Hayat Ahmet Uluçayyın yarım kalan filmini Osman Doğan çekecek

​Ahmet Uluçay'yın yarım kalan filmini Osman Doğan çekecek

Ahmet Uluçay'yın yarım kalan filmini Osman Doğan çekecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2019-2 sayılı Sinema Destekleme Kurulu kararlarıyla yapım desteği almaya hak kazanan projeler arasında yer alan Ahmet Uluçay’ın yazdığı Bozkırda Deniz Kabuğu senaryosu, Osman Nail Doğan yönetmenliğinde hayata geçecek.

Haber Merkezi Diğer
Yönetmen Ahmet Uluçay
Yönetmen Ahmet Uluçay

İlk uzun metrajlı filmi ‘Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak’ ile ulusal ve uluslararası festivallerde birçok ödül kazanan yönetmen Ahmet Uluçay, yakalandığı beyin tümörü hastalığı nedeniyle, çekimlerine başladığı ‘Bozkırda Deniz Kabuğu’ filmini tamamlayamadan 2009 yılında hayata veda etmişti.

Ahmet Uluçay’ın 1993 yılında kaleme aldığı ilk uzun metrajlı film senaryosu olan Bozkırda Deniz Kabuğu, vedasından 10 yıl sonra izleyiciyle buluşmaya hazırlanılıyor. 2019 yılı, Kültür Bakanlığı Sinema Destek Kurulu kararlarıyla yapım desteği almaya hak kazanan proje, Osman Nail doğan tarafından beyaz perdeye aktarılacak.

Ahmet Uluçay’ın oğlu İdris Uluçay, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada, Bozkırda Deniz Kabuğu filmini genç yönetmen Osman Nail Doğan’ın çekmesini istediğini belirtmişti. İdris Uluçay yaptığı açıklamada “Osman Nail Doğan adına bir çocuk var. Güvercin Hırsızları adlı bir filmi var. O ilgileniyor babamın senaryolarıyla. Duyarlı biri olduğu için onun çekmesini isterim” demişti.

Saraybosna Film Festivali'nde dünya prömiyerini yapılan ilk uzun metrajlı filmi Güvercin Hırsızları ile dikkat çeken 27 yaşındaki genç yönetmen Osman Nail Doğan, İstanbul Film Festivali – Köprüde Buluşmalar ve Adana Film Festivali gibi festivallerden ödüllerle döndü. Güvercin Hırsızları filminin festival yolculuğu İstanbul Film Festivali ve Ankara Film Festivali’nin ulusal yarışma bölümlerinde devam ediyor

Osman Nail Doğan, önümüzdeki günlerde Bozkırda Deniz Kabuğu filmi için hazırlıklara başlayacak. Neden Film tarafından yapımı gerçekleştirilecek filmin çekimlerine 2019'un son aylarında başlanılması planlanıyor.

Osman Doğan

Saraybosna Film Festivali'nde bir Türk filmi: Güvercin Hırsızları
HAYAT
Saraybosna Film Festivali'nde bir Türk filmi: Güvercin Hırsızları

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.