Hayat 400 yıl sonra aynı teknikle yenileniyor

400 yıl sonra aynı teknikle yenileniyor

Sultanahmed Camii'nin kapılarına, döneminde kullanılan tekniklerle restorasyon ve konservasyon işlemi yapılıyor. Osmanlı mimarisinin en görkemli, İstanbul’un simge eserlerinden olan ve dönemin padişahı 1. Ahmed tarafından Mimar Sedefkar Mehmed Ağa’ya yaptırılan Sultanahmed Camii’nde restorasyon işlemi Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2017 yılında başlamıştı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Sedefkar Ustası Cengiz
Sedefkar Ustası Cengiz

Turistlerin Blue Mosque (Mavi Cami) olarak bildiği, 400 yıllık tarihi olan caminin kapılarının restorasyon çalışmalarını yapan Sedefkar Ustası Cengiz, “Atölyemizdeki bu kapılar caminin batı cephesindeki cümle kapılarıdır. Restorasyona başlamadan önce Vakıflar Genel Müdürlüğünden kontrole geliyorlar. Kontrollerin yanı sıra bilim kurulu üyelerimiz var. Çok değerli hocalarımız var. O hocalarımız denetimleriyle ve istişareleri sonucunda kapılarımızın restorasyonuna başlıyoruz” dedi.

Dualar en sevgiliye
HAYAT
Dualar en sevgiliye
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.