Hayat Bize fikir lazım

Bize fikir lazım

Anadolu Mektebi tarafından “Geleneğe Ayarlı Saatler: Yahya Kemal Beyatlı ve Ahmet Hamdi Tanpınar” başlıklı panel düzenlendi. Panele katılan yazar Mustafa Kutlu, “Üniversitelerin yanında böyle bir mektebin ve girişimin bulunması benim için çok büyük mutluluk. Bize bir iktidar değil, fikir lazım, bunu arıyoruz. Aramakla bulunmaz ama bulanlar arayanlardır” dedi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Mustafa Kutlu
Mustafa Kutlu

Anadolu Mektebi tarafından “Geleneğe Ayarlı Saatler: Yahya Kemal Beyatlı ve Ahmet Hamdi Tanpınar” başlıklı panel düzenlendi. İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü Doktora Salonu’ndaki panele Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü, Prof. Dr. Abdullah Uçman, yazar Mustafa Kutlu ve şair Ali Ayçil’in yanı sıra Anadolu Mektebi öğrencileri katıldı. Açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Sami Güçlü, Anadolu Mektebi’nin kurulduğu 2012 yılından bugüne gençlere, milli ve manevi değerlere sahip çıkan, Türk kültür ve medeniyetinin gelişmesine katkı sunan yazarların eserlerini gönüllü olarak okutmayı amaçladığını ve hedefte önemli adımlar attığını söyledi. Açılış konuşmasının ardından Osman Güçlü’nün başkanlığında panelist öğrencilerden Şeyma Sarı “Yahya Kemal’in Mimari Duyuşunu Aramak”, Bilal Enes Özensel “Yahya Kemal ve Türk Musikisi”, Abdülkadir Çakıl “Tanpınar ve Zaman Kırıntıları”, Albina Altınok ise “Tanpınar’da Mazi Bağlamında Fert ve Toplumun Değişimi” başlıklı konuşma yaptı.

Program afişi

BEYATLI VE TANPINAR DOSTLUĞU

“Panelin değerlendirme konuşmasını yapan Prof. Dr. Abdullah Uçman, Yahya Kemal Beyatlı ve Ahmet Hamdi Tanpınar’ın birbirlerinden olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti: “Yahya Kemal ile Tanpınar’ın ilişkisi önce hoca-talebe ilişkisi olarak başlıyor, daha sonra ise dost ve arkadaş olarak 40 yıl devam ediyor. Tanpınar, Yahya Kemal Beyatlı’nın tarih ve millet hakkındaki fikirlerinden büyük ölçüde etkilenmiştir. Ancak şiir anlayışları birbirinden farklıdır. Yahya Kemal ‘Süleymaniye’de Bayram Sabahı’ şiirini 25 yılda tamamladığını söylüyor. Daha mükemmeliyetçi bir şair. Ahmet Hamdi Tanpınar da Bergson, Marcel Proust gibi isimlerden etkilenmiştir.”

BULANLAR ARAYANLARDIR

Yazar Mustafa Kutlu ise panelist öğrencilerin konuşmalarını çok beğendiğini belirterek, “Üniversitelerin yanında böyle bir mektebin ve girişimin bulunması benim için çok büyük bir mutluluk. Bize bir iktidar değil, fikir lazım, bunu arıyoruz. Aramakla bulunmaz ama bulanlar arayanlardır” şeklinde konuştu. Kutlu, gençlerin okumasını teşvik etmenin önemine değinerek, düşünmek, konuşmak ve fikir serdetmek için ihtiyaç duyulan zemine bunun gibi girişimlerle ulaşılabileceğini söyledi.Etkinlik, konuşmaların ardından katılımcıların panelde konuşan öğrencilerle fotoğraf çektirmesiyle sona erdi.

Binlerce genç külliyatları okudu

  • Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Sami Güçlü, mütefekkir Fethi Gemuhluoğlu’nun “Kişi düştüğü yerden kalkar ayağa, edebiyat ve sanatla ve başladı yurdumuzda yabancılaşma, yine edebiyat ve sanatla atılacak yurt dışına, sanatla kalkacağız ayağa” sözünü hatırlatarak, “Ülkemizin güçlü bir gençlik potansiyeli var. Ancak bu potansiyelin gerektiği insan gücünün hazır olduğunu söylemek kolay değil. Dolayısıyla bu hususta milletimizin büyük hayallerini gerçekleştirmek için zamana ve çok iyi hazırlanmış öncü kadrolara ihtiyacı var” dedi. Anadolu Mektebi faaliyetlerinin Sakarya’da 12 kişiyle başladığını ve bugün 3 bin kişiye ulaştığını ifade eden Güçlü, 35 şehirde lise ve üniversite öğrencilerine Mustafa Kutlu, Tarık Buğra, Cengiz Aytmatov, Ahmet Hamdi Tanpınar, Cengiz Dağcı, Samiha Ayverdi, Yahya Kemal Beyatlı, Necip Fazıl Kısakürek, Mehmet Akif Ersoy, Sezai Karakoç, Cemil Meriç ve Nurettin Topçu’nun külliyatlarını okuttuklarını dile getirdi.

Gönülden gelen gönüle çarpar
HAYAT
Gönülden gelen gönüle çarpar


Paris’ten yürüyerek Hacca gidiyor: Allah evine doğru atılan her adım sevaptır
Hayat

Paris’ten yürüyerek Hacca gidiyor: Allah evine doğru atılan her adım sevaptır

Fransa’dan yola çıkan 3 Fransız’dan biri İstanbul’a, biri Kudüs, diğeri ise yürüyerek Hacca gidiyor. Tekirdağ’a ulaşan Fransız gençler, 5 aydır yolda oldukları ifade ettiler. Samuel Courkin, “Allah evine doğru atılan her adım sevaptır. Allah yolunda, Onun dinini doğru olarak yaymak için atılan bir adımın sevabına yetişemez. Aynı zamanda yaşamlarımız ve maneviyatımız üzerine düşünmemize, orada yaşayan insanlar ve ülkeleri tanıma fırsatı buluyoruz" dedi.
Fenomen simitçi Ahmet dişlerine kavuştu, patent peşine düştü
Hayat

Fenomen simitçi Ahmet dişlerine kavuştu, patent peşine düştü

Sivas'ta yöresel şiveyle söylediği 'Sabaha kadar buradayız' sözü ile fenomen olan, Sivasspor taraftarı, simitçi Ahmet Yaşin (40), dişlerine kavuştu. Eskiden yemek yemekte güçlük çektiğini belirten Yaşin, "Dişlerim eskisinden daha güzel oldu. Çok zorluk çekiyordum, şimdi rahatım" dedi. Yaşin, 'Sabaha kadar buradayız' sözünün patentini alacağını söyledi.
5 milyon kitaplık kütüphane bugün açılıyor
Hayat

5 milyon kitaplık kütüphane bugün açılıyor

Türkiye’nin en büyüğü olma niteliği taşıyan “Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi” bugün törenle açılıyor. 7 gün 24 saat hizmet verecek kütüphanede 4 milyon basılı, 120 milyonun üzerinde elektronik yayın ile 550 bin e-kitap ve nadir eser bulunuyor. Tarihteki 16 Türk devletini temsilen 16 sütunun bulunduğu Cihannüma Salonu’nda ise tüm ülkelerden getirilen kitaplar yer alıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.