Hayat Amazon Kraliçeleri dünyaya açılıyor

Amazon Kraliçeleri dünyaya açılıyor

Harran Kaymakamlığı’nın “Aile Destek Merkezi” projesi kapsamında “Amazon Kraliçeleri” markası adı altında bir araya gelen Türk ve Suriyeli kadınlar, yerel lezzetler ile geleneksel el sanatlarını dünyaya tanıtmak için gün sayıyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Amazon Kraliçeleri dünyaya açılıyor
Harran Kaymakamlığı'nın “Aile Destek Projesi" sayesinde buluşan “Amazon Kraliçeleri" lakaplı Türk ve Suriyeli kursiyerler, yöresel mutfak lezzetini dünyaya tanıtmak için sabırsızlanıyor. 600 bin mültecinin yaşadığı Şanlıurfa'nın Harran ilçesinde Harran Kaymakamlığı'nın 9 ay önce başlatığı “Aile Destek Merkezi" projesi, konteynır kentlerde kalan Suriyeli kadınlar ile Harranlı kadınları buluşturdu. Burada kursiyelere keçe, ahşap, seramik, halı, çanta, çömlek, oyuncak, gastronomi ve Türkçe-Arapça kursları verildi.El emeği ürünler

Harran Kaymakamı Temel Ayca, yaptığı açıklamada, merkezde 100'den fazla kadının eğitim gördüğünü belirterek, “Kursiyerlerimizin el emeği ürünleri artık satış aşamasına geldi. Her yerde bulunamayan bu eserler için markalaştırma faaliyetine de başladık. Markanın adını da 'Amazon Kraliçeleri' olarak belirledik. Bu isim şurdan dolayı geldi. Urfa'da Halepli Bahçe mozaikleri var. Bu mozaiklerde Amazon figürleri bulunuyor. Biz de onlardan esinlendik. Kadın üretimi olduğu için bu adı verdik" dedi. İlk etapta keçe, seramik, ahşap gibi el sanatlarıyla başlayan projenin daha sonra genişlediğini anlatan Ayca, “Yeni Gastronomi Merkezi projemizi Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Kurulu'na sunduk. Yaklaşık 1 milyon liralık bütçeli olarak kabul edildi" diye konuştu.
Yemek envanteri çıkıyor


Gastronomi Merkezi projesinde,Harran yöresel mutfağı ve Suriye mutfağı bir araya getirilerek dünyaya tanıtılacak. Menülerden bir tanesine adı entegrasyon menüsü olacak. Şimdiden yemek envanteri oluşturuluyor.Daha önce bu beldelerde ne yenilmiş, ne içilmiş araştırılıyor. Suriçi bölgesinden dünyanın ilk üniversitesinin yanındaki okul kafe-restoran olcak. Yemekler burada yerli ve yabancı turistlere anlatılacak.
Kabe bu yıl ‘kadınların’
Hayat

Kabe bu yıl ‘kadınların’

Kovid-19 öncesi her yıl ortalama 4 milyon hacı adayının geldiği Mekke’ye kısıtlamalar devam ettiği için 1 milyon 200 bin aday kabul edildi. Bu, kadın hacı adaylarının ibadetini kolaylaştırdı. Suudi yetkililerinin yalnız gelen kadınlara yönelik prosedürlerinde getirdikleri kolaylıklar da kadın aday sayısını artırdı. Tavaf alanının ilk katında dünyanın dört bir yanından gelmiş kadınların rengarenk görüntüsü dikkat çekiyor. Türkiye’den gelen 33 bin 770 hacı adayının 18 bin 851’si kadın. Bu %52’ye tekabül ediyor.
Ev sahibi kiracıyı silahla rehin aldı
Gündem

Ev sahibi kiracıyı silahla rehin aldı

Yusuf Ziya. Ö. İstanbul Üsküdar’da kirada oturduğu evden çıkmasını isteyen ev sahibi Ü.Ç. tarafından silahla tehdit edildi. Ö.’nün oturduğu evi satın alan yeni ev sahibi Ü.Ç., dairenin 1 Temmuz’da boşatılması için verdiği sürenin dolmasıyla evi bastı. Kiracısı ve misafirlerine silah çeken ve evdekileri rehin alan Ü.Ç., silahlı tehdit, konut dokunulmazlığının ihlali ve mala zarar verme suçlarından tutuklandı
Elebaşının ömrü 1 yıl
Gündem

Elebaşının ömrü 1 yıl

MİT, terör örgütü PKK/HPG konsey üyesi ve kadın yapılanması YJA-STAR’ın elebaşı Hanım Demir’i Gara’da etkisiz hale getirdi. Demir, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mayıs 2021’de öldürüldüğünü duyurduğu Sofi Nurettin’in yerine getirilmişti. Örgütün ilk 4-5 isminden biri olan Sofi Nurettin’in halefinin 1 yıl sonra öldürülmesi elebaşlarının niçin mağaradan çıkamadıklarını gösteriyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.