Hayat Bin 500 tonluk Artuklu Hamamı taşındı

​Artuklu Hamamı yeni yerinde

Bin 500 tonluk Artuklu Hamamı taşındı

Batman’ın Hasankeyf ilçesinde baraj gölünden çıkartılarak 3 kilometre ilerideki arkeolojik park alanına taşınan bin 500 ton ağırlığındaki tarihi Artuklu Hamamı zemine indirildi. Yıl sonuna kadar 6 eser daha baraj gölü sahasından çıkartılarak arkeopark alanına taşınacak.

Haber Merkezi IHA
Tarihi Artuklu Hamamı yerine indirildi.
Tarihi Artuklu Hamamı yerine indirildi.

Önceki gün baraj gölü sahasından çıkartılarak 3 kilometre ilerideki arkeoparka taşınan tarihi Artuklu Hamamı indirme işlemi saat 05.00'te başladı. Her biri 64 tekerlekten oluşan 4 SPMT aracı sırayla hamamın altından çekilerek krikoların üzerine indirilen tarihi hamam zemine indirildi. 15 metre uzunluğunda 172 adet 120'lik fore kazıklar üzerine inşa edilen 60 santimetre kalınlığındaki radye temel üzerine indirildi.

12. yüzyılın ortalarında yapıldığı bilinen bin 500 ton ağırlığındaki tarihi hamamın zemine indirme çalışmaları başarılı bir şekilde son buldu.

6 eser daha taşınmayı bekliyor

Batman Valisi Ahmet Deniz,"Bu eserlerin yanı sıra 6 eser daha taşınacak. Hasankeyf gerçek anlamda tarihi kimliğini koruyacak. Yeni Hasankeyf turizmin gözbebeği olacak" dedi. Taşıma işleminin 37 milyon liraya mal oldu.

540 yaşında olması nedeniyle dünya ölçeğinde "bütüncül taşınan en eski tarihi yapı" sayılan Zeynel Bey Türbesi de 12 Mayıs 2017'de aynı sistemle yeni yerine başarıyla taşınmıştı.

Yıl sonuna kadar İmam Abdullah Türbesi, Er-Rızk Camisi minaresi, Orta Kapı, Süleyman Han Camisi, Kızlar ve Koç camileri de baraj gölü sahasından çıkartılarak arkeopark alanına taşınacak.

Tarihi Artuklu Hamamı yerine indiriliyor
HAYAT
Tarihi Artuklu Hamamı yerine indiriliyor

650 yıllık tarihi Artuklu Hamamı taşındı
HAYAT
650 yıllık tarihi Artuklu Hamamı taşındı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.