika, ağır yaralandı, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.
Title
Bugün toprağa verilecek olan Çika'nın cenazesi, İzmir'deki Alsancak Hocazade Camisi'ne getirildi.
Title
Öğlen kılınan cenaze namazının ardından Çeşme Mezarlığı'nda toprağa verildi. Çika'nın musalla taşına konulan tabutunun üzerine, '35' ve 'Zafer Çika' yazılı Galatasaray takımı forması ile atkısı serildi.
Title
Demet Akbağ- Zafer Çika çiftinin 19 yaşındaki oğulları Ali Çika'yı da babasının tabutu başında birçok film ve projede annesi Akbağ'a rol arkadaşlığı yapan Yılmaz Erdoğan teselli etmeye çalıştı. Erdoğan, tabutun başında gözyaşı döken Ali Çika'ya koluna girerek destek oldu.
Title
Demet Akbağ da camiye geldi.
Title
Zafer Çika'nın daha önce eşi Demet Akbağ'a, Çeşme'de toprağa verilmek istediğini söylediği, vasiyeti gereği de burada son yolculuğuna uğurlandı.
Title
Akbağ'ı yakınları bir an olsun yalnız bırakmadı.
Title
Törene Çika'nın eşi Demet Akbağ, ailesi ve yakınlarının yanı sıra Galatasaray teknik direktörü Fatih Terim, teknik direktör Yılmaz Vural, sporcu Şahika Ercümen ile sanatçılar Cem Yılmaz, Yılmaz Erdoğan, Ata Demirel, Serhat Özcan, Şahan Gökbakar, Olgun Şimşek, Cezmi Baskın, Sermiyan Midyat, Yonca Evcimik gibi birçok ünlü isim katıldı.
Title
Cenaze törenine katılan Fatih Terim, gazetecilere yaptığı açıklamada, yakın bir aile dostlarını kaybettiklerini ifade etti. Zafer Çika'nın hayatını kaybettiği haberini İtalya'da aldığını aktaran Terim, Çok sevdiğim, çok iyi bir dostumdu. Hiç beklenen bir şey değil ama Allah'ın dediği oluyor. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun, toprağı bol olsun. Çok iyi bir dostu kaybetmenin acısını ben de tüm ailem de yaşıyoruz. Allah Demet'e de Ali'ye de sabır versin. dedi.
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Title
Demet Akbağ'dan eşine son görev
İzmir'in Narlıdere ilçesinde, içinde bulunduğu kamyonetin şarampole yuvarlanmasıyla hayatını kaybeden sinema ve tiyatro sanatçısı Demet Akbağ'ın eşi Zafer Çika'nın cenazesi camiye getirildi. Sanat ve spor camiasından birçok ünlü ismin katıldığı cenaze töreninde Akbağ gözyaşlarına hakim olamadı.
Müslüman olup sokak çocuklarına köy kurdu
FOTOĞRAF 11
Title
İyilik için yaşamayı varoluş sebebi olarak gören Türkiye Diyanet Vakfı tarafından iyiliği yaymak, iyiye ve iyiliğe olan farkındalığı artırmak için her yıl kuruluş yıl dönümü vesilesiyle, Türkiye’de ve dünya genelindeki iyilik öncülerine ödül veriliyor. Bu yıl beşincisi düzenlenen Uluslararası İyilik Ödülleri Programı kapsamında Türkiye’den ve dünyanın farklı bölgelerinden 7 iyilik öncüsü ödüle layık görüldü.
Title
2019 Uluslararası İyilik Ödülleri için ulusal ve uluslararası alanda farklı dillerde, yaşanmış yaklaşık bin hikaye, oluşturulan komisyonlar tarafından titizlikle değerlendirildi.
Title
Bu kapsamda, iyilik ödülüne layık görülen Huzeyfe Aydın; doğuştan görme engelli bir genç olan Huzeyfe, azmi ve çalışkanlığıyla herkesin takdirini kazandı. Emeklerinin karşılığını alarak hukuk fakültesine tam burslu olarak girmeyi başardı. Huzeyfe’nin yaptıkları bunlarla sınırlı değil. O, üniversiteye başlar başlamaz kolları sıvadı ve kendisi gibi görme engelli olan arkadaşları için 12. Sınıf Arapça ders kitabını Braille alfabesine çevirdi. Huzeyfe, şimdi bu kitabı kendisine ulaşan görme engelli arkadaşlarına ücretsiz dağıtıyor.
Title
Zilha Şeta; Saraybosnalı bir iyilik gönüllüsü. Yıllar öncesinden kurduğu aşeviyle ihtiyaç sahiplerine yemek dağıtıyor. İlk zamanlar, ülkenin doğu bölgesinden kaçan mülteciler için hizmet veren aşevi, şimdilerde günde binden fazla kişiye kapısını açıyor. Ramazan ayında ise bu sayı beş binlere kadar çıkıyor. Zilha teyze ayrım yapmadan herkesin bu aşevinden yararlanmasını sağlamış, o sadece Boşnakların değil herkesin Zilha teyzesi.
Title
Osman Gökrem; evsiz dostu imam olarak biliniyor. Sokakta yaşayanlara yoldaş olup onların dertleriyle hemhâl olan Osman Gökrem, evsiz insanların ötekileştirilmelerine gönlü razı gelmiyor. Onları düştüğü yerden kaldırmak için yardım elini uzatıyor ve yaralarını sarmaya çalışıyor. Osman Gökrem, İstanbul Beyoğlu’nda Selime Hatun Camii imam hatibi. O, ihtiyaç sahipleri için camisinin kapılarını ardına kadar açan bir yardımsever. Osman Hoca, evi olmayanların, parkları bahçeleri yurt edinenlerin rahatça kullanabilmeleri için caminin alt katına banyo yaptırır. Onlara gönüllü berberlik hizmeti vererek saçlarını ve sakallarını traş eder. Her cumartesi sabahı cami önünde çay, çorba, simit ikramında bulunur.
Title
Ayşe Masluhi; Kudüs’ün Yahudi yerleşimi olan Megaribe Mahallesi’nde bir apartmanda yaşıyor. O, çevresini saran işgalci yerleşimcilere, evinin girişinde kurulan barikatlara, 724 izlenen kameralara rağmen hayatını gururla ve inançla devam ettiriyor. 25 metrekarelik evini Yahudi yerleşimcilerin ısrarlarına ve yüksek fiyatlar teklif etmelerine rağmen satmıyor. Direnişi ve asaletiyle bütün Müslümanlara örnek olan Ayşe Teyze, Karun’un hazinelerini de verseler evini asla Yahudi işgalcilere satmayacağını söylüyor ve Türkiye’deki Müslümanlardan tek bir şey istiyor: Filistin’i yalnız bırakmayın.
Title
Turgay Tanülkü; yaşadığı acılardan kendine bir yol çizip o yolu sevgi ve ümitle devam ettiren bir umut elçisi. Kendisi de genç yaşında cezaevinde yatan Turgay Tanülkü, ailesi cezaevlerinde bulunan çocuklarla 20 yılı aşkın zamandır adeta bir baba gibi ilgilendi. Onlara kol kanat gerip okuttu ve vatana, millete hayırlı bireyler olmasını sağladı. O, yirmiden fazla çocuğun manevi babası olarak çocukların ellerinden tutmaya devam etmekte ve ailesini gün geçtikçe genişletmekte.
Title
Şengül Kazan; 40 yıldır Darülaceze gönüllüsü. Haftanın iki günü Darülacezeye gelip burada yaşayanların tırnak bakımını yapıyor. Yaşlıların banyosundan yemeklerine kadar birçok ihtiyaçlarıyla ilgileniyor. Kâh dertleriyle hüzünleniyor kâh sevinçlerine ortak oluyor. Şengül Kazan’ın, Darülaceze dönüşü yaşadığı huzuru anlatmaya kelimeler yetmiyor. Şengül Kazan, Darülacezedeki yaşlıların en çok sevgiye ihtiyacı olduğunu söylüyor ve gençlerden yaşlılarına sahip çıkmalarını istiyor.
Title
Frederic Omar Kanaute; Mali asıllı bir futbolcu. O, yaptığı hizmetlerle adını iyiler kervanına yazdırmayı başardı. 20’li yaşlarda İslamiyet’i seçen sporcu, Mali sokaklarında dolaşırken gördüğü fakir çocuklardan etkilendi ve onlar için bir vakıf açtı.
Title
Bu vakıf sayesinde Mali’de yüzlerce çocuk için köy kurdu ve onların umudu oldu. Ayrıca İspanya’da bir caminin yıkılmasını engelledi. Hatta caminin bulunduğu yeri satın alarak Müslümanlara devretti.
Title
2019 Uluslararası İyilik Ödüllerine layık görülenlere ödüllerini verilirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vefa Ödülüne layık görülen Mahmut Celalettin Ökten’in ödülünü ise oğlu Saadettin Ökten’e verdi.
Müslüman olup sokak çocuklarına köy kurdu
Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından düzenlenen "5. Uluslararası İyilik Ödülleri" sahiplerini buldu. Ödül alanların birbirinde güzel hikayelerinden biri olan Mali asıllı futbolcu Frederic Omar Kanaute, 20'li yaşlarda İslamiyet'i seçerek fakir çocuklar için bir vakıf açarak yüzlerce çocuk için köy kurdu ve onların umudu oldu. Ayrıca İspanya'da bir caminin yıkılmasını engelledi.

Herkes 22.00yi bekliyor

Herkes 22.00'yi bekliyor

Türkiye'nin ABD'ye verdiği 5 günlük süre bu gece doluyor.
PKK saldırıyor İran seyrediyor!

PKK saldırıyor İran seyrediyor!

​Türkiye-ABD mutabakatının ardından 3 günde 3 terör saldırısı düzenlendi.
Netanyahuhükümeti kurumadı

Netanyahu
hükümeti kurumadı

​İsrail'de son bir yıl içerisinde üçüncü kez erken seçim gündemde.
İBB daha<br>düşük teklif verdi

İBB daha
düşük teklif verdi

​Bakan Turhan, İmamoğlu'nun ihale iddialarına yanıt verdi.
Hakan Atilla'ya<br>yeni görev

Hakan Atilla'ya
yeni görev

​Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü'ne getirildi.
Türkiye rekor kırdı<br>

Türkiye rekor kırdı

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak TRT World Forum'da konuştu.
Ülkemize çağırdığımız insanlara saygısızlık yapıyoruz

Ülkemize çağırdığımız insanlara saygısızlık yapıyoruz

​TRT World Forum'da düzenlenen “Küreselleşmenin Krizi: Riskler ve Fırsatlar”
En yüksek<br>rakımlı sınır: Everest

En yüksek
rakımlı sınır: Everest

Nepal ve Çin, dünyanın en yüksek zirvesinde ayrılıyor.
YPG'ye verilen silahlar bize doğrultuluyor

YPG'ye verilen silahlar bize doğrultuluyor

YPG'ye NATO müttefikleri tarafından verilen silahların Türkiye'ye doğrultulduğunu söyledi.
Dikkat çeken detay

Dikkat çeken detay

​Resulayn'da teröristlerin kaçış koridorları görüntülendi.

Bu bir ateşkes değil

Bu bir ateşkes değil

​Milli Savunma Bakanı'ndan saatler kala kritik açıklama.
Üniforma oyunu

Üniforma oyunu

PKK/YPG'li teröristlerin hain planı deşifre oldu.
2 milyon<br>Suriyeli dönecek

2 milyon
Suriyeli dönecek

​Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay açıkladı.
Bir yanda Resulayn bir yanda Rakka

Bir yanda Resulayn bir yanda Rakka

​ABD ve PYD geride enkaz bıraktı, Barış Pınarı Harekatı'nda bir ev dahi vurulmadı.
Bunu asla unutmayacağız

Bunu asla unutmayacağız

PKK yandaşları giden ABD askerlerinin arkasından böyle bağırdı.
Örümcek ağı gibi

Örümcek ağı gibi

Rasulayn ilçe merkezini kaplayan tünel sistemi ortaya çıkarıldı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.