Hayat Antepin yeni gözdesi Simitbayıldı

Antep'in yeni gözdesi: Simitbayıldı

Gaziantepli usta Hüseyin Aslansoy, simit ile imambayıldı ve alinazik yemeklerini harmanlayarak yeni bir lezzet "simit bayıldı"yı oluşturdu. Her gün 15 porsiyon sattıklarını söyleyen Aslansoy, 'beşamel soslu simit' de yaptıklarını ifade etti.

Haber Merkezi AA
Gaziantepliler 'simitbayıldı'ya ilgi gösteriyor.
Gaziantepliler 'simitbayıldı'ya ilgi gösteriyor.

Zengin fakir birçok kişinin severek tükettiği, özellikle çalışanlar için kahvaltıların vazgeçilmezi simit, Gaziantepli usta Hüseyin Aslansoy'un yaptığı "simit bayıldı" ile öğlen veya akşam sofralarına da taşınıyor.
UNESCO tarafından gastronomi alanında koruma altına alınan Gaziantep mutfağının ünlü lezzetlerinden "alinazik" ve "imambayıldı"nın simitle harmanlandığı "simit bayıldı", değişik sunumu ve lezzetiyle müşterilerin ilgisini çekiyor.
Her gün 15 porsiyon satılıyor
Aslansoy, alinazik ve imambayıldıda kullanılan süzme yoğurt, sarımsak, patlıcan, kıyma veya kuşbaşı eti simitle harmanladıklarını, böylece ortaya "simit bayıldı"nın çıktığını ifade etti.
Yemeğin sosunun biraz daha değişik olduğunu belirten Aslansoy, "Kendimize özel formülü var. Simidin içine imambayıldıyı koyunca adına 'simitbayıldı' dedik. Bu ürünümüzü çıkaralı ve sosyal medya hesaplarımızdan duyuralı 15 gün olmasına rağmen, müşterilerin ilgisi oldukça fazla. Günde 15 porsiyona yakın satış yapıyoruz. Duyanlar gelip denemek istiyor" diye konuştu.

Yufka ve lavaş için UNESCO başvurusu
HAYAT
Yufka ve lavaş için UNESCO başvurusu

Beşamel soslu da yapılıyor

Simitle farklı yemekler yapmak için çalıştıklarını ifade eden Aslansoy, "beşamel soslu çıtır simit" adını verdikleri yemeğin de vatandaşların beğenisini topladığını kaydetti.

Dünyaca ünlü Gaziantep mutfağına yeni lezzetler kazandırmanın gururunu yaşadıklarını vurgulayan Aslansoy, "simitbayıldı" yemeğinin patentini almak için gerekli başvuruları yaptıklarını bildirdi.

Kuşdili UNESCO'ya aday
HAYAT
Kuşdili UNESCO'ya aday
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.