Hayat Beldenin hem imamı hem gönül doktoru oldu

Beldenin hem imamı hem gönül doktoru oldu

Elazığ'da Yurtbaşı Merkez Cami İmamı Oktay Demir, din görevinin yanı sıra sunduğu destek ile 20 çocuk ve gencin madde bağımlılığından kurtulmasına, sigarayı bırakmasına vesile oldu.

Haber Merkezi AA
Oktay Demir
Oktay Demir

Elazığ'ın Yurtbaşı beldesindeki Yurtbaşı Merkez Camisine 6 yıl önce imam olarak atanan, aynı zamanda Elazığ Müftülüğü Bağımlılıkla Mücadele Manevi Destek İl Koordinatörlüğü görevini yürüten Oktay Demir (42), evladı madde bağımlısı olan bir annenin feryadından etkilendi.

Demir, imamlık yaptığı beldede din görevinin yanı sıra madde bağımlısı olan gençlere ve çocuklara ulaşarak, onların yaşamına dokunmak, onları sosyalleştirmek için de çalışmalar yürüttü.

Bu çalışmalar için yaşanan mekan sıkıntısı da Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığınca camide 400 metrekarelik alanda kurulan semt kütüphanesi ile giderildi.

Kütüphanede kitap okuma, ders çalışma, bilgisayar ile tanışma, akranları ile kaliteli vakit geçirme, sorunlarını paylaşma imkanı bulan çocuk ve gençlerden 20'si madde bağımlılığından kurtuldu, sigarayı bıraktı. Örnek çalışmaları ile herkesin takdirini toplayan Demir, beldede "gönül doktoru" olarak tanınıyor.

Başka anneler de bu duruma düşmesin diye elinden ne geliyorsa yaptı

Demir, yaptığı açıklamada, 22 yıllık imam olduğunu, mesleğinin son 6 yılını beldedeki dezavantajlı çocuklara adadığını söyledi.

Bundan sonra da bağımlılıkla mücadele için çalışacağını belirten Demir, "Bu işi kendime görev edinmemin sebebi burada göreve başladığımda bir annenin oğlu için feryadı oldu. O anneyi görünce çok duygulandım. Başka anneler de bu duruma düşmesin diye elimden ne geliyorsa gençler için yaptım" dedi.

Demir, gençlerle ilgilenirken fiziki alana ihtiyaç duyduğunu anlatarak, Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının cami içerisinde 400 metrekare alanda "Semt Kütüphanesi" kurarak kendilerine teslim ettiğini söyledi.

Gençlerin bu alanda pek çok imkana sahip olduğunu bildiren Demir, "İnternet ortamı, oyun konsolu, çok sayıda kitabın olduğu bir ortamda sosyalleşerek, etkinlikler yapıyorlar. Camiye çıkıp namaz da kılabiliyorlar. Devletimiz her türlü imkanı bizler için seferber etti" diye konuştu.

Burası gençlerin ikinci evi oldu

Demir, görev yaptığı beldenin göç alan bir yapısı bulunduğunun altını çizerek, şunları kaydetti:

"Gençlerimizle ilgilenmeyip, onları görmezden gelirsek burada zararlı alışkanlıklar edinebilirler. Biz bu çocukların gönül dünyalarına dokunmaya çalıştık. Burası gençlerimizin ikinci evi oldu. 6 yılda beldemizde gönül dünyasına dokunmadığımız genç kalmadı. Bağımlılıkta ileri düzeydeki gençleri tedavi olmalarına ikna edip, tedavi olduktan sonra kurtulduklarını gördüm. Bunun dışında madde kullanmayan ancak o riski taşıyan bütün gençlere de ulaştık."

Demir, görev süresince 20 gencin bağımlılıktan kurtulmasına, sigarayı bırakmasına vesile olduğunu kaydetti.

Hayatı burada renklendi

Çocuklardan Abdulkadir Baysal (15), iki yıldır kütüphaneye geldiğini ve son derece mutlu olduğunu söyledi. Baysal, "Hayatım burada renklendi. Buraya gelince arkadaşlarımla sosyal ilişkilerim güçleniyor. Hayatımın ne kadar değiştiğini gördüm. Burası bir aile ortamı gibi. Daha önce ailem sürekli beni merak ediyordu. Ama buraya gelmeye başladıktan sonra ailem de rahat" ifadelerini kullandı.

İbrahim Akdemir (14) de okuldan sonra ve hafta sonları bütün vaktini kütüphanede geçirdiğini dile getirerek, "Dışarıda boş vakit geçirmektense burada kitap okuyup, ödevlerimi yapmaktan daha mutlu oluyorum. Burası dışarıda bulamadığım bütün aktiviteleri karşılıyor" şeklinde konuştu.

Her gün tüketiyoruz: Kanserojen etkisi çıktı
FOTOĞRAF 10
Title
Uzmanlara göre bilinçsiz pekmez üretimi sağlığımızı tehdit ediyor. Prof. Dr. Semih Ötleş bu konu için şöyle bir açıklamada bulunuyor:
Title
Karbonhidratlarca zengin gıdalar yüksek sıcaklıklarda ısıtıldıklarında renkleri bildiğiniz gibi koyulaşmaktadır. Buradaki olay ürünün yapısında bulunan amino asitlerde basit şekerler olarak bilinen glükoz ve fruktozun ısı etkisiyle reaksiyona girerek bir seri renkli bileşikler meydana getirmeleridir.
Title
Bu olay esmerleşme reaksiyonları olarak bilinmektedir. Esmerleşme reaksiyonları bazen üretim için istenen reaksiyonlardır, bazen de ileri aşamalarında sağlık riskleri olabilen türevler meydana getirdiklerinden istenmezler. Çünkü ileri aşamalarda değişik aldehit ve keton bileşikleri oluştururlar ki bunlar riski artıran faktörlerdir.
Title
Aşırı yüksek sıcaklıkta üretilen pekmez sonucunda açığa çıkan serbest radikaller, birden fazla hastalığa neden olabilir.
Title
Pekmezde HMF (hidroksi metil furduralin) sınırı önemlidir. Pekmezin türüne göre Gıda Kodeksi tarafından 75-100 mgkg olarak belirlenmiştir. Bu sınırı aşmak ise tehlike yaratabilir. Yüksek ısıya maruz kalan pekmez kanserojendir.
Title
Geleneksek yöntemlerle üretmek en sağlıklı ve doğru olanıdır. Düşük sıcaklıkta, uzun sürede yapılır ve son derece sağlıklıdır.
Title
Herhangi bir sağlık problemi yaşamamak adına pekmez alırken düşük ısıda ve uzun sürede pişirilmiş olmasına dikkat edin.
Title
Depolama da oldukça önemli bir noktadır. Işığa maruz kalan pekmezin HMF değeri yükseliş gösterebilir.
Title
Pekmez alırken etiket kısmını okumayı ihmal etmeyin. İçinde kimyasal madde ve ticari glikoz bulunmamalı. Aynı zamanda farklı meyveler ilave edilmemelidir.
Title
Gurme bebek'in haberine göre, pekmezi evinize getirdikten sonra buzdolabında muhafaza etmelisiniz. Eğer donacak endişeniz var ise bunun için telaşlanmayın. Benmari usulü pekmezi açabilirsiniz. Pekmezi pişirmek de pek doğru bir davranış değildir.
Her gün tüketiyoruz: Kanserojen etkisi çıktı
Süper yiyecek olarak adlandırılan pekmezi her daim faydalı olarak bildik. Bebeklere dahi gözü kapalı bir şekilde verilen pekmez, aslında bizim için bir tehdit unsuru oluşturuyor.


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.