Hayat Baharın müjdecisi leylekler geldi

Baharın müjdecisi leylekler geldi

İlkbahar mevsiminin habercisi leylekler, Türkiye'nin en büyük ikinci milli parkı olan Beyşehir Gölü Milli Parkı’ndaki yuvalarına yerleşmeye başladı. Küçük gruplar halinde gelen leylekler, ardıç ağaçlarının üzerindeki yuvalarına konup gökyüzünde kanat çırparak ilginç görüntüler oluşturuyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Baharın müjdecisi leylekler geldi
Baharın müjdecisi leylekler Beyşehir'e gelmeye başladı.
Türkiye'nin en büyük leylek kolonilerinden birini misafir eden Beyşehir Gölü kıyılarına gelmeye başlayan kuşlar, baharı müjdeliyor. Küçük gruplar halinde gelen leylekler, ardıç ağaçlarının üzerindeki yuvalarına konup gökyüzünde kanat çırparak ilginç görüntüler oluşturuyor.

Selçuk Üniversitesi Kuş Gözlem Topluluğu Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Arslan, yaptığı açıklamada, Beyşehir Gölü Milli Parkı'nda bahar ve yaz döneminde yaşam süren leyleklerin, yurtlarına dönerek bıraktıkları yuvalarına tekrar yerleşmeye başladığını söyledi.

Yunuslar'da 575 leylek

Konya yolundaki Yunuslar Mevkisi'nde 575 leyleği bir arada saydıklarını ifade eden Arslan, "Bu yıl kış aylarının yağışlı geçmesi, tarlalarda sulak alanlar meydana getirdi. Yağışların, leyleklerimizin artık bu tarlaları da kullanabilir hale getirmesi bizi sevindiriyor. Ağustos ayına kadar leyleklerimizi bölgemizde göreceğiz" dedi.

Anadolu'da çok sevilen kuş türü olan leyleklere "hacı leylek" adının verildiğini anımsatan Arslan, leyleklerin kutsal topraklara da gittiğine inanıldığı için bu ismin verildiğini bildirdi.

Son cemre toprağa düştü
HAYAT
Son cemre toprağa düştü


İkinci cemre suya düştü
HAYAT
İkinci cemre suya düştüMeyve ağaçları çiçeklendi
HAYAT
Meyve ağaçları çiçeklendi

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.